19.3 C
Warszawa
poniedziałek 20 maja • 2024
Strona głównaFILMDRAMAT • OBYCZAJOWYPTAKI ŚPIEWAJĄ W KIGALI - W KONKURSIE GŁÓWNYM MFF W KARLOWYCH WARACH....

PTAKI ŚPIEWAJĄ W KIGALI – W KONKURSIE GŁÓWNYM MFF W KARLOWYCH WARACH. W KINACH OD 22 WRZEŚNIA

„Ptaki śpiewają w Kigali” to ostatni wspólny film Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego – twórców wielokrotnie nagradzanych obrazów „Papusza” i „Plac Zbawiciela”. Jest to wstrząsająca opowieść o przyjaźni i przebaczeniu. Film otrzymał nagrodę First Look na MFF w Locarno 2016 dla polskiego filmu w fazie postprodukcji oraz został zakwalifikowany do Konkursu Głównego 52. edycji MFF w Karlowych Warach 2017. Pokaz na prestiżowym czeskim festiwalu odbędzie się 4 lipca.

Jest rok 1994. Po tym, jak w Kigali zestrzelono samolot prezydenta Rwandy, trwają rozruchy między plemionami Tutsi i Hutu. W ciągu trwających 100 dni czystek z rąk ekstremistów ginie około miliona ludzi. Świadkiem tych wydarzeń jest Anna (Jowita Budnik) – polska ornitolog, która przyjechała do Afryki, aby prowadzić badania nad spadkiem populacji sępów w Rwandzie. Gdy zaczyna się ludobójstwo, Polka ratuje przed śmiercią młodą dziewczynę z plemienia Tutsi – Claudine.

Zobacz również: „Piękne Dni” – film potwierdzający reżyserski geniusz Wima Wendersa

Anna umożliwia ocalonej ucieczkę do Polski. Po przylocie do kraju kobiety próbują otrząsnąć się z koszmarnych przeżyć, ale nie są w stanie wpisać się w rutynę codziennego życia. Pewnego dnia, po upływie kilku lat, Klarysa decyduje się na powrót do ojczyzny. Anna postanawia wyruszyć wraz z przyjaciółką w tę niezwykle emocjonalną podróż do samego serca Afryki.

Zobacz zwiastun filmu „Ptaki śpiewają w Kigali”:

„Jak pisał Ryszard Kapuściński: ‘”wiek XXI będzie wiekiem Innego” i o tym właśnie chcemy opowiedzieć.” – Joanna Kos-Krauze, reżyserka

Gatunek: dramat

Produkcja: Polska 2017

Reżyseria i scenariusz: Joanna Kos-Krauze („Papusza”, „Plac Zbawiciela”), Krzysztof Krauze („Papusza”, „Plac Zbawiciela”, „Mój Nikifor”, „Dług”, „Gry uliczne”)

Obsada: Jowita Budnik („Jeziorak”, „Obietnica”, „Papusza”, „Plac Zbawiciela”), Eliane Umuhire, Witold Wieliński („Pod Mocnym Aniołem”, „Chce się żyć”, „Wesele”)

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze