22.4 C
Warszawa
wtorek 16 lipca • 2024
Strona głównaROZRYWKAZ KTÓRYM POLITYKIEM NAPIJESZ SIĘ PIWA?

Z KTÓRYM POLITYKIEM NAPIJESZ SIĘ PIWA?

Jeśli Polacy mieliby wspólnie napić się złotego trunku ze znanym politykiem, kto by to był? Prezydent Andrzej Duda, którego wskazało 47 proc. respondentów. Na drugiej pozycji znalazł się Robert Biedroń, Prezydent Słupska, którego tym razem wybrało 44 proc. badanych. Paweł Kukiz, lider Kukiz 15, znalazł się na miejscu trzecim z 43 proc. głosów –  wynika z badania „Z kim na piwo?” przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Grupy Żywiec.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk uplasował się na czwartej pozycji zdobywając 38 proc. głosów, natomiast na piątym miejscu zadebiutowała Kamila Gasiuk-Pihowicz. Posłanka Nowoczesnej zdobyła 35 proc. głosów i jako pierwsza kobieta ze świata polityki pojawiła się w czołówce osób, z którymi Polacy najchętniej wybraliby się na piwo.

– Wyjście na piwo to złożone i wieloaspektowe zjawisko społeczno-kulturowe. Na piwo idziemy z kimś, o wyjściu na piwo rozmawiamy, przy piwie opowiadamy sobie historie, które pamiętamy do końca życia. Piwo ma również wymiar symboliczny – to często znak pojednania, zrównania pozycji, skrócenia dystansu. Dlatego im dana osoba bardziej ciekawa, otoczona aurą medialnej sensacji lub kontrowersji, tym stanowi bardziej atrakcyjną partię do spotkania przy złocistym trunku. Widać to wyraźnie w naszym badaniu, w którym Polacy wskazali w pierwszej trójce: głowę państwa (Andrzej Duda), przewodniczącego Rady Europejskiej (Donald Tusk) oraz niepokorną gwiazdę polityki (Paweł Kukiz) – wyjaśnia Piotr Zimolzak, dyrektor ds. Badań i Analiz z agencji SW Research.

Kobiety w polityce

Przeprowadzane od trzech lat badanie „Z kim na piwo” pokazuje, że kobiety zaangażowanie w politykę są coraz bardziej zauważalne przez opinię publiczną. W tegorocznym rankingu Kamila Gasiuk-Pihowicz zajęła piąte miejsce, a wicepremier Beata Szydło znalazła się na ósmej pozycji.

Niezmienni faworyci

Jak tegoroczne wyniki badania różnią się od poprzedniej edycji? Aktualny zwycięzca Andrzej Duda awansował z czwartej pozycji, a Robert Biedroń poprawił swój zeszłoroczny, trzeci rezultat. Spadki zaliczyli z kolei Paweł Kukiz, który był numerem jeden w poprzedniej edycji badania oraz Donald Tusk – numer dwa z 2016 roku.

Lokalne sympatie

Badanie „Z kim na piwo?” zdradza również sympatie, jakimi są obdarzane osoby ważne w lokalnych społecznościach. W tegorocznym badaniu zapytano mieszkańców jedenastu największych miast: Białegostoku, Bydgoszczy, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy oraz Wrocławia, z kim ze znanych sobie osób ze swojej miejscowości chcieliby pójść na piwo. Mieszkańcy są zdecydowanie mniej zgodni w swoich odpowiedziach, gdyż wskazywali cały szereg osób popularnych w swoich miastach. Jednakże, w większości przypadków, najczęściej wskazywano prezydentów miast. Na tle respondentów z wybranych regionów wyróżnili się mieszkańcy Łodzi, którzy wskazali ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę, jako najlepszego kandydata do wspólnego wypicia złotego trunku.

Lokalni zwycięzcy:

 1. Białystok: prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski – 12%
 2. Bydgoszcz: prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski – 11%
 3. Katowice: prezydent Katowic Marcin Krupa – 7 %
 4. Kraków: prezydent Krakowa Jacek Majchrowski – 7%
 5. Lublin: prezydent Lublina Krzysztof Żuk – 10%
 6. Łódź: Zbigniew Ziobro – 20%
 7. Poznań: prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak – 20%
 8. Rzeszów: prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc – 17%
 9. Szczecin: prezydent Szczecina Piotr Krzystek – 8%
 10. Warszawa: prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz – 6%
 11. Wrocław: prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz – 13%

Wypowiedź: Magdalena Brzezińska, kierownik Działu Korporacyjnego Grupy Żywiec:

(źródło: Newsrm.tv)

Zobacz również

1 KOMENTARZ

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze