18.8 C
Warszawa
wtorek 23 lipca • 2024
Strona głównaFILMDRAMAT • OBYCZAJOWYTajemnice Joan - ekranizacja powieści Jennie Rooney w kinach od 14 czerwca

Tajemnice Joan – ekranizacja powieści Jennie Rooney w kinach od 14 czerwca

„Tajemnice Joan” stały się okazją dla uznanego reżysera Trevora Nunna do zekranizowania fascynującej opowieści szpiegowskiej z elementami romansu, dramatu i moralnych rozterek.

Wielokrotnie nagradzany reżyser dostrzegł potencjał filmowy powieści, gdy tylko spojrzał na jej okładkę w księgarni. „To była książka, od której nie można się oderwać” – wspomina. „Obecnie na końcu książki znajduje się nie tylko nota biograficzna autora, ale także adres mailowy, przez który można wyrazić opinię. Napisałem: Jestem pewien, że prawa zostały już dawno sprzedane, ale z tego koniecznie powinien powstać film. Niemal natychmiast dostałem mail zwrotny od autorki, Jennie Rooney, która odpowiedziała: Nie, prawa nie zostały sprzedane, a nie mogę sobie wyobrazić nic bardziej ekscytującego”.

Zobacz również: Tajemnice Joan w reżyserii Trevora Nunna trafi do polskich kin 14 czerwca 2019 roku

Zaintrygowany Nunn skontaktował się z producentem Davidem Parfittem, w którego dorobku jest wiele udanych produkcji, między innymi oscarowy „Zakochany Szekspir”. „Przyszedł do biura tryskając entuzjazmem, jak to Trevor potrafi” – wspomina Parfitt. „”To jest film! Musisz to przeczytać”. Przeczytałem i pomyślałem, że ma absolutną rację”.

Silna obsada, z wyrazistymi, charakterystycznymi rolami Judi Dench i Sophie Cookson, to tylko jedna z zalet adaptacji wielokrotnie nagradzanej powieści, która choć fikcyjna, jest zainspirowana niezwykłą, kontrowersyjną i prawdziwą historią Melity Norwood, brytyjskiej naukowiec i urzędniczki, która zdradzała Rosji tajemnice przez cztery dekady, podczas pracy w obiekcie badawczym zajmującym się konstrukcją boby atomowej.

Książka „Tajemnice Joan” ukaże się 15 maja 2019 roku nakładem wydawnictwa Sonia Draga. Film swoją premierę będzie miał 14 czerwca.

„Tajemnice Joan”, zobacz zwiastun filmu:

Zobacz więcej w kategorii: Film obyczajowy/dramat

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze