-0.2 C
Warszawa
czwartek 30 listopada • 2023
Strona głównaPODRÓŻEPięć przydatnych wskazówek, jeżeli planujesz wyjazd pod namioty

Pięć przydatnych wskazówek, jeżeli planujesz wyjazd pod namioty

Planujesz biwakowanie pod namiotami? To fantastyczna przygoda, szczególnie dla osób, które uwielbiają bliskie obcowanie z naturą.

Biwak nie tylko pozwala oderwać się od codzienności i odpocząć od obowiązków w pracy czy szkole, lecz także daje możliwość, szczególnie najmłodszym, nauczenia się organizacji i samodzielności, a także radzenia sobie bez typowych, nowoczesnych rozwiązań i wygód. Proponujemy pięć przydatnych wskazówek, które pozwolą odpowiednio przygotować się na tego typu wyjazd.

Wybierz odpowiedni do potrzeb namiot

W zależności od tego, gdzie i na jak długo planujesz wyjazd, powinieneś dobrać odpowiedni do potrzeb namiot. Jeżeli zdecydowałeś się na długi biwak na jednym polu namiotowym i nie zamierzasz przenosić się dalej, idealnym rozwiązaniem będzie wybór namiotów o większej pojemności, dostosowanych do ilości osób. Dla dużych grup zaleca się wybór trzy-, cztero-, a nawet wieloosobowych namiotów, dzięki czemu uzyskamy więcej miejsca dla siebie i bagaży. Dla osób z rowerami lub droższymi sprzętami ciekawym wyjściem są namioty z przedsionkiem, co zwiększy bezpieczeństwo i pozwoli uchronić cenne przedmioty przed potencjalnym złodziejem. Gdy poruszasz się samochodem lub pieszo, lubisz dużo podróżować i zwiedzać, to istotna jest dla Ciebie wygoda i funkcjonalność. W takim wypadku najlepiej zdecydować się na namioty składane, jedno- lub dwuosobowe, które będą lekkie i łatwe w zapakowaniu do plecaka czy bagażnika.

Zobacz również: Masaż Hashimoto – nowatorska metoda wspierania leczenia tego schorzenia

Dokładnie sprawdź namioty przed wyjazdem

Aby uniknąć zbędnego stresu w trakcie biwakowania, kilka dni przed wyjazdem warto rozłożyć namioty i dokładnie sprawdzić, czy nie są w żaden sposób uszkodzone, czy nie mają dziur, a także czy mają w komplecie wszystkie części. W razie gdyby czegoś brakowało lub było zniszczone, mamy czas, żeby wymienić namiot lub dokupić odpowiednie akcesoria.

Jak wybrać miejsce pod namioty?

Zastanawiasz się, gdzie najlepiej wybrać się pod namioty? Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz od takiego wyjazdu i w jaki sposób najbardziej chciałbyś odpoczywać. Jeżeli zależy Ci na wygodnym miejscu z dostępem do wody, pryszniców, toalety i prądu, a także cenisz sobie kontakt z ludźmi, to pole namiotowe będzie idealne dla Ciebie. Przed podróżą warto skontaktować się z osobami zarządzającymi polem kempingowym i dokonać rezerwacji miejsca. Najlepiej, gdyby było płaskie, osłonięte od wiatru i słońca. Gdy mamy ze sobą cenne przedmioty, ważne jest upewnienie się, czy pole jest strzeżone.

Miłośnikom podróży i wrażeń polecamy podróżowanie z plecakiem. Najlepiej sprawdzą się wędrówki piesze lub samochodowe i codzienne rozbijanie obozowiska w innym miejscu. Należy jednak pamiętać o tym, żeby namiot rozkładać na równym terenie w pobliżu źródła wody pitnej, a także o zapoznaniu się z lokalnymi przepisami o biwakowaniu.

Sporządź listę

Oprócz odpowiedniego namiotu bardzo ważne jest sporządzenie listy rzeczy niezbędnych podczas takiego wyjazdu. Przede wszystkim, gdy podróżujemy z małymi dziećmi, zapomnienie o pieluchach, wózku czy kaszkach może być naprawdę kłopotliwe, szczególnie gdy w pobliżu obozowiska nie ma żadnego sklepu. Wśród najpotrzebniejszych akcesoriów, oprócz rzeczy oczywistych, jak leki, jedzenie czy woda, są m.in.: karimata lub materac (bez nich spanie pod namiotem będzie mało komfortowe), latarka, taśma, ciepłe ubrania (szczególnie na noc), śpiwór, środki na komary, woreczki foliowe (przydatne, gdy nie chcemy, żeby coś się zamoczyło) itd.

Organizacja w trakcie wyjazdu i po nim

Istotne, szczególnie w przypadku biwakowania na polu namiotowym, jest dbanie równocześnie o komfort swój, jak i innych biwakujących. Przed wyjazdem konieczne jest zdobycie informacji o tym, czy na polu kempingowym przestrzega się ciszy nocnej, czy jest strzeżone oraz czy są jakieś dodatkowe opłaty. Oczywistym jest przestrzeganie porządku – nie wolno zostawiać po sobie śmieci ani też rozpalać ogniska w miejscu do tego nieprzeznaczonym.

Po powrocie do domu ważne jest posprzątanie i wyczyszczenie namiotu, tak aby mógł posłużyć jak najdłużej. Namioty powinny być czyszczone jedynie wodą lub wodą z mydłem, a następnie dokładnie wysuszone. Ważne jest trzymanie ich w suchym miejscu. Stelaż nie wymaga prac konserwacyjnych, jednak żeby nie pogubić żadnych elementów, należy wszystkie części trzymać razem.

Zobacz więcej w kategorii: Lifestyle

Zobacz również

1 KOMENTARZ

  1. Jestem bardziej niż zadowolony że znalazłem to miejsce w sieci. Wielu autorom wydaje się, że mają rzetelną wiedzę na ten temat, ale niestety tak nie jest. Stąd też moje pozytywne zaskoczenie. Chciałbym podziękować za Twój trud. Niewątpliwie będę rekomendował to miejsce i częściej tu zaglądał aby przejrzeć nowe rzeczy.

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze