7.9 C
Warszawa
środa 24 kwietnia • 2024
Strona głównaFILMZŁOTE LWY DLA CICHEJ NOCY! FILM DEBIUTANTA ZWYCIĘZCĄ FESTIWALU W GDYNI!

ZŁOTE LWY DLA CICHEJ NOCY! FILM DEBIUTANTA ZWYCIĘZCĄ FESTIWALU W GDYNI!

Główna nagroda Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, Złote Lwy 2017, przypadła filmowi „Cicha Noc”, w reżyserii debiutującego w fabule Piotra Domalewskiego. Jury doceniło także Dawida Ogrodnika („Chce się żyć”, „Ostatnia rodzina”), który otrzymał nagrodę za najlepszą główną rolę męską. „Cicha noc” została wyprodukowana przez Studio Munka, producentami są Ewa Jastrzębska, Jerzy Kapuściński i Jacek Bromski. Film wejdzie na ekrany kin 24 listopada.

Dziękując za Złote Lwy, Piotr Domalewski powiedział podczas uroczystej gali wieńczącej Festiwal, że zrealizował „prosty film prostymi środkami”. Dodał, że siła „Cichej Nocy” polega na tym, że choć – jak mówi porzekadło – z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach, to jednak do tych fotografii wspólnie się ustawiamy. Jak wielu współczesnych polskich twórców (np. w filmach „Ostatnia rodzina”, „Moje córki krowy”), Domalewski pragnął stworzyć wyrazisty obraz polskiej rodziny i tą drogą nakreślić szerszą wizję naszej pełnej napięć współczesności. Zanim jeszcze festiwalowa publiczność mogła film zobaczyć, mówił: – Chciałbym, żeby moi bohaterowie byli ludźmi z krwi i kości. Chcę uniknąć fałszu, który pojawia się często w polskiej kinematografii, kiedy po raz kolejny widzimy znanych, ogranych celebrytów, w tych samych, co zawsze, rolach. Oczywiście zależy mi na obsadzie „z górnej półki”, ale będę się starał obsadzić aktorów w sposób nieoczywisty.

Zobacz również: Dawid Ogrodnik kontra Tomasz Ziętek w „Cichej Nocy”. Pierwszy zwiastun!

„Dziękuję mojej filmowej rodzinie!” – napisał w liście odczytanym podczas uroczystej gali w Teatrze Muzycznym w Gdyni Dawid Ogrodnik, gwiazda „Cichej Nocy”.

Ogrodnikowi partnerują w filmie Tomasz Ziętek („Kamienie na szaniec”, „Konwój”), Arkadiusz Jakubik („Wesele”, „Wołyń”), Tomasz Schuchardt („Demon”, „Jesteś Bogiem”), Maria Dębska („Moje córki krowy”), Agnieszka Suchora („Ki”) oraz Paweł Nowisz („Różyczka”).

Zobacz zwiastun filmu „Cicha Noc”:

Adam (Ogrodnik), na co dzień pracujący za granicą, w Wigilię Bożego Narodzenia odwiedza swój rodzinny dom na polskiej prowincji. Z początku ukrywa prawdziwy powód tej nieoczekiwanej wizyty, ale wkrótce zaczyna wprowadzać kolejnych krewnych w swoje plany. Szczególną rolę do odegrania w intrydze ma jego ojciec (Jakubik), brat (Ziętek), z którym Adam jest w konflikcie oraz siostra (Dębska) z mężem (Schuchardt). Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy świąteczny gość oznajmia, że zostanie ojcem. Wtedy, zgodnie z polską tradycją, na stole pojawia się alkohol. Nikt z rodziny nie spodziewa się, jak wielki wpływ na życie ich wszystkich będą miały dalsze wydarzenia tej wigilijnej nocy.

„Cicha Noc” w kinach od 24 listopada!

Zobacz również

1 KOMENTARZ

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze