21.1 C
Warszawa
czwartek 18 lipca • 2024
Strona głównaFILMJUŻ JUTRO RUSZA WARSAW KOREAN FILM FESTIVAL

JUŻ JUTRO RUSZA WARSAW KOREAN FILM FESTIVAL

Organizatorzy trzeciej edycji Warsaw Korean Film Festival zapraszają na tygodniowy maraton kina wschodnioazjatyckiego. W programie, obok kilkunastu pokazów filmów festiwalowych, są także: wykład o fenomenie współczesnego kina koreańskiego oraz spotkanie z reżyserką i scenarzystką, absolwentką Szkoły Filmowej w Łodzi – Kim Hee-jung, której poświęcono sekcję specjalną. Wybór przygotowany przez polsko-koreańską Radę Programową uwzględnia różnorodną twórczość azjatyckich reżyserów – od  poetyckiego kina autorskiego po produkcje gatunkowe i masowe.

– Przypominam sobie nasz entuzjazm, kiedy 3 lata temu przygotowywaliśmy pierwszy program, wybierając filmy i planując wydarzenia specjalne. Choć od tamtej pory minęło tak niewiele czasu, festiwal rozwinął się i dojrzał, a to, co proponujemy w tym roku, śmiało mogę nazwać jego najlepszą wersją – podsumowuje Joanna Łapińska – Przewodnicząca Rady Programowej Warsaw Korean Film Festival.

Podczas tegorocznej edycji Warsaw Korean Film Festival zostanie zaprezentowany autorski wybór filmów będący przekrojem współczesnego kina z Korei Południowej. Zobaczymy zarówno tytuły komercyjne, jak i filmy artystyczne, a obok pierwszoligowych reżyserów, znanych kinomanom na całym świecie, pojawią się także twórcy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z filmem. W programie nie zabranie także wielkich kinowych przebojów.

Festiwal otworzy widowiskowy film „Miłość i kłamstwa” w reżyserii Park Heung-sik. W programie festiwalu znajdzie się łącznie 12 tytułów, wśród nich „Pani Zło”, która światową premierę miała podczas ostatniego festiwalu w Cannes, oraz „Tunel”, który obejrzało w Korei ponad 8 milionów widzów. Lee Kyoung-mi, autorka pokazywanego w Warszawie filmu „Prawda jest inna”, reżyserskiego fachu uczyła się od samego Park Chan-wooka, twórcy filmów takich jak „Służąca” czy „Pani Zemsta”. Można powiedzieć, że „Prawda jest inna” to także efekt ich twórczej kolaboracji, w której Park jest współscenarzystą.

Zobacz zwiastun festiwalu:

Kino artystyczne na tegorocznym Warsaw Korean Film Festival reprezentują trzy tytuły. Niewątpliwym mistrzem koreańskiego nurtu autorskiego jest Hong Sang-soo, którego filmy towarzyszą festiwalowi od pierwszej edycji. W tym roku organizatorzy zapraszają na pokaz mistrzowsko portretującego istotę ludzkich relacji filmu „Samotnie na plaży pod wieczór”. Podczas festiwalu zobaczymy także mocne, wyraziste i świetnie zagrane „Pierwsze okrążenie”, przywiezione do Warszawy prosto z sierpniowego festiwalu w Locarno, i wielokrotnie nagradzany „Cały nasz świat” Yoon Ga-eun.

Po raz pierwszy w historii Warsaw Korean Film Festival organizatory zaplanowali bliższe spotkanie z twórczością wybranego koreańskiego artysty, poświęcając mu festiwalową sekcję tematyczną. Gościem specjalnym 3. Warsaw Korean Film Festival będzie Kim Hee-jung, autorka intymnych, delikatnych i przepełnionych poezją filmów, którą z Polską łączą szczególne związki. Reżyserka uczyła się w Szkole Filmowej w Łodzi. Dziś przedstawicielka średniego pokolenia reżyserów koreańskich należy do czołówki tamtejszych twórców, ale kiedy rozpoczynała karierę kilkanaście lat temu była jedną z niewielu reżyserek  tworzących w Korei. Na tegorocznym festiwalu zaprezentowane zostaną jej dwa pełne metraże: „Trzynaście lat, Soo-ah” i „Ścieżki na śniegu”, oraz dwie etiudy zrealizowane w łódzkiej Filmówce. Spotkanie z Kim Hee-jung odbędzie się 8. i 9. listopada o godz. 18:00, po pokazach jej filmów.

Uzupełnieniem tegorocznych projekcji będzie seminarium poświęcone rozwojowi kinematografii koreańskiej i możliwościom promocji kina wschodnioazjatyckiego w Polsce. Podczas wykładu „Sukces współczesnego kina południowokoreańskiego” będzie okazja dowiedzieć się jak   zmieniło się postrzeganie kina przez koreańskich widzów i środowisko filmowe. Wykład odbędzie się w Kinie Kultura, 10.11, godz. 17:00. Wstęp wolny.

Pełny program wydarzenia:
https://www.kinokultura.pl/wydarzenia,4,18446,1,Warszawski-Festiwal-Filmow-Koreanskich-7-13-listopada.html

Rezerwacja i sprzedaż biletów:

Rezerwacji i zakupu biletów w cenie 10 zł dokonywać można od 23.10. Rezerwacje w terminie między 23-31.10 należy odebrać do końca października w kasie Kina Kultura. Nieodebrane rezerwacje przepadają! Druga tura rezerwacji i sprzedaży biletów uruchomiona zostanie od 2.11. Bilety zamówione w listopadzie, do odbioru będą w kasie kina najpóźniej 30 min. przed seansem.

Bilety na seanse krótkometrażowe: wstęp wolny, Uwaga! Wymagana rezerwacja miejsc

Seminarium: wstęp wolny, bez rezerwacji

Jedna osoba może zarezerwować maksymalnie  dwa bilety na każdy seans. Rezerwacji można dokonać w kasie kina lub mailowo: rezerwacja@kinokultura.pl

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze