26 C
Warszawa
sobota 22 czerwca • 2024
Strona głównaROZRYWKAPIERWSZE W POLSCE! PIERWSZE NA ŚWIECIE - MUZEUM WÓDKI!

PIERWSZE W POLSCE! PIERWSZE NA ŚWIECIE – MUZEUM WÓDKI!

Francuzi szczycą się koniakiem, Szkoci whisky, Meksykanie tequilą, a my, Polacy, możemy chwalić się tak szlachetnym trunkiem, jakim jest wódka. Teraz, ten najpopularniejszy w Polsce i na świecie alkohol, zyskał swoje honorowe miejsce, którym jest pierwsze w Polsce Muzeum Wódki.

29 listopada br. na ul. Wierzbowej 11 przy Placu Teatralnym w Warszawie nastąpiła oficjalna prezentacja tego wyjątkowego obiektu. Muzeum szczyci się największą na świecie kolekcją blisko 10.000 przedmiotów związanych z historią wódki. Dlatego jest to miejsce, jakiego w Polsce jeszcze nie było. Od dzisiaj to obowiązkowy, niezwykle interesujący i atrakcyjny punkt na turystycznej i kulturalnej mapie Warszawy. Muzeum Wódki powstało w ramach realizowanego od kilku lat unikalnego projektu Dom Wódki, którego misją jest propagowanie najlepszych tradycji kulinarnych i gorzelniczych naszego kraju oraz nadanie polskiej kuchni, a w jej ramach również wódce, należnej rangi na tle innych narodowych kultur alkoholowych i gastronomicznych.

Niezwykła kolekcja

Unikalna kolekcja Muzeum Wódki powstała w wyniku połączenia gromadzonych przez ponad 20 lat przebogatych zbiorów Adama Łukawskiego i Piotra Popińskiego. Jej uzupełnienie stanowią  eksponaty ofiarowane lub użyczone przez producentów alkoholu, instytucje, muzea oraz prywatnych kolekcjonerów z Polski i zagranicy. Eksponaty prezentowane w Muzeum Wódki, to m.in. przedwojenne alkohole, historyczne butelki, karafki, kieliszki, książki, winiety, karty alkoholi, reklamy, etykiety, szyldy, fotografie, grafiki oraz przedmioty reklamowe, które ukazują obraz ówczesnego świata, przez pryzmat zakładów produkcyjnych, ich wyrobów oraz ludzi, którzy od końca XVIII w. związani byli z przemysłem gorzelniczym.

– Takiego muzeum jeszcze nie było. Pomysł zrodził się ponad 20 lat temu, a prace przygotowawcze do otwarcia trwały od 2015 r. Koncentrowaliśmy się przede wszystkim na opracowaniu ciekawej kolekcji, która uświadomi odwiedzającym jak istotnym elementem polskiej tradycji, historii i kultury jest wódka. Chcemy pokazać, jak dużą rolę nasz narodowy trunek odegrał nie tylko jako produkt spożywczy, ale również w kontekście technologii produkcji, grafiki, designu, a także stylu życia – mówi Piotr Popiński, warszawski restaurator, pomysłodawca i organizator Muzeum Wódki. – Odwiedzający Muzeum będą mogli zobaczyć przedmioty pochodzące z blisko 180 polskich fabryk wódek oraz poznać dzieje tego trunku, począwszy od pierwszych gdańskich manufaktur z 1598 r., przez początek nowoczesnej produkcji przemysłowej we Lwowie w 1782 r., rozkwit branży z przełomu XIX-go i XX-go w., 20-lecie międzywojenne, II wojnę światową, PRL aż po czasy współczesne. Nie zabraknie ekspozycji tematycznych prezentujących historię kieliszka, ewolucję butelki, czy świat towarzyszącej wódce reklamy. Będzie można zapoznać się także z procesami produkcji oraz zdobyć wartościowe doświadczenia poprzez uczestnictwo w tematycznych spotkaniach, warsztatach i degustacjach – dodaje.

W sercu Warszawy

Muzeum Wódki mieści się w historycznym sercu Warszawy, na ul. Wierzbowej 9/11, przy placu Teatralnym, tuż obok Teatru Wielkiego i Opery Narodowej. To idealna lokalizacja dla wszystkich, którzy podczas dłuższej lub krótszej wizyty w stolicy zapragną zgłębić tę niezwykle fascynującą wiedzę. Obiekty prezentowane będą w formie stałych i okresowych wystaw oraz przy okazji wykładów, warsztatów i zajęć edukacyjnych.

Zobacz również: W Warszawie po raz pierwszy na świecie odbył się Festiwal Wódki i Zakąski

– Wierzymy, że każdy, kto odwiedzi Muzeum Wódki, pokocha jej historię i sekrety, tak samo jak my. Mamy nadzieję zabierać naszych Gości w fascynującą podróż po niezwykłych meandrach historii wódki, która miała miejsce nie tylko w Polsce, ale również i na świecie. Nie jest to bowiem wyłącznie popularny produkt spożywczy, goszczący w wielu domach, wódka to także element kultury, tradycji i folkloru oraz obiekt dumy narodowej. Umiejętnie konsumowana, może towarzyszyć ważnym chwilom naszego życia, dawać radość i powody do dumy,  jakich nie oferuje żaden inny alkohol na świecie – dodaje Adam Łukawski, współorganizator kolekcji Muzeum Wódki.

Misją Muzeum Wódki jest udokumentowanie wielobarwności i złożoności zagadnień związanych z wódką oraz ukazanie jej w historycznym kontekście szlachetnego trunku narodowego, stanowiącego element polskiej tradycji i kultury. Poprzez zbiory historyczne, program edukacyjny i ofertę degustacyjną zwiedzający Muzeum Wódki będą mieli szansę poznać najlepszą stronę najpopularniejszego alkoholu świata.

– Nasz kraj uznawany jest za ojczyznę wódki, Warszawa zatem była naturalnym wyborem na miejsce Muzeum. Chcemy przedstawić – zarówno naszym rodakom, jak i Gościom z zagranicy skalę fenomenu trunku oraz jego szlachetność w kontekście historycznym – dodaje Piotr Popiński.

Muzeum Wódki jest zwieńczeniem, tworzonego od kilku lat przy Pl. Teatralnym w Warszawie, konceptu Dom Wódki. W jego ramach działa już wyróżniona w prestiżowym Przewodniku Michelin restauracja Elixir wraz z Vodka Atelier, koktajl bar The Roots, a uzupełnieniem projektu jest organizowany raz do roku Festiwal Wódki i Zakąski.

Koncept Domu Wódki w 2016 r. został uznany przez dziennikarzy BBC za jeden z symboli pozytywnych przemian Warszawy po upadku komunizmu oraz współczesnego, światowego wizerunku stolicy Polski.

Zobacz galerię zdjęć:

[Best_Wordpress_Gallery id=”599″ gal_title=”20171130150000″]

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze