15.4 C
Warszawa
piątek 29 września • 2023
Strona głównaROZRYWKAWYSTAWA - KIEDYŚ TO BYŁO - JUŻ OTWARTA!

WYSTAWA – KIEDYŚ TO BYŁO – JUŻ OTWARTA!

Agora Bytom zainaugurowała działalność Galerii na Poziomie w nowej odsłonie. Zdjęcia tyszanina można oglądać do 1 lipca 2018 roku.

Na 30 pracach prezentowanych w galerii codzienność życia na Śląsku przeplata się z wielkimi momentami w historii Polski. Goście podziwiali uwiecznione na fotografiach pamiętne koncerty, mecze czy pochody pierwszomajowe. Nie zabrakło portretów gwiazd polskiej estrady, m.in. Grzegorza Ciechowskiego z Republiki i Ryszarda Riedla z zespołu Dżem oraz ikon światowej muzyki – Tiny Turner i Eltona Johna.

Jak tłumaczył w trakcie spotkania Ireneusz Kaźmierczak, cała jego praca opiera się na prostym założeniu – że fotografia to sztuka obserwacji i utrwalania tego, co dla niewprawnego oka często jest nieuchwytne – Chodzi o to, żeby podejść jak najbliżej i ocalić od zapomnienia momenty ważne i piękne – mówił. – Wszystko się zmienia, znika. Moje zdjęcia często pokazują rzeczy, których już nie ma – kraje, które zniknęły z map, przedmioty, o których wszyscy zapomnieli. Ale też emocje, które jako jedyne pozostają uniwersalne – radość codziennego życia nawet w czasach PRL-u, czy nadludzki wysiłek sportowca dobiegającego do mety maratonu – wyjaśniał autor.

Zobacz także: Za nami 13. edycja Okk! Design

Podczas wernisażu Ireneusz Kaźmierczak dał się również namówić na przybliżenie kilku szczegółów ze swojej pracy. Autor zdradził, że obecna na plakacie promującym wystawę kobieta to jego żona, a mały chłopiec w wózku to nikt inny, jak jego syn, obecny w tłumie znany fotograf, Radosław Kaźmierczak, którego fotografie Agora Bytom prezentowała w marcu. Ojciec i syn inspirują się wzajemnie. Jak tłumaczył pan Ireneusz – od Radosława nauczył się odwagi w robieniu zdjęć.

Ireneusz Kaźmierczak ma na swoim koncie kilkanaście nagród w konkursach fotograficznych. Jak sam podkreśla, największą satysfakcję dał mu tytuł dwukrotnego laureata prestiżowego Tychy Press Photo. W 2013 roku zdobył na nim nagrodę w kategoriach „Najlepszy fotoreportaż” i „Najlepsza fotografia” za cykl zdjęć poświęconych uczestnikom Tyskiego Biegu Ulicznego i Półmaratonu.

W ciągu 7 lat w Galerii na Poziomie zaprezentowano ponad 90 wystaw. Ujmujące akty wystawiała tu Veroniq Zafon. Swoje prace w galerii prezentowali również Wojciech Radwański, Łukasz Kowalski i Robert Słoma. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się wystawa memów „Rubens był z Bytomia”.

Wystawę „Kiedyś to było”, którą zainaugurował czwartkowy wernisaż, można oglądać w Galerii na Poziomie w Agorze Bytom do 1 lipca tego roku. Wstęp wolny.

„Kiedyś to było” – wystawa zdjęć Ireneusza Kaźmierczaka

10 maja – 1 lipca 2018

Agora Bytom – Galeria na Poziomie, poziom 3

Zobacz więcej w kategorii: Sztuka

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze