-5.8 C
Warszawa
wtorek 5 grudnia • 2023
Strona głównaFILMŚWIETNE RECENZJE 21 X NOWY JORK PIOTRA STASIKA

ŚWIETNE RECENZJE 21 X NOWY JORK PIOTRA STASIKA

– Obojętnie, jak nazwiemy „21 × Nowy Jork” Piotra Stasika oraz jaką mu kategorię przypiszemy, nie odda to niesamowitego wrażenia, jakie ten poetycki esej o ludzkiej samotności i niespełnieniu wywołuje – pisze Janusz Wróblewski w „Polityce”. I ocenia film na 5 gwiazdek! Przeczytaj entuzjastyczne recenzje filmu, który wszedł w piątek 21 lipca do kin.

Kim naprawdę są osoby podróżujące nowojorskim metrem? Piotr Stasik skierował kamerę na 21 przypadkowych osób wyłonionych z tłumu pasażerów. Jak wyglądają ich intymne relacje? Jakie są ich seksualne pragnienia? W filmie poznajemy 21 osobistych, pełnych emocji historii. – Czy to jest w ogóle dozwolone, żeby być znów tak szczęśliwym? – pyta dziewczyna, która w jednej ze scen całuje się z poznanym niedawno mężczyzną.

Nowy Jork widziany okiem Piotra Stasika jest kłębowiskiem namiętności, tęsknot, ale i rozczarowań. Czy bliskość dziś to przede wszystkim seks? Poruszające obrazy Nowego Jorku i hipnotyzująca muzyka wprowadzają w trans, dzięki któremu możemy zbliżyć się do nieznajomych. Ten wielopoziomowy film o samotności, tęsknocie za emocjami, i potrzebie komunikacji jest też lustrem, w którym możemy się przejrzeć, jeśli… starczy nam odwagi. „21 x Nowy Jork” może być opowieścią o tobie.

Zobacz także: The Rolling Stones na Małym Rynku w Kazimierzu Dolnym

– Obojętnie, jak nazwiemy „21×Nowy Jork” Piotra Stasika oraz jaką mu kategorię przypiszemy, nie odda to niesamowitego wrażenia, jakie ten poetycki esej o ludzkiej samotności i niespełnieniu wywołuje – Janusz Wróblewski, „Polityka”. I ocenia film na 5 na 6 gwiazdek! (Czytaj więcej)

– Działające w myśl zasady „szczerość za szczerość” „21 x Nowy Jork” skłania do głęboko osobistego odbioru – Piotr Czerkawski, Filmweb.pl. Ocena: 7 gwiazdek (Czytaj więcej)

– Widmowe światła, wielka ciemność i srebrny kształt: to kolejka metra sunie przez tunel. Początek dokumentu Piotra Stasika budzi dość oczywiste skojarzenia z „Wjazdem pociągu na stację w La Ciotat” braci Lumière. I tak jak w tamtym zabytku X muzy, maszyna jest tutaj nie tylko fotogenicznym obiektem, ale i metaforą samego filmu, wcieleniem energii, ruchu i postępu. – Piotr Mirski, Interia.pl. Ocena: 7,5 gwiazdek (Czytaj więcej)

– Niektórzy ze złapanych przez kamerę Piotra Stasika nowojorczyków opowiadają mu swoje historie, większość z nich to historie o samotności i potrzebie bliskości. Bezpretensjonalne, intymne i nienachalne, jak zresztą cały film. – Dwutygodnik.pl, Jakub Socha (Czytaj więcej)

– Przezdolny dokumentalista Stasik („Dziennik z podróży”) kieruje kamerę na Nowy Jork. Zaskakująco, w przestrzeni tego, chyba najbardziej wyeksploatowanego filmowo, miasta udaje mu się znaleźć coś świeżego – Anna Tatarska, „Co Jest Grane 24” (Czytaj więcej)

Zwiastun filmu możecie obejrzeć poniżej:

„21 x Nowy Jork” można już oglądać w kinach!

 

 

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze