Polecamy niedawną premierę pierwszej wspólnej płyty Zakopower i Atom String Quartet, będącej zapisem ich wyjątkowego koncertu.  

Punktem wyjścia do spotkania obu zespołów na scenie był ich wspólny mianownik czyli odwoływanie się do źródła jakim jest kultura ludowa. Muzycy, nie zatrzymują się wyłącznie na inspiracjach folklorem, ale podejmują się zestawienia muzyki ludowej z efektem przetworzenia we własnej twórczości – jazzowo-klasycznej Atom String Quartet i folkowo-rockowej Zakopower.

W zasadzie na scenie mamy 3 zespoły, wymienione już Atom String Quartet i Zakopower oraz trzon Zakopower, czyli Kapelę Sebastiana Karpiela-Bułecki, która wzbogacona chórkiem góralek, odpowiada w projekcie za bezpośrednie odwołania do ludowizny.

Program koncertu bazuje na przekrojowo ujętym repertuarze Zakopower, ale w dużo większym zakresie opiera się na folklorze skalnego Podhala. Utwory zostały rozłożone na czynniki pierwsze i złożone na nowo z Atom String Quartet, stąd rozbudowane aranże lecz nie tyle z symfonicznym rozmachem, co z próbą uchwycenia góralskiego ducha. Na płycie słychać pasterskie instrumenty jak dudy podhalańskie, czy fujara słowacka. Nie brakuje również utworów Atom String Quartet, w których odnajdują się instrumentaliści Zakopower.

Całości dopełniają mądre teksty, akustyczne brzmienie zespołów, piękne białe głosy góralek, charakterystyczny wokal oraz charyzmatyczne skrzypce Sebastiana, w których słychać zarówno ludowych wirtuozów, jak i jazzowych mistrzów tego instrumentu!

Promomix płyty:

1 Komentarze

  1. Pingback: ZAKOPOWER - BYŁO MINĘŁO. NOWY SINGIEL I TELEDYSK - FLAASHH

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Pamiętamy ’44: zapowiedź płyty Michała Urbaniaka „For Warsaw With Love” wydanej w ramach rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Tytuł nowej płyty Michała Urbaniaka, która ukaże się