21.5 C
Warszawa
sobota 22 czerwca • 2024
Strona głównaMUZYKAHUBERT RUTKOWSKI, SIJIA MA, MARCIN SOMPOLIŃSKI & MACV - KONCERT W RAMACH...

HUBERT RUTKOWSKI, SIJIA MA, MARCIN SOMPOLIŃSKI & MACV – KONCERT W RAMACH 28. FESTIWALU MOZARTOWSKIEGO

W czwartek, 5 lipca 2018 roku w Zamku Królewskim zagrają mistrzowie gry na dawnych fortepianach: Hubert Rutkowski wraz ze swoją studentką, Sijią Ma.

W ich wykonaniu usłyszymy Koncert F-dur KV 242 w autorskiej wersji na 2 fortepiany i orkiestrę. Programe koncertu dopełnią: Symfonia koncertująca Es-dur KV 297b na obój, klarnet, fagot, róg i orkiestrę (soliści: Marek Niewiedział obój; Francesco Spendolini klarnet; Krzysztof Stencel róg; Elżbieta Jendrysik fagot) oraz Symfonia C-dur „Linzka” KV 425. Grać będzie Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej „Musicae Antiquae Collegium Varsoviense” pod dyrekcją Marcina Sompolińskiego.

Hubert Rutkowski to jeden z najwybitniejszych na świecie pianistów specjalizujących się w grze na instrumentach z epoki, profesor w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu. ntepretacje Huberta Rutkowskiego kształtuje jego pasja do estetyki wykonawczej starej szkoły XIX wieku. U podstaw rozwoju jego profilu artystycznego leżą tradycje pianistyczne Fryderyka Chopina, Teodora Lesztyckiego i ich spadkobierców, takich jak np. Karol Mikuli, Moritz Rosenthal, Raul Koczalski czy Artur Schnabel.

Zobacz także: Charlie Siem & Baltic Neopolis Orchestr – koncert w ramach 28. Festiwalu Mozartowskiego już dziś w Warszawie

W 2007 roku pianista wygrał Międzynarodowy Konkurs Chopinowski w Hanowerze. Otrzymał również wyróznienie “Medalla per Unanimitat” na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Marii Canals w Barcelonie (2006). W 2013 roku został odznaczony prestiżową nagrodą Berenberg-Kulturpreis w Hamburgu. Pianista jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, w klasie prof. Anny Jastrzębskiej-Quinn. W latach 2005-2010 odbył studia podyplomowe w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu w klasie prof. Jewgenija Koroliova.

W ostatnich latach pasją Huberta Rutkowskiego stały się fortepiany historyczne. Jako pianista i pedagog współpracuje z kolekcją fortepianów historycznych Museum für Kunst und Gewerbe w Hamburgu. W roku 2013 nagrał płytę z utworami C. Debussy’ego na fortepianie Erarda (1880), w roku 2018 ukazała się jego płyta z utworami F. Chopina na fortepianie Pleyela (1847) dla wytwórni Piano Classics.

Ważnym momentem w karierze Huberta Rutkowskiego było dokonanie nagrań płytowych nieznanych dzieł fortepianowych Juliana Fontany, przyjaciela i ucznia F. Chopina oraz utworów Teodora Leszetyckiego dla wytwórni Acte Préalable (2007, 2008). W Roku Chopinowskim 2010 artysta zrealizował nagranie “Pupils of Chopin” dla wytwórni Naxos. Od tego czasu prowadzi aktywną działalność koncertową w większości krajów Europy, Azji, Ameryki Łacińskiej i USA. Koncertował w ramach festiwali takich jak m.in. Schleswig Holstein Musik Festival, Husum Klavierfestival, Ars Longa Music Festival w Moskwie, Festiwal Mozartowski w Warszawie, Festiwal Paderewskiego w Paso Robles (USA), Festiwal Artura Rubinsteina w Łodzi, Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego Warszawie.

Pianista występuje z renomowanymi artystami i dyrygentami, takimi jak Lilya Zilberstein, Alexei Lubimov, Łukasz Borowicz, Martin Haselböck, Jamie Phillips czy José Maria Florêncio. Hubert Rutkowski jest dyrektorem artystycznym Chopin Festival w Hamburgu, jak również inicjatorem i dyrektorem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Teodora Leszetyckiego w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu.W kwietniu 2010 roku wygrał konkurs na stanowisko profesora Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu, jako jeden z najmłodszych profesorów w Niemczech. Od tego czasu prowadzi własną klasę fortepianu. Od 2014 roku jest kierownikiem Katedry Fortepianu tejże Uczelni.

W Warszawie w ramach 28. Festiwalu Mozartowskiego zagra ze swoją studentką Sijią Ma, która właśnie zakwalifikowała się do I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie.

Początek koncertu, 5 lipca o godz. 19.00.

Zobacz więcej w kategorii: Wydarzenia muzyczne

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze