-1.3 C
Warszawa
czwartek 7 grudnia • 2023
Strona głównaFILMDRAMAT • OBYCZAJOWYGreen Book z trzema Oscarami, w tym dla Najlepszego Filmu!

Green Book z trzema Oscarami, w tym dla Najlepszego Filmu!

Film, który pokochali widzowie na całym świecie, pokochała również Akademia! Najważniejsza nagroda w branży filmowej – Oscar dla Najlepszego Filmu – trafiła ubiegłej nocy do „Green Booka” Petera Farrelly’ego, który otrzymał łącznie aż trzy złote statuetki!

Film został nagrodzony również za scenariusz (autorstwa Nicka Vallelongi, Briana Hayesa Currie i Petera Farrelly’ego), a Mahershala Ali za najlepszą rolę drugoplanową. „Green Book” podbija serca publiczności od czasu światowej premiery na Festiwalu Filmowym w Toronto we wrześniu ubiegłego roku, gdzie wygrał główną nagrodę – Nagrodę Publiczności. Od tego czasu film Petera Farrelly’ego uważany był za faworyta w oscarowym wyścigu. „Green Booka” równie mocno pokochali widzowie w Polsce – obejrzało go już u nas ponad 400 000 osób!

Zobacz również: Green Book najlepszym filmem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto!

Na seansach „Green Booka” sale kinowe pękają w szwach, widownia pęka ze śmiechu, a po projekcji widzowie często nagradzają film spontanicznymi oklaskami. Na portalu Filmweb „Green Book” ma znakomitą średnią ocen – 8.3. Został też świetnie przyjęty przez krytyków – na agregatorze recenzji Mediakrytyk średnia wynosi aż 8.0! „Z filmu Petera Farrelly’ego wychodzi się z uśmiechem od ucha do ucha, w głębokim przeświadczeniu, że świat – wbrew temu, co twierdził niegdyś Franc Maurer – jest do przyjęcia nawet na trzeźwo. Chyba żaden film od czasów „Nietykalnych” nie roztapiał widzowskich serc z równą skutecznością” – pisze o filmie Łukasz Muszyński z Filmweb.

Równie wysoko film ocenia Małgorzata Steciak z Vogue, zauważając, że „Green Book” to „opowieść o niezwykłej przyjaźni, pod konwencją lekkiego kina drogi skrywająca przesłanie o tolerancji, które w dzisiejszych czasach wybrzmiewa wyjątkowo mocno”. Maciej Nycz z RMF FM ocenia, że „Ali i Mortensen dotknęli w tym filmie czegoś, co jest jednym z najważniejszych składników tzw. „magii kina”. Naprawdę rzadko można oglądać na dużym ekranie postaci, pomiędzy którymi jest tak nieprawdopodobna chemia, jak w tym przypadku”.

Zobacz oficjalny zwiastun filmu Green Book:

Trzy Oscary to dla „Green Booka” wisienka na torcie, po kilkudziesięciu nagrodach, jakie film zebrał na całym świecie (w tym trzech Złotych Globach). Dla Mahershali Alego to drugi Oscar w ciągu ostatnich trzech lat (pierwszego otrzymał za drugoplanową rolę w „Moonlight” Barry’ego Jenkinsa); od 24 lat żaden aktor nie został nagrodzony drugim Oscarem w tak krótkim odstępie czasu. Dla Petera Farrelly’ego, Briana Currie i Nicka Vallelongi to pierwsza złota statuetka w karierze.

Zobacz więcej w kategorii: Dramat/film obyczajowy

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze