19.9 C
Warszawa
czwartek 13 czerwca • 2024
Strona głównaROZRYWKAPremiera spektaklu „Superprodukcja, czyli kręcimy Krzyżaków”

Premiera spektaklu „Superprodukcja, czyli kręcimy Krzyżaków”

Wyboista droga do spełnienia marzeń… „Superprodukcja, czyli kręcimy Krzyżaków” to najśmieszniejsza premiera sezonu. Pierwszy raz na deskach teatru zobaczymy kulisy superprodukcji. To jedyna szansa, żeby sprawdzić, jak wyglądają castingi i praca na planie filmowym. Ten spektakl daje widzom niepowtarzalną okazję do legalnego podglądania tego, co zazwyczaj pozostaje w kręgu plotek, anegdot i domysłów. A to przecież ulubiona grzeszna przyjemność większości z nas. To przedstawienie, jakiego jeszcze nie było.

Nie od dziś wiadomo, że równie ekscytujące jak sam film, są kulisy jego powstawania – wycięte sceny, wpadki, romanse, chemia na planie albo jej zupełny brak. A gdy dochodzi do tego jeszcze nie tolerujący sprzeciwu producent, który musi połechtać swoje ego – atmosfera robi się naprawdę gorąca. Najnowszy spektakl Michała Paszczyka z kabaretu Paranienormalni jest ironicznym spojrzeniem na polski przemysł filmowy, pokazującym od kuchni pracę przy rodzimych superprodukcjach filmowych. Premiera już 27 października w warszawskiej Scenie Relax.

„Mam nieprawdopodobną przyjemność zaprosić Was do Sceny Relax na premierę spektaklu >>Superprodukcja, czyli kręcimy Krzyżaków<< Dlaczego jestem tak podekscytowany? Bo to ja napisałem ten spektakl, ja go wyreżyserowałem i go też wyprodukowałem. Zobaczycie w nim jak powstają a nie powinny filmy w Polsce. Skąd ja o tym wiem? Mam swoje źródła. A teraz będę Waszym źródłem! Będzie świetna zabawa!” – Michał Paszczyk.

Reżyser wraz z doborową obsadą aktorską pokazują na teatralnych deskach wielkie, rodzime kino, ale od zaplecza – wszystko to, co dzieje się na planie filmowym przed i po wyłączeniu kamer.

Zdaniem Łukasza Konopki, grającego rolę producenta, to spektakl o spełnianiu marzeń i cenie, jaką trzeba za nie zapłacić.

„To przypowieść dla każdego, bo pokazuje uniwersalny mechanizm – podpisanie cyrografu z diabłem i rezygnację z części siebie, by zrealizować coś wielkiego” – mówi Łukasz Konopka. „Z drugiej strony te poważne kwestie pokazujemy w humorystyczny sposób, ponieważ śmiech jest najlepszą terapią. Każdy z nas grający w tym spektaklu przeżył na własnej skórze podobne sytuacje albo co najmniej się o nie otarł i nie raz spotkał osoby, które miały wielkie pieniądze, nie znały się na niczym, a zaczynały rozdawać karty. Dawno się tak nie uśmiałem, czytając tekst” – dodaje. W rolę producenta, na zmianę z Łukaszem Konopką, wciela się Jakub Wieczorek, który uważa, że zadaniem aktora jest przede wszystkim dostarczanie zabawy i wzruszeń. „Jesteśmy od tego, by sprawiać, by widz na chwilę przystanął i zastanowił się nad rzeczywistością” – tłumaczy.

Rolę reżysera Michał Paszczyk powierzył Jackowi Jerzemu Lenartowiczowi, który doskonale pokazał zmagania twórcy w zderzeniu z brutalną rzeczywistością.

„Aktorstwo to ciężki kawałek chleba, aktor musi być wrażliwy i jednocześnie mieć twardą skórę nosorożca, ale z drugiej strony to źródło radości i poczucie spełnienia. Mamy grać, bawić, wzruszać, dawać podpowiedzi” – mówi Lenartowicz.

Na scenie zobaczymy także Barbarę Kurdej-Szatan, która gra rolę aktorki, Danusi, rekwizytorki i Wodzianki. Barbara Kurdej-Szatan nie ma wątpliwości, że aktorstwo to piękny zawód, jednak bezwzględny i pełen wyrzeczeń.

„Najpiękniejsze są emocje, jakie wytwarzają się podczas spektakli na żywo między nami a publicznością. To też możliwość spełniania marzeń, a wcielając się w rolę Danusi, po części mi się to udało, bo zagrałam w filmie kostiumowym” – śmieje się.

Pierwsze przedpremierowe pokazy przeszły wzorowo próbę ogniową, wyzwalając w publiczności atomową dawkę dobrego humoru. Teraz pora na Warszawę. Premiera już 27 października w Scenie Relax.

Opinie widzów spektakli przedpremierowych:

„Zaskakująco zabawny spektakl, z dobrą puentą i dobre rzemiosło aktorskie złożyły się na bardzo przyjemnie spędzony wieczór”.

„Super spektakl, realnie pokazana praca aktorów i reżyserów, a producenci zacierają ręce wykorzystując swoją władzę nad wszystkimi, ale to dalej komedia świetnie zagrana przez cały zespół”.

„Sztuka lekka i przezabawna. Wspaniała gra aktorów i ich dystans do siebie pozwalają widzowi zrelaksować się, ale też zastanowić nad różnymi aspektami pracy w branży filmowej”.

Obsada:

  • Barbara Kurdej-Szatan / Urszula Dębska / Olga Łasak – aktorka
  • Bogdan Kalus / Jacek Lenartowicz – reżyser
  • Jakub Wieczorek / Łukasz Konopka – producent
  • Michał Piróg / Alan Andersz – aktor I
  • Rafał Szatan / Wojciech Błach – aktor II

Realizatorzy:

  • Michał Paszczyk – scenariusz i reżyseria
  • Joanna Gibzińska – kostiumy
  • Witold Stefaniak – scenografia

Źródło informacji: Scena Relax

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze