26 C
Warszawa
sobota 22 czerwca • 2024
Strona głównaSPORTPIŁKA NOŻNAEUROPEJSKIE LIGI ZAWODOWE W KOMITECIE WYKONAWCZYM UEFA!

EUROPEJSKIE LIGI ZAWODOWE W KOMITECIE WYKONAWCZYM UEFA!

Kongres UEFA zadecydował jednogłośnie o włączeniu przedstawiciela EPFL (Stowarzyszenie Europejskich Piłkarskich Lig Zawodowych) do składu Komitetu Wykonawczego UEFA. Obradujący w szwajcarskiej Genewie Kongres zatwierdził także porozumienie o współpracy między dwoma europejskimi organizacjami piłkarskimi.

Decyzja podjęta w środę przez Komitet Wykonawczy oznacza, że EPFL staje się pełnoprawnym członkiem struktur UEFA i ma pełne prawo głosu w kluczowych dla europejskiego futbolu postanowieniach. Członkiem Komitetu Wykonawczego UEFA jest od kwietnia br. prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek.

EPFL to Stowarzyszenie Europejskich Piłkarskich Lig Zawodowych, której członkami jest ponad 30 lig z całego kontynentu. Nadrzędnym celem EPFL jest wspieranie i ochrona wyrównanej rywalizacji klubowej na najwyższym poziomie, zarówno w kraju jak i w Europie. EPFL zapewnia także współpracę pomiędzy ligami zawodowymi w Europie oraz reprezentuje wspólne stanowisko swoich członków w relacjach z takimi organizacjami jak: FIFA i UEFA i Unia Europejska. Dodatkowo w sferze działań EPFL znajdują się takie kwestie jak: przygotowanie i konsultacje projektów kalendarza rozgrywek europejskich UEFA, międzynarodowego terminarza FIFA, przepisy transferowe lub dotyczące pozycji agentów zawodników.

Od października 2016 w Zarządzie EPFL jest Dariusz Marzec. Jest pierwszym w historii Polakiem oraz przedstawicielem Ekstraklasy w tym gronie. W Zarządzie zasiada obok przedstawicieli między innymi niemieckiej Bundesligi, angielskiej Premier League, hiszpańskiej La Liga czy holenderskiej Eredivisie. Kadencja Zarządu obowiązuje do 2020 roku.

(źródło: ekstraklasa.org)

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze