-1.3 C
Warszawa
czwartek 7 grudnia • 2023
Strona głównaROZRYWKAWĘGIERSKA MIŁOŚĆ - NOWA WYSTAWA OD 19 MAJA W PAŃSTWOWYM MUZEUM ETNOGRAFICZNYM

WĘGIERSKA MIŁOŚĆ – NOWA WYSTAWA OD 19 MAJA W PAŃSTWOWYM MUZEUM ETNOGRAFICZNYM

Wszystkie odcienie węgierskiej miłości – od schyłku XIX wieku, przez przełomowe lata 60., aż po współczesność – to temat wystawy przygotowanej przez Hungarian Open AirMuseum w Szentendre. Otwarcie już 19 maja w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Ekspozycja zaprezentowana zostanie po raz pierwszy w Polsce. Pretekstem do opowieści o zmianie miłosnych obyczajów na przestrzeni niemal 150 lat jest historia polsko-węgierskiej pary. To niezwykła podróż przez kilka epok, w czasie których zwyczaje związane z miłością – wyborem partnera, małżeństwem i erotyką – ulegały rewolucyjnym przemianom.

Wystawa składa się z trzech części. Pierwsza dotyczy czasu poznawania się i narzeczeństwa. Zwiedzający m.in. dowiedzą się, kogo poślubiliby, gdyby urodzili się w innej niż obecna epoce, skąd wziął się zwyczaj ozdabiania drzewa przed domem dziewczyny lub w jaki sposób zdobyć miłość ukochanego za pomocą miłosnych praktyk magicznych. Obok odpowiedzi na te pytania przybliżone zostaną przemiany obyczajowe lat 60. XX wieku, wynikające z kontekstu historycznego i z rewolucji seksualnej oraz współczesne zwyczaje związane z dobieraniem się w pary.

Kolejną część poświęcono przygotowaniom weselnym oraz ceremonii ślubnej. Regionalne węgierskie potrawy, ludowe stroje, a także przedmioty używane podczas tego istotnego z wielu powodów obrzędu złożą się na obraz tradycyjnego wiejskiego wesela. Fragmenty dotyczące nowoczesnych trendów ubarwią zamieszczone na wystawie filmy oraz muzyka. Ekspozycję zamyka oddzielona od pozostałych część dotycząca tematu erotyki i seksualności.

Hungarian Open AirMuseum w Szentendre –to największy na Węgrzech skansen, założony w 1967 roku. Muzeum posiada kolekcję, na którą składa się ok. 80 000 obiektów, ponad 100 000 fotografii oraz bogata dokumentacja dotycząca węgierskiej architektury ludowej, historii i zwyczajów z różnych regionów Węgier.

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie – założone w 1888 roku, jedno z największych muzeów etnograficznych w Europie. Posiada najbogatszy w Polsce zbiór obiektów etnograficznych i archiwaliów – ok. 100 000 muzealiów.

Wystawa „Hungarian Love – Węgierska miłość”

19 maja – 31 sierpnia 2017

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

  1. Kredytowa 1, 00-056 Warszawa
Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze