20.4 C
Warszawa
wtorek 30 maja • 2023
Strona głównaBIZNESZa nami XII Kongres Bankowości Detalicznej/Nagroda dla autorów Publikacji EKF

Za nami XII Kongres Bankowości Detalicznej/Nagroda dla autorów Publikacji EKF

W dniach 20-21 listopada na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie odbył się XII Kongres Bankowości Detalicznej. Podczas kongresu autorzy Publikacji Europejskiego Kongresu Finansowego 2018 „Polski archipelag rozwoju w warunkach globalnej niepewności”,
prof. dr hab. Jerzy Hausner, prof. dr hab. Wojciech Paprocki oraz dr Mirosław Gronicki, zostali wyróżnieni za tę pracę nagrodą zespołową Rektora Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie za osiągnięcie naukowe w 2018 roku.

Największe zainteresowanie wzbudziła dyskusja z udziałem Prezesów siedmiu największych banków w Polsce która ukierunkowana była na najistotniejszych krótko- i średniookresowych wyzwaniach stojących przed sektorem, w kontekście szeroko rozumianej odpowiedzialności zarówno sektora jak i regulatorów oraz klientów.

Podczas kongresu mogliśmy posłuchać m.in. na temat wpływu konkurencji ze strony GAFAA na sektor bankowy.

Wachlarz usług oferowany przez globalnych gigantów na rynku B2C, takich jak Google, Apple, Facebook, Amazon i Alibaba w coraz większym stopniu zahacza o usługi dotychczas powiązane ściśle z sektorem bankowym. Własne systemy płatności, transfer środków między użytkownikami, pożyczki biznesowe oraz ubezpieczenia to już stan-dard w ofertach tych firm. Sektor bankowy będzie musiał w najbliższym czasie nie tylko zmierzyć się ze zbliżoną ofertą usług, ale również z bardzo wysokimi standardami obsługi klienta. Należy także pamiętać, że firmy GAFAA mają nad sektorem bankowym przewagę w zakresie analizy informacji o użytkownikach, częstotliwości i charak-teru interakcji, a to elementy, które wpływają na całościowy model biznesowy organizacji.

Nas najbardziej zainteresował temat cyfrowej rewolucji. Usługi cyfrowe mają zapewnić konsumentom i obywatelom możliwość realizacji potrzeb w sposób zdalny, za pomocą wygodnych i bezpiecznych narzędzi. Właściwa identyfikacja użytkownika jest kluczowa dla zapewnienia cyfrowego bezpieczeństwa, a wirtualizacja ścieżki potwierdzenia tożsamości jest głównym wyzwaniem. Od-powiedzią na nie jest wdrożenie modelu federacyjnego z wykorzystaniem bezpiecznej identyfikacji w oparciu o interfejsy bankowe. Uwierzytelnienie bankowe jako narzędzie weryfikacji tożsamości w profilu zaufanym zostało z sukcesem sprawdzone w usługach publicznych. To podejście ewoluuje w kierunku węzła bankowego, zapewniającego wspólny punkt dostępu do usług administracyjnych i komercyjnych. W tym modelu KIR dostar-cza nowe narzędzia zaufania: mojeID – elektroniczna tożsamość i mSzafir – podpis elektroniczny w chmurze. Ich zrównoważone upowszechnienie w obu sferach: publicznej i prywatnej, może skokowo przyspieszyć rozwój usług cyfrowych.

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze