-0.2 C
Warszawa
czwartek 30 listopada • 2023
Strona głównaROZRYWKAPierwsze zdjęcie czarnej dziury. Przełomowe dokonanie astronomów!

Pierwsze zdjęcie czarnej dziury. Przełomowe dokonanie astronomów!

W dniu wczorajszym, 10 kwietnia 2019 roku doszło do przełomowego wydarzenia w dziedzinie astrofizyki. Naukowcy z programu EHT opublikowali pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury, znajdującej się w centrum galaktyki M87, znanej również jako galaktyka Messier 87.

Galaktyka Messier 87 oddalona jest o 55 mln lat świetlnych od Ziemi, a jej masa jest 6,5 mld razy większa od masy Słońca. Pierwsze zdjęcie czarnej dziury zostało wykonane dzięki projektowi Event Horizon Telescope – wiele teleskopów rozproszonych na całej Ziemi tworzą tzw. teleskop wirtualny.

Zobacz również: Jak Polska podbija kosmos?

– Technika obserwacji, którą zastosowaliśmy, polega na tym, że wszystkie te teleskopy w tym samym momencie kierują się w stronę określonego obiektu i zbierają informacje – powiedziała w rozmowie z PAP dr Monika Mościbrodzka z Radboud University w Nijmegen, członkini zespołu badawczego Event Horizon Telescope. Razem tworzą one wirtualny teleskop o rozmiarze Ziemi. – Dzięki temu możemy osiągnąć bezprecedensową rozdzielczość. Event Horizon Telescope ma moc obserwacyjną, którą osoba stojąca w Paryżu mogłaby użyć, aby odczytać tekst gazety znajdującej się w Nowym Jorku – dodaje.

Tak prezentuje się pierwsze zdjęcie czarnej dziury:

Pierwsze zdjęcie czarnej dziury
Pierwsze zdjęcie czarnej dziury

Zobacz więcej w kategorii: Rozrywka

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze