24 C
Warszawa
środa 17 lipca • 2024
Strona głównaLIFESTYLETELEMEDYCYNA ZASTĄPI GABINETY LEKARSKIE? SUKCES BRANŻY W 2017 ROKU

TELEMEDYCYNA ZASTĄPI GABINETY LEKARSKIE? SUKCES BRANŻY W 2017 ROKU

Telemedycyna zmienia oblicze rynku opieki zdrowotnej w Polsce. Pozwala na monitorowanie stanu zdrowia pacjentów, umówienie wizyty online, przechowywanie dokumentacji, co w efekcie sprzyja oszczędności czasu. Jak wynika z danych, opracowanych przez firmę LekSeek, liczba użytkowników aplikacji medycznych wzrosła średnio o ponad połowę w stosunku do ubiegłego roku. Łukasz Kamiński z LekSeek Polska wyjaśnia, jak w ostatnim czasie zmienił się rynek e-medycyny.

Rynek usług telemedycznych w Polsce jest relatywnie młody. Jak podkreśla Łukasz Kamiński, e-medycyna znacząco rozwinęła się za sprawą nowych technologii. Coraz popularniejsze stają się m.in. aplikacje medyczne, które pozwalają monitorować stan zdrowia pacjenta, zapisać się na wizytę online, a także przypominają o wizytach u lekarza oraz przyjęciu dawki leków.

„Mobilne oprogramowania, wspierające działanie służby zdrowia, w zasadzie zrewolucjonizowały podejście pacjentów do leczenia. Jak wskazują wyniki przygotowanego przez LekSeek raportu „E-zdrowie oczami Polaków“, około 75% procent ankietowanych preferuje otrzymanie elektronicznej recepty. Zaskakujące jest to, że nawet najstarsze grupy wiekowe są przychylne takim rozwiązaniom” – wyjaśnia Łukasz Kamiński, dyrektor zarządzający LekSeek Polska.

W samym 2017 roku na rynku pojawiło się kilkadziesiąt nowych medycznych aplikacji mobilnych, m.in.: PES, OneTouch Gabinet, Ulotki Leków, MyDr Diabetologia, Dr100, Gabinet drWidget, Riboo. Z danych LekSeek Polska wynika, że najpopularniejszymi aplikacjami mobilnymi w wersji na Android’a były: DrWidget Baza Leków, DrWidget ICD10 oraz DrWidget Interakcje, natomiast na system IOS: DrWidget ICD9, DrWidget ICD10, DrWidget ChPL.

Rekordowy wzrost odnotowała aplikacja „Szczepienia” – liczba pobrań wyniosła 1640% więcej niż w roku ubiegłym. Stronami internetowymi, stworzonymi dla lekarzy i farmaceutów, które w 2017 roku cieszyły się dużym zainteresowaniem były leksykon.com.pl, który zanotował o 123% więcej odsłon niż w 2016 roku oraz medkiosk.pl, który zanotował wzrost w wysokości 196%.

Zwiększyła się również – o 56 proc. – liczba użytkowników programu Gabinet drWidget.

„Gabinet drWidget to oprogramowanie dla lekarzy, które pomaga im w codziennej pracy. Za jego pomocą mogą oni przechowywać wyniki i dane pacjentów w jednym miejscu. Platforma daje im również dostęp do bazy jednostek chorobowych, leków i procedur oraz możliwość wystawiania recept, skierowań czy też zwolnień” – tłumaczy ekspert LekSeek.

Eksperci twierdzą, że rynek telemedycyny nadal będzie się rozwijał i ma szansę na ogromny wzrost w ciągu najbliższych dwóch lat.

„Jak wynika z raportu „E-zdrowie oczami Polaków”, ponad 65% Polaków uważa, że cyfryzacja służby zdrowia jest w Polsce słabo lub bardzo słabo rozwinięta. Ankietowani zapytani o rozwiązania, które usprawniłyby pracę lekarzy i placówek medycznych, najczęściej wskazywali wprowadzenie możliwości rejestracji online oraz wdrożenie zintegrowanego systemu do przechowywania danych, wyników i historii chorób pacjentów. Uważam, że stwarza to ogromne możliwości dalszej ekspansji na tym polu. Firma LekSeek zwiększyła zatrudnienie o 25 proc. w stosunku do ubiegłego roku i będziemy w dalszym ciągu się rozwijać” – dodaje Łukasz Kamiński.

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze