16.7 C
Warszawa
czwartek 23 maja • 2024
Strona głównaFILMKUPUJĄC BILET NA FILM OSTATNI W ALEPPO, WSPIERASZ PAH W SYRII. FILM...

KUPUJĄC BILET NA FILM OSTATNI W ALEPPO, WSPIERASZ PAH W SYRII. FILM JUŻ W KINACH!

Złotówka z każdego sprzedanego biletu będzie przeznaczona na działania Polskiej Akcji Humanitarnej w Syrii.

Pięć lat od rozpoczęcia wojny w Syrii mieszkańcy opustoszałego i zniszczonego Aleppo, kiedyś największego syryjskiego miasta, przygotowują się na oblężenie. Khalid, Subhi i Mahmoud, główni bohaterowie filmu „Ostatni w Aleppo”, to członkowie Białych Hełmów, czyli tzw. Syryjskiej Obrony Cywilnej, składającej się na zwykłych ludzi, pomagających ofiarom bombardowań. Uratowali do tej pory ponad 60 tys. istnień, najczęściej wyciągając ludzi spod gruzów gołymi rękami.

Zobacz również: Fenomenalny dokument „Kedi – sekretne życie kotów” trafia do Polskich kin!

W filmie Ferasa Fayyada poznajemy nie tylko ogrom zniszczeń, jakich dokonała wojna, ale również osobistą historię zwykłych ludzi, którzy stają się prawdziwymi bohaterami masowej ludzkiej tragedii rozgrywanej na oczach całego świata.

Zobacz zwiastun filmu „Ostatni w Aleppo”:

„Ostatni w Aleppo” otrzymał aż cztery nagrody na 14. edycji festiwalu Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, w tym Grand Prix – Nagrodę Banku Millennium, Nagrodę Dokumentalną Warszawy, przyznawaną przez publiczność, Grand Prix Miasta Gdyni i Art Doc Award Bydgoszcz.  „Ostatni w Aleppo” otrzymał także główną nagrodę w Konkursie Światowych Filmów Dokumentalnych Festiwalu Filmowego Sundance.

Tadeusz Sobolewski o filmie „Ostatni w Aleppo”: – Nie sposób uniknąć tego porównania: to są zdjęcia z powstania warszawskiego.

Wybierając się do kina na film „Ostatni w Aleppo”, wspomożesz działania PAH w Syrii. Złotówka z każdego sprzedanego biletu będzie przekazana na wsparcie działań PAH w tym rejonie.

Sytuacja w Syrii

W Syrii od 2011 roku trwa konflikt zbrojny. Ludność cywilna nieustannie zagrożona jest nalotami i atakami, a sytuacja z roku na rok się pogarsza. Brak stałego dostępu do wody i pożywienia. Wieloletnia wojna sprawiła, że mieszkańcy Syrii żyją w bardzo trudnych warunkach. Większość z nich uciekła ze swoich domów w poszukiwaniu bezpieczniejszego schronienia.

Zmiana miejsca zamieszkania i ciągły stan wojny sprawiają, że większość mieszkańców Syrii potrzebuje pomocy humanitarnej. Nie mają możliwości podjęcia pracy. Nie mogą zapewnić sobie i swojej rodzinie dostępu do najbardziej podstawowych potrzeb: czystej wody, pożywienia, ciepłych ubrań i dachu nad głową.

Co robi Polska Akcja Humanitarna w Syrii?

PAH w Syrii działa od 2012 roku, a od 2013 roku prowadzi tam stałą misję. Dostarczam pomoc humanitarną w prowincjach Idlib i Aleppo. Do najważniejszych zadań misji należy pomoc osobom, które, uciekając przed konfliktem, przemieszczają się wewnątrz kraju w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia.

Bardzo ważną częścią pracy PAH jest zapewnianie dostępu do wody. W Syrii PAH dostarcza wodę cysternami do obozów dla osób wewnętrznie przemieszczonych. Buduje stacje pompujące, latryny i punkty mycia rąk. Dba o bezpieczeństwo higieniczne: usuwa nieczystości, dostarcza kosze na śmieci. Zapewnia również paczki higieniczne z najpotrzebniejszymi produktami.

Aby umożliwić mieszkańcom Syrii samodzielne zapewnianie potrzeb, PAH współpracuje z lokalnymi piekarniami. Dostarcza im mąkę i drożdże – dzięki temu produkują pieczywo w stałych niskich cenach, na które stać nawet uboższych. Najbardziej potrzebującym dostarcza paczki żywnościowe. Niesie również pomoc medyczną.

W grudniu 2016 roku dużym echem odbiła się ewakuacja ludności ze wschodniego Aleppo. Dziesiątki tysięcy ludzi zostało w bardzo krótkim czasie ewakuowanych z miasta. Konieczna była szybka reakcja PAH zorganizował natychmiastową pomoc dla osób, które docierały do obozów. Zbudował latryny, punkty mycia rąk oraz nowe stacje pompujące wodę. Nowo przybyłym rozdawał również paczki żywieniowe i higieniczne.

Polska Akcja Humanitarna pomaga w Syrii od 2013 roku. Możesz także wesprzeć PAH, wpłacając darowiznę online na www.pah.org.pl/wspieraj lub na konto Alior Bank S.A. 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 z dopiskiem „Syria”​.

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze