7.9 C
Warszawa
środa 24 kwietnia • 2024
Strona głównaFILMDRAMAT • OBYCZAJOWYSukces polskiego filmu „Kobieta na dachu" na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Hanoi!

Sukces polskiego filmu „Kobieta na dachu” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Hanoi!

„Kobieta na dachu”, nowe dzieło reżyserki Anny Jadowskiej, z kolejną nagrodą! Tym razem polska produkcja została wyróżniona podczas 6. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hanoi. To czołowy wietnamski festiwal filmowy, który odbywa się pod patronatem Ministerstwa Kultury, Sportu i Turystyki. „Kobieta na dachu” otrzymała Nagrodę Jury dla filmu pełnometrażowego.

„Kobieta na dachu” to poruszający polski film nagrodzony na założonym przez Roberta De Niro Tribeca Film Festival 2022 oraz na 47. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W roli głównej dwukrotnie nagrodzona za swoją kreację Dorota Pomykała, którą ostatnio widownia z całego świata miała okazję oglądać w nominowanym do Oscara polskim filmie „Sukienka”.

Anna Jadowska stworzyła znakomity film – druzgocący, osobisty, pełen nadziei i zajmującej rozrywki, zawierający kilka niezapomnianych, dramatycznych scen. To bez wątpienia prawdziwy tour de force Doroty Pomykały, która jest obecna prawie w każdej scenie. Autentycznie żyje i oddycha postacią Miry.

Paul Struthers, dyrektor programowy Tribeca Film Festival

Złożony portret postaci opowiedziany z niezwykłym realizmem.

Hilary Lewis, The Hollywood Reporter

Scenarzystka-reżyserka Anna Jadowska zrobiła coś wspaniałego.

Sarah Manvel, Critic’s Notebook

Niesamowita rola Pomykały.

Laurence Boyce, CineEuropa

Kontynuuje linię opowieści o kobiecości, opowieści o kobietach, ale z perspektywy dotąd nieeksplorowanej właściwie przez polskie kino.

Najlepszy, najdojrzalszy film w dotychczasowym dorobku reżyserki.

Łukasz Maciejewski, Interia.pl

Nie da się wyrzucić tego filmu z głowy.

„Kobieta na dachu” daje jednak nadzieję.

To powinien być nasz kolejny kandydat do Oscara.

Magdalena Drozdek, WP.pl

Kobieta na dachu” staje się dowodem, że włączenie w główny dyskurs czegoś, co zwykle jest poza niego wyrzucane – na przykład dojrzałego kobiecego ciała – jest ruchem ważnym, potrzebnym i pięknym. Pomykała jest magnetyczna.

Anna Tatarska, Wyborcza.pl

Mirka to sześćdziesięcioletnia położna. Jest świetna w swoim fachu, a jeszcze lepsza w ukrywaniu swoich potrzeb i uczuć. W domu też skupia się na innych – mężu i dorosłym synu. Czasem wymyka się na dach swojego bloku, żeby zapalić papierosa. To jedyna rzecz, jaką robi tylko dla siebie, aż do dnia, w którym napada na bank uzbrojona w niewielki nóż kuchenny. Czy wydarzenie to pozwoli, by Mirka spojrzała na swoje życie z innej perspektywy?

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze