24.6 C
Warszawa
wtorek 23 lipca • 2024
Strona głównaLIFESTYLEREKLAMA VIDEO WPŁYWA NA 90% KONSUMENTÓW

REKLAMA VIDEO WPŁYWA NA 90% KONSUMENTÓW

Już za dwa lata reklamy video będą generowały jedną trzecią wartości rynku, w tym roku wydatki na ten typ treści w Polsce wzrosną o 33 proc. Taka dynamika jest dobrze uzasadniona biznesowo. Konsumenci czterokrotnie chętniej czerpią informacje o produkcie z materiałów video niż opisu tekstowego. 90 proc. osób kupujących w sieci przyznaje, że video wpływa na ich decyzje zakupowe. Co więcej, treści video znajdują się wśród najchętniej konsumowanych przez użytkowników – 55 proc. przyznaje, że zapoznaje się z nimi z uwagą.

Czas, jaki przeciętny użytkownik poświęca na konsumowanie video, stale rośnie, także w Polsce. Według Zenith, obecnie wynosi on 40 minut dziennie – o 14 proc. więcej niż rok temu. Chodź Polacy nadal częściej oglądają video na urządzeniach stacjonarnych, (średnio 22 minuty w porównaniu do 18 minut na smartfonach i tabletach), to właśnie konsumpcja video w kanałach mobilnych rozwija się znacznie bardziej dynamicznie – o 20 proc. rok do roku w porównaniu do 10 proc. dla urządzeń desktop. Podobny trend obserwujemy na rynku reklamy internetowej. Wartość rynku reklamy mobile wzrosła w ubiegłym roku aż o 60 proc., podczas gdy cały rynek reklamy rozwijał się w tempie zaledwie jednocyfrowym.

Klienci lubią video

Dziś reklama video to kluczowy element każdej kampanii. Taki sposób przekazywania treści jest dla użytkowników bardziej czytelny, łatwiejszy do przyswojenia i atrakcyjny w odbiorze. Konsumenci czterokrotnie chętniej zdobywają wiedzę na temat produktu z materiałów video niż opisów. Z badań firmy Animoto, wynika, że 96 proc. badanych uważa, że video jest pomocne w dokonywaniu zakupów online, a 73 proc. przyznało, że chętniej zakupi produkt lub usługę po obejrzeniu dotyczącego go materiału filmowego.

 – Planując kampanię video, warto zaadoptować podejście ‘mobile first’. Po pierwsze, smartfon to urządzenie, z którym większość użytkowników praktycznie nie rozstaje się w ciągu dnia, także wtedy, kiedy nie ma dostępu do urządzenia typu desktop. Po drugie, skala blokowania treści reklamowych w kanałach mobilnych jest wciąż nieporównywalnie mała, w stosunku do urządzeń desktop. Na przykład badanie PageFair i Adobe z 2015 r. podało, że jedynie 2 proc. blokad wyświetleń reklamy odbywa się na urządzeniach mobilnych. To szczególnie istotne biorąc pod uwagę, że Polska wciąż wiedzie prym pod kątem popularności aplikacji do blokowanie reklam – zauważa Dariusz Werelich, Head of Sales, Adrino.

Jak być skutecznym

Żeby inwestycje w reklamę video przyniosły zamierzone rezultaty, konieczne jest odpowiednie przygotowanie kampanii, zwłaszcza w kanałach mobilnych, które posiadają własną specyfikę. Największym wyzwaniem dla twórców kampanii wyświetlanych w kanałach mobile jest przygotowanie przykuwającej uwagę treści, dobór parametrów pozwalający na dotarcie do odpowiedniej widowni i wybranie właściwego narzędzia pomiaru skuteczności kampanii, wśród wielu dostępnych, m.in. współczynnik lokalności czy liczba wyświetleń, która zakończyła się obejrzeniem video do końca.

 – Od dłuższego czasu obserwujemy rosnące zainteresowanie klientów reklamą video. Czy to w formacie pre-roll, czyli wyświetlanych przed właściwym materiałem, czy też w ramach kreacji rich media. Patrząc na dane rok do roku, mówimy o realnych wzrostach wydatków rzędu 73 proc. Pozytywne jest również to, że klienci coraz częściej dostarczają nam materiał przygotowany do odtwarzania w pionie – dodaje ekspert.

(źródło: Newsrm.tv)

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze