19.5 C
Warszawa
czwartek 13 czerwca • 2024
Strona głównaMUZYKAINNE GATUNKI MUZYKI30. ROCZNICA WYDANIA DEBIUTANCKIEGO ALBUMU TRACY CHAPMAN!

30. ROCZNICA WYDANIA DEBIUTANCKIEGO ALBUMU TRACY CHAPMAN!

Sprzedaż albumu „Tracy Chapman” na całym świecie przekroczyła 18 milionów i była streamingowana już ponad 435 milionów razy!

Dokładnie 5 kwietnia 1988 roku, czyli 30 lat temu, ukazała się płyta, która wyniosła 24-letnią wówczas, pochodzącą z Cleveland w stanie Ohio Tracy Chapman na szczyty popularności. Imienny album obdarzonej charakterystycznym niskim, przejmującym głosem wokalistki, kompozytorki i gitarzystki, tylko w USA sześciokrotnie pokrył się platyną.  Zdobył też szczyty notowań płytowych po obu stronach Atlantyku.

Krążek „Tracy Chapman” to 11 piosenek o folkowej proweniencji, które Tracy nagrała w 1987 i 1988 roku w studiu Powertrax w Hollywood z Davidem Kershenbaumem za konsoletą, wspierana przez paru wybitnych muzyków sesyjnych, chociażby perkusjonistę Paulinho da Costę. Wśród kompozycji są wielkie przeboje artystki – „Fast Car”, „Talkin’ ’bout A Revolution” i „Baby Can I Hold You”. Niesamowicie, przejmująco i z ogromnym ładunkiem emocji zaśpiewane przez Amerykankę. Od wszystkich utworów na albumie nie sposób się było uwolnić i po 30 latach od premiery, nic się w tej materii nie zmieniło.

Zobacz także: Apostolis Anthimos – premiera teledysku i koncerty artysty!

Cała płyta zebrała doskonałe recenzje na całym świecie, a dzięki niej Tracy Chapman otrzymała aż sześć nominacji do Grammy, zabierając ostatecznie z gali trzy statuetki – za piosenkę „Fast Car” oraz dwie za album. Do dziś na całym świecie sprzedało się ponad 18 mln egzemplarzy debiutanckiego wydawnictwa artystki, której kariera trwa już ponad 32 lata.

Zobacz teledysk do utworu „Fast Car”, który pochodzi z tej płyty:

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze