W środę 31 maja odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu Akademii Muzycznej w Łodzi poświęcone nadaniu tytułu doktora honoris causa Pani Irenie Santor. Po raz pierwszy w historii polskiej piosenki ten zaszczytny tytuł przyznano Artyście estrady!

Podczas uroczystości wystąpił JM Rektor prof. Cezary Sanecki, promotor doktoratu – prof. Włodzimierz Nahorny, odczytano recenzje Jacka Cygana i prof. dr hab. Renaty Danel oraz laudację prof. Włodzimierza Nahornego. Na zakończenie wykład wygłosiła wzruszona zaszczytnym tytułem doktora honoris causa – Irena Santor. Oprawą muzyczną był koncert w wykonaniu studentów łódzkiej Akademii (specjalność: wokalistyka estradowa) z piosenkami z repertuaru Ireny Santor. Koncert nosił tytuł „Tych lat nie odda nikt”. W swoim wystąpieniu Jacek Cygan tak podsumował istotę twórczości Ireny Santor:

„Muzyka «przepuszczona» przez Irenę Santor robi się szlachetniejsza. Artystka pomaga muzyce, znajduje w sobie tylko znany sposób środki, by każda fraza jej piosenek płynęła, by miało się wrażenie muzycznej lekkości. Ktoś powie: Taki rodzaj śpiewania to dar! Z pewnością los wyposażył artystkę w niezwykły talent. Jednak ponieważ już przeżyłem trochę lat i miałem możliwość obcowania z talentem Ireny Santor od dziecka, mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że Pani Irena nie zakopała tych talentów w ogrodzie. Wprost przeciwnie, rozwija je i pomnaża ku radości swoich słuchaczy.” (…) „Irena Santor jest najbardziej pokorną, skłonną do uznania racji innych artystką, jaką spotkałem. I niezwykle koleżeńską, zawsze łagodnie oferującą zewnętrznemu światu pomoc, zrozumienie i akceptację. Jest dla młodszych artystów wzorem i przykładem człowieka, z którym praca jest przyjemnością.”

Warto w tym miejscu zacytować także słowa Renaty Danel:

„Mam świadomość, a z niej płynącą satysfakcję i radość, iż uczestniczę w wydarzeniu historycznym. Oto po raz pierwszy muzyczne środowisko naukowe pragnie docenić i uhonorować Pierwszą Damę polskiej piosenki. To znak czasu – wydarzenie bez precedensu!”

Serdecznie gratulujemy! Jesteśmy dumni z faktu, że Polskie Nagrania towarzyszą Irenie Santor od początku jej kariery estradowej utrwalając i wydając na płytach jej piosenki. Najszerszy przegląd dorobku Artystki dostępny jest w serii antologii Ireny Santor, z której dwa 4-płytowe albumy Piosenki cz. 1 i Piosenki cz. 2 ukazały się już na rynku nakładem Warner Music Poland.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Olga Bończyk prezentuje utwór „Więcej Niż Kochanek”

Piosenka „Więcej Niż Kochanek” jest wynikiem połączenia muzycznej