7.2 C
Warszawa
wtorek 23 kwietnia • 2024
Strona głównaFILMOD WAJDY DO KOMASY. POLSKIE KINO HISTORYCZNE NA CZTERECH KONTYNENTACH

OD WAJDY DO KOMASY. POLSKIE KINO HISTORYCZNE NA CZTERECH KONTYNENTACH

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Stowarzyszenie Filmowców Polskich organizuje serię przeglądów filmów o tematyce historycznej. Pokazy arcydzieł polskiego kina odbywać się będą przez cały 2018 rok, na czterech kontynentach: w Europie, Ameryce Północnej, Azji oraz Australii.

Pierwszy z przeglądów rozpoczął się 5 kwietnia 2018 roku w Nowej Zelandii. Podczas otwarcia zaprezentowany został film „Miasto 44” w reżyserii Jana Komasy. Ideą projektu „Stulecie Odzyskania Niepodległości. Arcydzieła Polskiego Kina Historycznego” jest propagowanie polskiej sztuki i historii na arenie międzynarodowej poprzez prezentację filmów o nieprzeciętnych walorach artystycznych. Kanon siedmiu utworów, wskazanych przez komisję ekspertów, proponuje zagranicznym widzom szerokie spektrum tematyczne oraz różnorodność estetyczną. Wybrane dzieła ukazują różne okresy historyczne – od Polski pod zaborami („Ziemia obiecana”, „Noce i dnie”), przez drugą wojnę światową („Pianista”, „Wołyń”) i powstanie warszawskie („Miasto 44”), aż po walkę przeciwko komunistycznej władzy po wojnie („Popiół i diament”, „Człowiek z marmuru”). Te wybrane utwory pozwolą spojrzeć na historię Polski z perspektywy kilku pokoleń – począwszy od klasyka polskiej kinematografii – Andrzeja Wajdy, aż po przedstawiciela najmłodszej generacji twórców – Jana Komasę.

Zobacz również: Pierwszy w historii film z udziałem Papieża – „Tam, gdzie mieszka Bóg”

– 100. rocznica odzyskania niepodległości daje nam wyjątkową możliwość opowiedzenia międzynarodowej publiczności o naszej przeszłości. W arcydziełach polskiej kinematografii, prezentowanych podczas zorganizowanego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich przeglądu, znalazły odbicie najtragiczniejsze momenty polskiej historii ostatniego stulecia. Stanowią one klucz do zrozumienia polskiej duszy, kładąc solidny fundament pod budowanie wspólnej przyszłości – mówi Jacek Bromski, Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz członek Komitetu Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Wydarzeniem inaugurującym serię przeglądów jest specjalna edycja Wellington Polish Film Festival. 100 Years of Poland’s Regained Independence. Polish History in Film Masterpieces w Nowej Zelandii, który rozpoczął się dziś i potrwa do 8 kwietnia. Projekcje odbywają się w prestiżowym Roxy Cinema w Wellington – kino w 2013 roku otrzymało nagrodę „Best Cinema in New Zealand” przyznawaną przez Australijskie Stowarzyszenie Niezależnych Dystrybutorów, a jego stylizowane na lata trzydzieste wnętrze zaprojektowali artyści z Weta Workshop.

Przegląd otworzył pokaz filmu „Miasto 44” w obecności odtwórczyni głównej roli i zdobywczyni tytułu Shooting Star zeszłorocznego Berlinale – Zofii Wichłacz.

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze