19.5 C
Warszawa
czwartek 13 czerwca • 2024
Strona głównaFILMDRAMAT • OBYCZAJOWYOCALENI - najbardziej spektakularna akcja ratunkowa w historii

OCALENI – najbardziej spektakularna akcja ratunkowa w historii

Na dnie podziemnego piekła każda godzina ma znaczenie

„Ocaleni” – najbardziej spektakularna akcja ratunkowa w historii

W kinach od 28 lutego 

„Ocaleni” – oficjalny zwiastun

https://youtu.be/O7ehbxbBgSQ

Dokładnie 23 czerwca 2018 roku dwunastu nastoletnich chłopców z drużyny piłkarskiej Wild Boars weszło wraz z trenerem do położonej w północnej Tajlandii jaskini Tham Luang. Zagłębiali się już w niej wcześniej, zawsze po to, żeby zrelaksować się po intensywnym treningu. Tym razem nie wrócili jednak do domu. Jaskinia została zalana przez szalejący na zewnątrz monsun – zaczęła się walka o przeżycie. Przez osiemnaście kolejnych dni cały świat obserwował w napięciu rozwój sytuacji, podczas gdy wokół oddalonej od skupisk ludzkich jaskini wyrosło małe miasteczko, pełne setek ludzi, którzy próbowali uratować chłopców oraz ich trenera ze śmiertelnej pułapki. Zebrana naprędce międzynarodowa ekipa nurków jaskiniowych rozpoczęła realizację wymyślonego w rekordowym czasie planu działania, którego skuteczności nikt nie mógł zagwarantować. Zobaczcie przebieg największej akcji ratunkowej w historii – film „Ocaleni” w kinach 28 lutego.

Oparty na prawdziwej historii film, odkrywający kulisy spektakularnej i niezwykle dramatycznej akcji ratunkowej, mającej na celu uwolnienie nastolatków uwięzionych w zalanej wodą jaskini w Tajlandii. W 2018 roku na ratunek 12 chłopcom i ich nauczycielowi pospieszyły tysiące osób, a cały świat obserwował trwającą 18 dni operację. „Ocaleni” to pełna emocji ekranizacja tamtych wydarzeń. Wciągająca bez reszty opowieść na najwyższych obrotach, która porusza i przywraca wiarę w dobro oraz ludzką determinację. Gdyż te potrafią czynić prawdziwe cuda.

12 chłopców z nastoletniej drużyny piłkarskiej, razem z trenerem, wyrusza na zwiedzanie olbrzymiej jaskini Tham Luang położonej na północy Tajlandii. Jej podziemne korytarze ciągną się przez 10 kilometrów i są położone setki metrów pod ziemią. W pewnym momencie nadchodzi potężny monsun i deszczowa woda zalewa wejście do jaskini, a następnie topi kolejne jej odcinki. Chłopcy wraz z trenerem zostają odcięci od świata i uwięzieni 4 kilometry pod powierzchnią. Kiedy rodziny orientują się, że nastolatkowie nie wrócili do domu, zawiadamiają odpowiednie służby. Rozpoczyna się zakrojona na szeroką skalę międzynarodowa akcja ratunkowa, w której biorą udział tysiące ludzi. Do Tham Luang zjeżdżają m.in. amerykańscy komandosi i doświadczeni nurkowie jaskiniowi. Wieść o prowadzonej akcji rozchodzi się w oka mgnieniu i jej postępy obserwuje cały świat. Dopiero po 9 dniach ekipie udaje się zlokalizować zaginionych, którzy z braku jedzenia pozostają na skraju całkowitego wyczerpania. To jednak dopiero początek niezwykle trudnej operacji. Teraz każdego z chłopców oraz ich trenera trzeba będzie wydostać przez ciasne i zalane wodą tunele jaskini. W sytuacji, gdy kończy się tlen, a rwący prąd wody grozi śmiercią, każdy przebyty metr staje się prawdziwą walką o życie.

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze