22.4 C
Warszawa
wtorek 16 lipca • 2024
Strona głównaROZRYWKAKRYSZTAŁOWE ZWIERCIADŁA 2017 ROZDANE!

KRYSZTAŁOWE ZWIERCIADŁA 2017 ROZDANE!

5. czerwca br. po raz dwudziesty drugi zostały wręczone nagrody Kryształowe Zwierciadła. Pasja, poświęcenie, wrażliwość, pozytywna energia. To cechy, które najczęściej powtarzały się przy prezentowaniu sylwetek pięciu laureatów, którzy dołączyli do grona liczącego blisko 100 osób ze świata nauki, kultury, sztuki  oraz zaangażowania społecznego. A są nimi: Maja Ostaszewska, Maria Sadowska, Anna Alboth, prof. Adam Maciejewski i Tomasz Stańko.

Maja Ostaszewska otrzymała statuetkę z rąk Janusza Gajosa, w uznaniu dla jej ról filmowych i teatralnych, odwagę mówienia tego, co myśli oraz solidarność, która daje siłę innym kobietom. Maja Ostaszewska tak podziękowała za nagrodę: – Dziękuję redakcji Zwierciadła za nagrodę i przede wszystkim za to, że swoje czytelniczki traktuje serio. To cenne w dzisiejszych czasach wyraźnego kryzysu wartości. Ważne jest żebyśmy nazywali rzeczy po imieniu i nie bali się mówić co jest w porządku a co nie. Pamiętajmy, że zawsze możliwy jest dialog. Świat jest piękny a różnorodność może nas wzbogacić.

Świat sztuki reprezentuje również druga laureatka Maria Sadowska, wokalistka, kompozytorka, scenarzystka i reżyserka filmowa. Odebrała nagrodę m.in. za rozwijanie i umiejętne łączenie swoich talentów, za filmy, ich silne bohaterki oraz pozytywną energię i kobiecą moc. – Jestem bardzo wzruszona szczególnie dlatego, że jest to moja pierwsza prestiżowa nagroda, którą otrzymałam w Polsce. Dziękuję moim rodzicom Lilianie Urbańskiej i Krzysztofowi Sadowskiemu. To oni nauczyli mnie bycia ponad granicami, że wszyscy jesteśmy równi, że sztuka może zmienić świat. I ja w to głęboko wierzę – powiedziała Maria Sadowska. Sztuka kochania to sztuka komunikacji. Rozmawiajmy, słuchajmy się nawzajem, bądźmy zawsze ponad podziałami. Postaram się być zawsze na szlaku – dodała.

Zobacz także: Gala Osobowości i Sukcesy Śląska Roku 2017

Anna Alboth, inicjatorka marszu do Aleppo, została w tym roku doceniona za solidarność z uchodźcami i pokazanie światu, że nie można być biernym w obliczu cierpienia niewinnych ludzi. W imieniu laureatki nagrodę odebrała Katarzyna Chacińska, która przekazała podziękowania oraz poinformowała o bieżącej sytuacji w Syrii a także aktualnym miejscu, w którym zatrzymali się uczestnicy marszu.

Od wielu lat wśród wyróżnionych Kryształowym Zwierciadłem są reprezentanci nauki. W tym roku uznanie redakcji zdobył prof. Adam Maciejewski, lekarz, chirurg onkologiczny. Otrzymał on nagrodę za spektakularne operacje i wkład w rozwój polskiej i światowej transplantologii. Nagrodę specjalną w roku 2017, z rąk redaktor naczelnej Zwierciadła Anny Bimer, odebrał Tomasz Stańko – jeden z najwybitniejszych trębaczy jazzowych na świecie. Artysta, którego porywające jazzowe improwizacje, budzą zachwyt na całym świecie rozsławiając przy tym Polskę. Nagrodę otrzymał za rozwijanie i propagowanie jazzu, za to, że łączy wokół muzyki ludzi z różnych pokoleń i kontynentów, a dla wielu jest mistrzem. Za talent, który wciąż szlifuje i za pasję, którą konsekwentnie rozwija.

Podczas uroczystej Gali wręczony został Kryształek Zwierciadła. Jest to nagroda przyznawana przez czytelników magazynu Zwierciadło tym, którzy są dopiero na początku swojej drogi, ale mają już za sobą pierwsze sukcesy. W tym roku wśród nominowanych znalazło się pięć wyjątkowych kobiet: Maria Andrejczyk – polska lekkoatletka specjalizująca się w rzucie oszczepem; Katarzyna Konieczka – projektantka mody; Zofia Kowalewska – reżyserka, studentka PWSFTViT w Łodzi; Dr Anna Łosiak – geolożka planetarna, badająca pozaziemskie ciała Układu Słonecznego oraz Michalina Olszańska – aktorka. Nagrodę Kryształka Zwierciadła otrzymała dr Anna Łosiak, za dokonania naukowe, odwagę w wyborze życiowej drogi i konsekwencję, z jaką po niej kroczy. Statuetkę wręczył laureatce Szymon Majewski, autor felietonów w magazynie Zwierciadło.

Ceremonię wręczenia Kryształowych Zwierciadeł, która odbywała się w warszawskich ogrodach Królikarni poprowadziła Grażyna Torbicka. W uroczysty nastrój wprowadziła zaproszonych gości orkiestra kameralna Młodej Polskiej Filharmonii pod batutą Adama Klocka. Młoda Polska Filharmonia, jedyna w Polsce młodzieżowa orkiestra dotowana z prywatnych funduszy, złożona z najbardziej uzdolnionych uczniów szkół muzycznych oraz studentów uczelni muzycznych. Wieczór uświetnił koncert Brodki. Jak co roku w uroczystości uczestniczyło grono wybitnych gości. Wśród nich m.in. Janusz Gajos, Szymon Majewski, Dorota Miśkiewicz, Weronika Rosati, Jerzy Iwaszkiewicz, Janusz Głowacki, Rafał Królikowski, Marta Lipińska, Katarzyna Zawadzka, Edyta Olszówka, Paweł Deląg, Omenaa Mensah, Monika Mrozowska, Odeta Moro, Grażyna Kulczyk, Katarzyna Bonda, Beata Tadla i Jarosław Kret.

[Best_Wordpress_Gallery id=”239″ gal_title=”20170706140000″]

 

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze