8 C
Warszawa
środa 24 kwietnia • 2024
Strona głównaTECHNIKAKOMPUTERYStudenci Uniwersytetu Warszawskiego Akademickimi Mistrzami Europy w Programowaniu Zespołowym (EUC 2024)

Studenci Uniwersytetu Warszawskiego Akademickimi Mistrzami Europy w Programowaniu Zespołowym (EUC 2024)

Drużyna Uniwersytetu Warszawskiego w składzie Arkadiusz Czarkowski, Bartłomiej Czarkowski i Tomasz Nowak została pierwszymi Mistrzami Europy w Programowaniu Zespołowym (EUC 2024).

W dniach 22-24 marca 2024, w Pradze, odbyły się I Akademickie Mistrzostwa Europy w Programowaniu Zespołowym (EUC 2024). Mistrzostwa są częścią Akademickich Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym – najstarszego i najbardziej prestiżowego światowego konkursu informatycznego, rozgrywanego od roku 1977. W tegorocznych mistrzostwach Europy wystartowały 52 drużyny, reprezentujące najlepsze uczelnie kształcące informatyków z krajów podzielonych na cztery regiony: południowo-wschodni, środkowoeuropejski, północno-zachodni i południowo-wschodni, obejmujące swoim zasięgiem całą Europę, bez Białorusi i Rosji. Po zawodach regionalnych, które odbyły się na jesieni 2023 r., do zawodów w Pradze awansowało po 13 najlepszych drużyn z każdego regionu. W tegorocznych mistrzostwach znakomicie wypadły zespoły z regionu środkowoeuropejskiego (CERC), z których cztery znalazły się na miejscach medalowych – przyznano jeden złoty medal, dwa medale srebrne i trzy medale brązowe.

Pierwszymi Mistrzami Europy w Programowaniu Zespołowym zostali reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego, studenci Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki: Arkadiusz Czarkowski, Bartłomiej Czarkowski i Tomasz Nowak.

Rozwiązali oni 9 zadań z 11 przygotowanych przez organizatorów EUC 2024. Wszyscy pozostali medaliści rozwiązali po 8 zadań i o ich miejscu w rankingu decydował czas poświęcony na ich rozwiązywanie. I tak srebrnymi medalistami zostały zespoły z Uniwersytetu w Zagrzebiu (2. miejsce) i Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki w Kijowie (3. miejsce). Brązowe medale zdobyły drużyny reprezentujące: Uniwersytet Loránda Eötvösa (4. miejsce), Uniwersytet Wrocławski (5. miejsce) oraz École Normale Supérieure de Paris (6. miejsce). Znakomicie spisała się też drużyna z Uniwersytetu Jagiellońskiego zajmując 8. miejsce z ośmioma rozwiązanymi zadaniami.

Przygotowania drużyny Uniwersytetu Warszawskiego wspierał Dziekan Matematyki, Informatyki i Mechaniki, Fundacja Rozwoju Informatyki oraz firmy: Atende S.A. oraz Huawei Research Center in Warsaw.

Gratulacje dla zwycięzców i wszystkich pozostałych medalistów.

Źródło informacji: Fundacja Rozwoju Informatyki

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze