15.4 C
Warszawa
piątek 29 września • 2023
Strona głównaROZRYWKAOPERNBALL W WIEDNIU. "DEBIUTANTKI" NA BALU W OPERZE

OPERNBALL W WIEDNIU. „DEBIUTANTKI” NA BALU W OPERZE

Opernball w Wiedniu czyli Bal w Operze Wiedeńskiej to ważne wydarzenie kulturalne w życiu Wiednia, najważniejszy bal w okresie karnawału organizowany corocznie w czwartek przed Środą Popielcową. Na Balu obowiązują stroje balowe: długie suknie dla kobiet i fraki dla mężczyzn.

W tym roku na Opernball pojechały „Debiutantki” z Polski wybrane podczas „Balu Debiutantek”, który odbył się w styczniu i z którego relację można obejrzeć na naszym portalu. „Wyjazd na bal w Wiedniu to moje “dziecko” – mówi Bożena Intrator – to trwało ponad 6 miesięcy – uzyskanie wstępnej zgody na nasz przyjazd, na to, że nasze pary nie muszą brać udziału w eliminacjach”. Natomiast sam projekt „Debiutantki” w Polsce to pomysł Agnieszki Michalczyk.

„Ja i Akademia Wilanowska ją wspieramy.  Współtworzyłam Akademię Wilanowską od 2003 roku,  Agnieszka doszła w roku 2011 – była gościem na imprezie „Not Fashion Alone”, którą ja koordynowałam z ramienia Ministerstwa Spraw Zagranicznych Austrii –  organizacji wewnątrz ministerstwa – PCCE.” – mówi Bożena Intrator, dodając: „Debiutanci są bardzo ważnym elementem balu w Wiedniu, ale część pierwsza: przedstawienie składające się z najpiękniejszych fragmentów oper i baletów jest wydarzeniem dla którego ściągają tu tłumy z całego świata gotowe płacić za loże nawet 25000 euro”

Projekt Debiutantki powstał w ramach Akademii Wilanowskiej, która od prawie 15 lat współtworzy wydarzenia kulturalne w Pałacu w Wilanowie. Dlatego też sam program jest ukierunkowany na przyswajanie młodym członkom programu wiedzy na temat historii samego Muzeum Pałacu w Wilanowie, historii rodów Polskich związanych z pałacem, historii Polski z perspektywy Jana Sobieskiego i Marysieńki, historii kuchni oraz historii mody polskiej – Sesje w ramach programu odbywają się co miesiąc. Celem tych sesji jest wzbudzenie w młodych ludziach zainteresowania własnymi korzeniami – poznania historii kultury swojego kraju, aby w przyszłości być w stanie tę wiedzę przekazać innym, bo cóż jest ważniejsze, bardziej warte pielęgnacji z perspektywy historycznego patrzenia na ludzkość, niż właśnie sztuka i kultura?
Uczestniczki programu prezentują stroje epokowe na wybiegu przed pałacem podczas Nocy Otwartych Muzeów, dobroczynność pod postacią aukcji charytatywnych na szczytne cele – „Kochaj zwierzaka”, „Młodość dla doświadczenia”, czy „Debiutantki Dzieciom” oprócz wymiernych skutków, uświadamiają, jak ważna jest pomoc dla drugiego człowieka.

Polskę w tym roku na Opernballu reprezentują:

Debiutantki

  • Aleksandra Widulińska
  • Julia Ciborowska
  • Aleksandra Michalczyk

Debiutanci

  • tancerze Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”: Dawid Pućko w parze z A. Michalczyk, Grzegorz Onyszko w parze z A. Widulińską oraz Jan Gutkowski w parze z J. Ciborowską

[Best_Wordpress_Gallery id=”177″ gal_title=”20170228200000″]

 

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze