18.5 C
Warszawa
sobota 18 maja • 2024
Strona głównaROZRYWKADZIŚ RUSZA WE WEAR CULTURE - NAJWIĘKSZA WIRTUALNA WYSTAWA POŚWIĘCONA MODZIE!

DZIŚ RUSZA WE WEAR CULTURE – NAJWIĘKSZA WIRTUALNA WYSTAWA POŚWIĘCONA MODZIE!

3000 lat światowej mody zebrane na największej wirtualnej wystawie poświęconej stylowi! Ponad 180 instytucji kultury i domów mody z całego świata. 400 wirtualnych wystaw, 30 000 zdjęć, filmów oraz unikalnych dokumentów. Już 8 czerwca rusza projekt „We wear culture” stworzony przez platformę Google Arts & Culture. Obok światowej sławy muzeów w projekcie wzięło udział Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.

„We wear culture” to wspólne przedsięwzięcie Google Arts & Culture, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie oraz kilkuset instytucji kulturalnych pochodzących m.in. z Nowego Jorku, Paryża, Tokio i São Paulo. Projektanci mody, kuratorzy, eksperci, a także uczelnie wyższe, muzea i organizacje pozarządowe połączyły siły, by stworzyć wystawę poświęconą światowej historii mody – od starożytności, poprzez czasy nowożytne, aż po współczesność oraz kultowe projekty, które zmieniły sposób ubierania się kolejnych pokoleń. 3000 lat światowej mody zebrane na największej wirtualnej wystawie poświęconej stylowi!

Ponad 180 instytucji kultury i domów mody z całego świata. 400 wirtualnych wystaw, 30 000 zdjęć, filmów oraz unikalnych dokumentów. Już 8 czerwca rusza projekt „We wear culture” stworzony przez platformę Google Arts & Culture. Obok światowej sławy muzeów w projekcie wzięło udział Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.

„We wear culture” to wspólne przedsięwzięcie Google Arts & Culture, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie oraz kilkuset instytucji kulturalnych pochodzących m.in. z Nowego Jorku, Paryża, Tokio i São Paulo. Projektanci mody, kuratorzy, eksperci, a także uczelnie wyższe, muzea i organizacje pozarządowe połączyły siły, by stworzyć wystawę poświęconą światowej historii mody – od starożytności, poprzez czasy nowożytne, aż po współczesność oraz kultowe projekty, które zmieniły sposób ubierania się kolejnych pokoleń.

Zobacz także: Premiera kolekcji Ege Atelier od Monsieur Christian Lacroix

„Zachęcamy każdego, by za pomocą telefonu lub laptopa zobaczył naszą wystawę i poznał historie kryjące się za ubraniami, które ma na sobie” – mówi Amit Soot, dyrektor Google Arts & Culture. Zastosowanie najnowocześniejszych technologii – w tym rzeczywistości wirtualnej, filmów panoramicznych, perspektywy Street View oraz ultrawysokiej rozdzielczości obrazów, dzięki której można obejrzeć detale cennych eksponatów – pozwala na inny niż tradycyjny kontakt ze sztuką.

W efekcie współpracy z platformą Google Cultural Institute powstała wirtualna wystawa „Weaving the Tradition – Traditional Polish Folk Costumes”. Ekspozycja prezentuje ponad 240 obiektów ze zbiorów tkanin oraz strojów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Bezcenna kolekcja jest największą w Polsce i liczy około 11 000 eksponatów. Przedstawia najważniejsze typy strojów pochodzących z najciekawszych regionów kraju. Zgromadzone zabytki ukazują modę wiejską od połowy XIX wieku – poszczególne elementy odzieży, biżuterię, typy i techniki hafciarskie. Na wystawie znajdą się zbiory unikalnych archiwalnych grafik, filmów oraz atelierowych fotografii. Odwiedzający wirtualną ekspozycję dowiedzą się także m.in. co rozumiano pod pojęciem „moda” w kulturze ludowej, dlaczego do wyrobu ludowej biżuterii używano silnie toksycznego octanu ołowiu lub jak na powstawanie i kształtowanie mody narodowej wpłynęły kobiece czasopisma z początku XX wieku.

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie – założone w 1888 roku, to najstarsze w Polsce i jedno z największych muzeów etnograficznych w Europie. Posiada zbiór obiektów etnograficznych i archiwaliów, który składa się z około 80 000 muzealiów. Jest miejscem spotkań miłośników sztuki i ważnym punktem na kulturalnej mapie Warszawy.

Wystawa „Weaving the Tradition – Traditional Polish Folk Costumes” dostępna jest online po adresem g.co/wewearculture oraz poprzez aplikację Google Arts & Culture na systemy iOS oraz Android.

(źródło: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie)

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze