21.5 C
Warszawa
sobota 22 czerwca • 2024
Strona głównaROZRYWKAPIĄTEK 13-GO - CZY WIERZYSZ W PRZESĄD O PECHOWYM DNIU?

PIĄTEK 13-GO – CZY WIERZYSZ W PRZESĄD O PECHOWYM DNIU?

Zestawienie trzynastego dnia miesiąca z piątkiem wywołuje u wielu osób panikę. Część osób uważa, że ten dzień może, lub na pewno przyniesie pecha, inni wprost przeciwnie. Co warto wiedzieć o piątku trzynastego? 

Piątek trzynastego jest uznawany za dzień pechowy w wielu krajach. Strach przed piątkiem trzynastego jest nazywany paraskewidekatriafobią. Według przesądu, w tym dniu nie powinno rozpoczynać się nowych spraw, ani kupować mieszkania, czy samochodu. Wiele szpitali nie ma sal o numerze 13. W samolotach linii amerykańskich nie ma miejsca o numerze 13. Piątek trzynastego wypada co najmniej raz w roku, a maksymalnie mogą wypaść nawet trzy pechowe piątki. Przekonanie o pechowości tej daty pojawiło się dopiero na początku XX wieku, ale istnieje także pogląd, że ten przesąd wywodzi się jeszcze ze średniowiecza.

Zobacz także: Popularny Youtuber pedofilem? Gural namawiał dzieci do rozbierania się

Prawdopodobnie jej feralność swój początek bierze z 13 października 1307 roku, kiedy aresztowano Templariuszy, kłamliwie oskarżonych przez króla Francji, Filipa IV m. in. o herezję, sodomię i bałwochwalstwo. Miał być to jednak jedynie pretekst do pozbycia się wymienionych, gdyż król był u nich ogromnie zadłużony. Według tej hipotezy, ostatni wielki mistrz zakonu, Jacques de Molay, tuż przed spłonięciem na stosie przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V, a rok później obaj już nie żyli.

Żadne poważne badania nie wykazują, że statystycznie 13-ty jest bardziej pechowy niż inny dzień w roku, ale przesąd o pechowym piątku 13-go zakorzenił się już tak głęboko w popkulturze, że niektórzy ludzie wierzą, że niemal na 100% w tym dniu stanie się dla nich coś pechowego.

Wokół piątku trzynastego powstało wiele zabobonów i przesądów, m.in.:

  • czarny kot – przebiegający przez drogę, to znak pecha, lepiej zawrócić,
  • nie oglądaj się za siebie – to zły znak,
  • uwaga na lustra – stłuczone, to siedem lat nieszczęścia,
  • wstawanie z łóżka lewą nogą – nie zwiastuje nic dobrego, lepiej wstać prawą, ewentualnie dwoma nogami,
  • przejście pod słupem/drabiną – zbliża nas do śmierci, jeśli już musimy to zrobić, koniecznie z palcami skrzyżowanymi u ręki

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze