-1.2 C
Warszawa
czwartek 30 listopada • 2023
Strona głównaFILMWojna o prąd. Tesla na na ulicach, Tesla w filmie

Wojna o prąd. Tesla na na ulicach, Tesla w filmie

Podczas gdy elektryczne pojazdy marki Tesla podbijają rynek samochodowy (w tym roku zadebiutował Model Y), Nicholas Hoult („Faworyta”, „Tolkien”, „Mad Max: Na drodze gniewu”) gra Nikolę Teslę, ekscentrycznego serbskiego wynalazcę, w widowiskowej „Wojnie o prąd” (w kinach od 11 października).

W opartym na prawdziwych wydarzeniach filmie młody, ambitny i zawsze nienagannie ubrany Tesla, wraz z przedsiębiorcą Georgem Westinghousem (Michael Shannon), rzuca wyzwanie ówczesnej gwieździe wśród naukowców, Thomasowi Edisonowi (Benedict Cumberbatch).

Jak zauważył producent filmu Basil Iwanyk, Hoult wniósł do filmu mnóstwo szalonej energii. Aktor, po lekturze autobiografii Tesli „My Inventions”, nie krył fascynacji swym bohaterem: – Był eteryczny, jak z innego wymiaru. Cumberbatch stwierdzał zaś krótko: – Westinghouse i Edison wyprzedzali swymi wizjami świat o jakieś dziesięć lat. Tesla o jakieś sto. To Tesla mówił – w XIX wieku! – że cały świat będzie się w przyszłości widział i porozumiewał na odległość. Przygotowując się do roli, Hoult nie tylko czytał mnóstwo o Tesli, lecz także słuchał muzyki Davida Bowiego. Jak pamiętamy, Bowie grał Teslę w „Prestiżu” Christophera Nolana (2006). – Tesli przywrócono należyte miejsce w historii nauki. Nie bez powodu najbardziej cool współczesny samochód nazywa się Tesla – puentował scenarzysta filmu Michael Mitnick.

Zobacz również: Pięć dokumentów, które trzymają w napięciu jak najlepsze fabuły. „Diego” w kinach od 19 lipca!

Porywająca, nakręcona z epickim rozmachem historia wyścigu dwóch wielkich umysłów, Thomasa Edisona (w tej roli Benedict Cumberbatch, pamiętny Sherlock i Doktor Strange) oraz Nikoli Tesli (granego przez Nicholasa Houlta znanego m.in. z „X-Men: Apocalypse”). Film ukazuje kulisy morderczej rywalizacji Edisona i Tesli o to, który system elektryczny zrewolucjonizuje nie tylko współczesny obu wynalazcom świat, ale cały następny wiek. Znakomite kreacje aktorskie Michaela Shannona („Kształt wody”, serial „Zakazane imperium”) jako inwestora i wynalazcy George’a Westinghouse’a oraz Toma Hollanda („Spider-Man: Daleko od domu”), wcielającego się w postać magnata biznesu Samuela Insulla, uzupełniają tę niewiarygodnie wciągającą, opartą na prawdziwych wydarzeniach opowieść o pełnej dramatyzmu wojnie o prąd.

„Wojna o prąd” w kinach od 11 października!

Zobacz więcej w kategorii: Inne gatunki filmu

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze