CZYTELNIA POLIN. SPOTKANIE WOKÓŁ DZIENNIKA RENI SPIEGEL

CZYTELNIA POLIN. SPOTKANIE WOKÓŁ DZIENNIKA RENI SPIEGEL

- Kategoria: ROZRYWKA
2103
0
Fot. Renia Spiegel Foundation (na zdjęciu Elżbieta Ariana Bellak)

W trakcie spotkania w warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich „POLIN” zaprezentowany zostanie „Dziennik Reni Spiegel” – tekst na miarę dziennika Anny Frank. Renia Spiegel była utalentowaną pisarką i poetką. To polska Żydówka, zamordowana w wieku lat 18- stu w przemyskim getcie. Autorka pamiętnika i wierszy z okresu Holocaustu. Dziennik, uniwersalny w swojej wymowie i niezwykle bogaty w treści historyczne, zainteresuje każdego.

Wydarzenie odbędzie się 11 września o godzinie 19:00 (wstęp wolny). „Dlaczego właśnie dziś zaczynam mój pamiętnik? Czy wydarzyło się coś ważnego? Czy dowiedziałam się o dzienniczkach moich koleżanek? Nie! Po prostu szukam przyjaciela. Szukam kogoś, komu mogłabym opowiadać troski i radości życia codziennego. Kogoś, kto by czuł to co ja czuję, kto by mi uwierzył, kto by nigdy nie zdradził moich tajemnic. Ponieważ zaś takim przyjacielem nigdy nie może pozostać człowiek, więc postanowiłam uczynić moim powiernikiem pamiętnik.” – pisała 15-letnia Renia Spiegel na pierwszej stronie świeżo założonego pamiętnika.

Gościem wydarzenia będzie jej siostra Ariana Elżbieta Bellak, która przed wojną, grając w rozmaitych filmach role dziecięce, była nazywana polską Shirley Temple. Pokazane zostaną również fragmenty filmu dokumentalnego pt. „Przemyśl – złamane marzenia”, prezentujące Renię i Arianę, autorstwa Tomasza Magierskiego.

Uczestnicy dyskusji:

  • Prof. Tomasz Pudłocki, historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego opowie o tle historycznym Przemyśla 1939-1942, w którym mieszkała i zginęła Renia Spiegel.
  • Prof. dr hab Anna Nasiłowska z Instytutu Badań Literackich PAN, pisarka i poetka, przedstawi twórczość Reni.
  • Prowadzenie dyskusji: Tomasz Magierski.

Współorganizator

Fundacja Reni Spiegel – organizacja powstała w 2015 roku z inicjatywy siostry Reni Spiegel – Ariany Elżbiety Bellak. Fundacja organizuje co roku Konkurs Poetycki im. Reni Spiegel dla młodzieży polskojęzycznej z całego świata.

(źródło: polin.pl)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZOBACZ RÓWNIEŻ

All in one – kompleksowa regeneracja

Cera zmęczona po lecie? Wymaga intensywnej regeneracji? Postaw