-1.2 C
Warszawa
czwartek 30 listopada • 2023
Strona głównaROZRYWKAJUŻ DZIŚ PREMIERA KSIĄŻKI "WSZYSTKO JAK CHCESZ"

JUŻ DZIŚ PREMIERA KSIĄŻKI „WSZYSTKO JAK CHCESZ”

Miłość, bez której nie byłoby “Tataraku” ani “Kochanków z Marony”. Premiera książki o związku Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Błeszyńskiego.

„Wszystko jak chcesz” to publikowana po raz pierwszy korespondencja sprzed pół wieku. Prawdziwa historia męskiej miłości, którą rządzą uniwersalne prawa tragedii i romansu. Czyta się ją jak powieść.

Poznali się przypadkiem, w styczniu 1953 roku. Błeszyński, 21-letni inżynier, przyszedł z delegacją na Stawisko, do domu słynnego pisarza. Iwaszkiewicz dobiegał sześćdziesiątki, miał już sukcesy i rodzinę na utrzymaniu. Jerzy – żonę, pracę w fabryce i przytłaczające myśli wzmagające się wraz z postępującą gruźlicą. Wkrótce stał się dla Iwaszkiewicza całym światem.

„Wszystko jak chcesz” to rozpisana na dni i noce anatomia miłości – od fascynacji i wzlotu, przez zazdrość i zranienie, aż po kres i żałobę. Historia bliskości na przekór wszystkiemu pozostaje jednak niedopowiedziana. Nie wiadomo, co stało się z listami odsyłanymi przez Jerzego. Tym bardziej dramatycznie wybrzmiewają słowa pisarza.

„Miłość z wzajemnością, to musi być cudowne, ja o tym nic prawie nie wiem – a jednak się cieszę z tych ułamków i okruchów, które padają na mój stół” [Jarosław Iwaszkiewicz do Jerzego Błeszyńskiego 18.09.1958]

Premierowa prezentacja książki z udziałem autorki opracowania oraz Mariusza Bonaszewskiego, Bartosza Gelnera i Jacka Poniedziałka odbędzie się w poniedziałek, 27 marca w klubie SPATiF w Warszawie o godz. 19.00, wstęp jest wolny. Wieczór i rozmowę poprowadzi krytyk teatralny i filmowy Łukasz Maciejewski.

„Wszystko jak chcesz”. O miłości Jarosława Iwaszkiewicza, wstęp i opracowanie Anna Król Wilk & Król Oficyna Wydawnicza. Książka trafi do księgarń w środę, 15 marca.

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze