-5.9 C
Warszawa
czwartek 30 listopada • 2023
Strona głównaROZRYWKANagroda Polin 2018 - znamy nominowanych!

Nagroda Polin 2018 – znamy nominowanych!

W tym roku po raz czwarty zostanie przyznana Nagroda POLIN. Spośród 110 zgłoszeń z całej Polski kapituła konkursu wyłoniła 7 nominowanych. Nagroda POLIN jest przyznawana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN osobom, organizacjom lub instytucjom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów. Ogłoszenie laureata lub laureatki nastąpi 4 grudnia 2018 roku podczas uroczystej gali w Muzeum POLIN.

W tegorocznej edycji konkursu Nagroda POLIN kapituła pod przewodnictwem Mariana Turskiego, przewodniczącego Rady Muzeum i Wiceprzewodniczącego Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, spośród kandydatów, zarówno osób prywatnych, jak i instytucji, wyłoniła 7 działaczy. Są to:

  • Dariusz Gajny
  • Dr Kamila Klauzińska
  • Łukasz Parus
  • Dariusz Popiela
  • Magdalena Lewkowicz
  • Katarzyna Winiarska
  • Tomasz Wiśniewski

Zobacz również: Nagroda POLIN 2017 – znamy nominowanych!

Od 2015 roku – pierwszej rocznicy otwarcia muzealnej Wystawy Stałej pt. „1000 lat historii Żydów polskich” – Nagrodą POLIN wyróżniane są osoby lub organizacje, które swoimi działaniami chronią pamięć o historii polskich Żydów oraz przyczyniają się do kształtowania wspólnej przyszłości, wzajemnego zrozumienia i szacunku pomiędzy Polakami a Żydami.

„Nagrodę przyznajemy osobom, organizacjom i instytucjom, które w ostatnich latach przyczyniły się do ożywienia pamięci o historii polskich Żydów, do budowania zrozumienia i szacunku między Polakami a Żydami. Wiemy, takich inicjatyw jest wiele, zarówno w dużych, jak i małych miastach. Ludzie, którzy poświęcają im swój czas i energię, zasługują na wdzięczność i wyróżnienie” – mówi Dariusz Stola dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Konkurs składa się z dwóch etapów:

– w pierwszym zbieramy zgłoszenia i weryfikujemy je,
– w drugim laureata Nagrody POLIN wyłania kapituła

Nagradzający mogą również przyznać wyróżnienie, zaś Dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN prof. Dariusz Stola – Nagrodę Specjalną. Łączna wysokość nagród pieniężnych w konkursie dla laureata i wyróżnionych w 2018 roku wynosi 30 tysięcy złotych. Ufundowali je Tomek Ulatowski i Ygal Ozechov, Znamienici Darczyńcy Muzeum POLIN oraz Wiktor Askanas i Ewa Masny-Askanas. Dodatkowe nagrody dla pozostałych nominowanych ufundowane przez Agatę i Aviego Ariav. Laureat lub laureatka konkursu otrzyma również rzeźbę autorstwa Barbary Falender.

Organizacja Gali Nagrody POLIN możliwa jest dzięki wsparciu Jankilevitsch Foundation.

(źródło: polin.pl)

Zobacz więcej w kategorii: Sztuka

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze