26.9 C
Warszawa
piątek 12 lipca • 2024
Strona głównaROZRYWKAPOLSKA WIKIPEDIA WYŁĄCZONA NA JEDEN DZIEŃ. TO PROTEST PRZECIWKO ACTA 2

POLSKA WIKIPEDIA WYŁĄCZONA NA JEDEN DZIEŃ. TO PROTEST PRZECIWKO ACTA 2

Internauci z Polski, chcący skorzystać dziś z Wikipedii, mają nie mały problem. Wikipedia została wyłączona.

Internauci, którzy na co dzień korzystają z tej internetowej encyklopedii wiedzy, prawdopodobnie byli w szoku, kiedy po wejściu na stronę Wikipedii ukazał się komunikat, że wszystkie strony zostały wyłączone na 24 godziny w proteście przeciwko ACTA 2. Autorzy komunikatu, podpisani jako „współtwórcy Wikipedii”, twierdzą, że dyrektywa wprowadza nowe ograniczenia, filtry i restrykcje. Jak możemy przeczytać stanowisko wikipedystów w kwestii dyrektywy o prawach autorskich (lipiec 2018):

„Droga Czytelniczko, drogi Czytelniku, 5 lipca 2018 Parlament Europejski zdecyduje w głosowaniu, czy propozycję dyrektywy dotyczącej praw autorskich wystarczy procedować przez odpowiednią komisję, czy należy ją przegłosować plenarnie. Jeżeli nastąpi to pierwsze, a proponowana dyrektywa zostanie przyjęta w brzmieniu zaakceptowanym przez komisję JURI, otwartość Internetu będzie poważnie zagrożona.

Aktualna treść dyrektywy nie aktualizuje prawa autorskiego w Europie i nie promuje uczestnictwa w społeczeństwie obywatelskim, a zagraża wolności online i tworzy przeszkody w dostępie do Sieci. Wprowadza nowe ograniczenia, filtry i restrykcje. Jeżeli propozycja zostanie przyjęta w obecnej formie, dzielenie się wiedzą encyklopedyczną w sieciach społecznościowych, czy znajdowanie artykułów w wyszukiwarkach może nie być możliwe. Wikipedia także będzie zagrożona.

Przeciw propozycji już zdecydowanie sprzeciwiło się ponad 70 programistów, w tym także twórca sieci, Tim Berners-Lee, 169 naukowców i badaczy, 145 organizacji zajmujących się prawami człowieka, wolnością słowa, badaniami naukowymi, a także branża technologiczna, Wikimedia Foundation, organizacja non-profit, która opiekuje się, między innymi, tą darmową encyklopedią.

Z tych powodów polskojęzyczna Wikipedia zdecydowała się na zaciemnienie wszystkich swoich stron na 24 godziny (do godz. 15.00 5 lipca 2018). Chcemy nadal oferować darmową, otwartą, społecznościową encyklopedię opartą na weryfikowalnych źródłach. Wzywamy wszystkich członków i członkinie Parlamentu Europejskiego, aby głosowali przeciwko zawężeniu procedowania dyrektywy do dedykowanej komisji, aby w trakcie dyskusji plenarnej wrócono do rozmów i rozważono liczne propozycje zmian, pochodzących między innymi od organizacji ruchu Wikimedia, aby usunięto artykuły 11 i 13, jak i aby poszerzono wolność panoramy na całą Unię Europejską i poddano domenę publiczną większej ochronie. Możesz wesprzeć nasz protest, kontaktując się ze swoim europosłem za pośrednictwem maila lub mediów społecznościowych. Dziękujemy. #SaveYourInternet”.

Wikipedia została wyłączona w środę 4 lipca nie tylko na terenie Polski. Nie działa również w co najmniej dwóch innych europejskich krajach – w Hiszpanii oraz we Włoszech.

Zobacz więcej w kategorii: Rozrywka

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze