18.5 C
Warszawa
sobota 18 maja • 2024
Strona głównaMUZYKAINNE GATUNKI MUZYKIIRENA SANTOR DOKTOREM HONORIS CAUSA!

IRENA SANTOR DOKTOREM HONORIS CAUSA!

W środę 31 maja odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu Akademii Muzycznej w Łodzi poświęcone nadaniu tytułu doktora honoris causa Pani Irenie Santor. Po raz pierwszy w historii polskiej piosenki ten zaszczytny tytuł przyznano Artyście estrady!

Podczas uroczystości wystąpił JM Rektor prof. Cezary Sanecki, promotor doktoratu – prof. Włodzimierz Nahorny, odczytano recenzje Jacka Cygana i prof. dr hab. Renaty Danel oraz laudację prof. Włodzimierza Nahornego. Na zakończenie wykład wygłosiła wzruszona zaszczytnym tytułem doktora honoris causa – Irena Santor. Oprawą muzyczną był koncert w wykonaniu studentów łódzkiej Akademii (specjalność: wokalistyka estradowa) z piosenkami z repertuaru Ireny Santor. Koncert nosił tytuł „Tych lat nie odda nikt”. W swoim wystąpieniu Jacek Cygan tak podsumował istotę twórczości Ireny Santor:

„Muzyka «przepuszczona» przez Irenę Santor robi się szlachetniejsza. Artystka pomaga muzyce, znajduje w sobie tylko znany sposób środki, by każda fraza jej piosenek płynęła, by miało się wrażenie muzycznej lekkości. Ktoś powie: Taki rodzaj śpiewania to dar! Z pewnością los wyposażył artystkę w niezwykły talent. Jednak ponieważ już przeżyłem trochę lat i miałem możliwość obcowania z talentem Ireny Santor od dziecka, mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że Pani Irena nie zakopała tych talentów w ogrodzie. Wprost przeciwnie, rozwija je i pomnaża ku radości swoich słuchaczy.” (…) „Irena Santor jest najbardziej pokorną, skłonną do uznania racji innych artystką, jaką spotkałem. I niezwykle koleżeńską, zawsze łagodnie oferującą zewnętrznemu światu pomoc, zrozumienie i akceptację. Jest dla młodszych artystów wzorem i przykładem człowieka, z którym praca jest przyjemnością.”

Warto w tym miejscu zacytować także słowa Renaty Danel:

„Mam świadomość, a z niej płynącą satysfakcję i radość, iż uczestniczę w wydarzeniu historycznym. Oto po raz pierwszy muzyczne środowisko naukowe pragnie docenić i uhonorować Pierwszą Damę polskiej piosenki. To znak czasu – wydarzenie bez precedensu!”

Serdecznie gratulujemy! Jesteśmy dumni z faktu, że Polskie Nagrania towarzyszą Irenie Santor od początku jej kariery estradowej utrwalając i wydając na płytach jej piosenki. Najszerszy przegląd dorobku Artystki dostępny jest w serii antologii Ireny Santor, z której dwa 4-płytowe albumy Piosenki cz. 1 i Piosenki cz. 2 ukazały się już na rynku nakładem Warner Music Poland.

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze