Film „Stado”, który swoją premierę w polskich kinach będzie miał 17-ego marca 2017 to szwedzki dramat dostrzeżony podczas 65. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.
Jennifer to typowa nastolatka z małej skandynawskiej miejscowości. Jak każda dziewczyna w tym wieku chodzi do szkoły, spotyka się ze znajomymi, spędza czas z rodziną. Wydaje się, że jej życie jest spokojne i pełne utartych schematów. Jednak świat Jennifer legł w gruzach w momencie, gdy padła ofiarą gwałtu. Zamiast oczekiwanej pomocy i wsparcia spotyka się z pogardą, napiętnowaniem i wykluczeniem. Nikt z lokalnej miejscowości jej nie wierzy, wszystko obraca się przeciwko Jennifer i jej rodzinie. Poruszająca opowieść o społecznym ostracyzmie, który niestety potrafi zdefiniować całe życie.
Film zdobył wiele nagród:
- I miejsce w kategorii „Najlepszy Film Fabularny” Ale Kino! – International Young Audience Film Festival, 2015
- „Kryształowy Niedźwiedź” w kategorii „Generation 14plus” na 65. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, 2015
- I miejsce w kategorii „Najlepsza Aktorka Drugoplanowa”, „Najlepszy Aktor Drugoplanowy”, „Najlepsza Muzyka”, „Najlepsze Zdjęcia” na Guldbagge Awards, 2016
- Doris Award na Festiwalu Filmowego w Göteborgu, 2016
- World Fiction Award na Festiwalu Filmowym w Los Angeles, 2015
Zobacz polski zwiastun filmu:
Reżyseria – Beata Gårdeler
Scenariusz – Emma Broström, Geir Hansteen Jorgensen
Produkcja –Agneta Fagerström, Olsson, Annika Hellström
Beata Gårdeler jest związana ze światem filmowym od 1999 r. Zaczynając w branży od roli Kierowniczki Planu. Jej pierwszą produkcją, którą był serial S.P.U.N.G. wyreżyserowała w latach 2002 – 2004, odpowiadając w sumie za 11 odcinków. Pełnometrażowym filmem zatytułowanym „W twoich żyłach” („In your veins) zadebiutowała w 2009 r. Poza „Stadem” ukazały się również krótkometrażowy „Samotność”(„Solitude”) z 2013 r. oraz „Król ping-ponga” (2008) czy „Rubinbröllop” , przy których pracowała jako Asystentka Reżysera.
„Film, który uderza najbardziej sposobem utrzymania opresyjnej atmosfery. Precyzyjnie i intensywnie pokazuje sposób doświadczania mechanizmów postępującego wykluczenia społecznego. Produkcja ukazuje powiązania w społeczności lokalnej w której dochodzi do narastania agresji , wyzwalanej przez pasmo oskarżeń”. – Beate Gårdeler, reżyserka.
„Film piękny wizualnie, tworzący klaustrofobiczne napięcia i ukazujący miasto w sztywnych nudnych szarościach”. – Emma Vesthreim, Cinema Scandinavia.
„Film „Stado” jest kolejnym dowodem na to, że w małych skandynawskich społecznościach tworzy się ciśnienie zasilające potwory. Obraz jest niezwykłą reprezentacją społecznej ślepoty i hipokryzji oraz obłudy, akceptowanej przez Kościół”. – Thibaut Grégoire, Camera Obscura
Rok produkcji: Szwecja 2015
Czas trwania: 110′
Wiek: 16+