22.5 C
Warszawa
sobota 18 maja • 2024
Strona głównaFILMWIARA WYMAGA OFIAR. "WYBAWIENIE" W KINACH OD 28 KWIETNIA

WIARA WYMAGA OFIAR. „WYBAWIENIE” W KINACH OD 28 KWIETNIA

„Wybawienie” to już trzecia, po „Kobiecie w klatce” i Zabójcach bażantów”, ekranizacja bestsellerowej serii książek skandynawskiego autora – Jussi Adler-Olsena. Tym razem detektywi Departamentu Q będą musieli stawić czoła psychopacie, który bezwzględnie wykorzystuje głęboką wiarę religijną swoich ofiar. Prezentujemy oficjalny polski plakat oraz zwiastun. Film pojawi się w polskich kinach 28 kwietnia.

Hans Petter Moland – reżyser „Wybawienia” – to uznany na świecie twórca, który ma na swoim koncie takie produkcje jak: „Pewien dżentelmen” i „Obywatel roku” i ze Stellanem Skarsgårdem w roli głównej. Oto co mówi o swoim najnowszym filmie: „To filmowa opowieść o wierze – a także o rzeczach wynikających z jej braku. To historia dwóch przyjaciół policjantów, którzy nigdy dotąd nie rozmawiali ani o religii, ani kwestiach wiary. Niespodziewanie okazuje się, że ich podejście do tych spraw może mieć kluczowe znaczenie w prowadzonym śledztwie. Fabuła „Wybawienia” przemieszcza się pomiędzy różnymi grupami religijnymi oraz klasami społecznymi, a sam film staje się ostatecznie przestrzenią do niezwykłych interakcji między ludźmi, którzy w dzisiejszej, współczesnej Europie zdają się egzystować w równoległych rzeczywistościach. Co oczywiste, opowiadana w „Wybawieniu” historia jest również rozrywkowa – to trzymający w napięciu dreszczowiec, nieograniczony żadnymi ustalonymi regułami gatunkowymi.”

„Mam głęboką nadzieję, że w „Wybawieniu” udało mi się przedstawić kilka zagadnień kluczowych dla przyszłości współczesnej Europy.” – kontynuuje Moland i dodaje – „Abstrahując od oczywistych zalet filmu, czyli ekscytującej historii oraz elementów trzymających w napięciu, uważam, że „Wybawienie” staje się w pewnym momencie filmem niepokojącym i zmuszającym widza do opuszczenia swego komfortowego świata. Kwestie wiary oraz kruchości ludzkiego życia są bardzo istotne nie tylko w dzisiejszym świecie. Nie można o tym zapominać.”

Wszystko to w ekranizacji trzeciego już bestsellerowego kryminału napisanego przez mistrza gatunku – Jussiego Adler-Olsena – autora stawianego na równi z Henningiem Mankellem, Stiegiem Larssonem i Jo Nesbø, który ma na koncie wszystkie najważniejsze nagrody literackie Skandynawii, w tym prestiżowy Szklany Klucz. W pierwszy weekend wyświetlania w kinach w Danii film odnotował najlepszy od 15 lat wynik otwarcia dla krajowej produkcji.

Zobacz oficjalny polski zwiastun filmu:

Detektyw Carl i jego pomocnik Assad z Departamentu Q nie raz już udowodnili, że nie ma czegoś takiego jak sprawy, których nie da się rozwiązać. W ich ręce trafia zamknięta w butelce tajemnicza wiadomość. Tekst liczy sobie 8 lat, a całość napisana jest dziecięcym pismem przy pomocy ludzkiej krwi. Carl i Assad trafiają na trop grupy religijnych fanatyków, którzy nigdy nie zgłosili zaginięć swoich podopiecznych. Detektywi rozpoczynają śmiertelnie niebezpieczną grę z psychopatycznym mordercą, który wystawi wiarę bogobojnych rodziców na najwyższą próbę.

Gatunek: thriller/kryminał

Produkcja: Dania 2016

Reżyseria: Hans Petter Moland („Obywatel roku”, „Kraina szczęścia”)

Obsada: Nikolaj Lie Kaas („Anioły i demony”, „Zabójcy bażantów”, „Kobieta w klatce”), Fares Fares („System”, „Zabójcy bażantów”, „Kobieta w klatce”), Johanne Louise Schmidt („Zabójcy bażantów”), Jakob Oftebro („Obywatel roku”, „Victoria”), Pål Sverre Hagen („Obywatel roku”, „Zniknięcie”), Lotte Andersen („The Killing”, „Król słońca”, „Nocny strażnik”), Søren Pilmark („Wikingowie”, „Zabójcy bażantów”, „Kobieta w klatce”)

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze