-5.8 C
Warszawa
poniedziałek 4 grudnia • 2023
Strona głównaROZRYWKAINVESTMENT FORUM & PRIVATE EQUITY AWARDS GALA 2016!

INVESTMENT FORUM & PRIVATE EQUITY AWARDS GALA 2016!

Diamenty Private Equity rozdane!

Zakończyła się konferencja „Investment Forum & Private Equity Awards Gala”. Po raz siódmy najwybitniejsi przedstawiciele sektora rynków inwestycyjnych debatowali nad przyszłością branży, perspektywami ekspansji zagranicznej dla polskich firm i o tym, jak powinna przebiegać efektywna współpraca banków, inwestorów i kancelarii.

„Wyzwań stojących przed polskim biznesem jest wiele, ale chyba możemy śmiało postawić tezę, że to kapitały funduszy private equity i venture capital są rozwiązaniem dla ciekawych projektów z obszaru nowych technologii” – mówiła prezes Executive Club, Beata Radomska rozpoczynając wydarzenie – „To dzięki ich finansowaniu te projekty polskich przedsiębiorstw mogą przysłużyć się nie tylko swoim branżom, ale też i całej polskiej gospodarce”.

Cześć konferencyjną otworzył prof. Dariusz Rosati, który w swoim przemówieniu podjął temat wyzwań stojących przed Unią Europejską i strefą euro, w szczególności w obliczu Brexit’u, kryzysu uchodźców
i konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Mimo tych wyzwań kraje UE będą pogłębiać integrację – mówił – dlatego Polska powinna dołączyć do strefy euro.

Plenarny panel dyskusyjny był poświęcony przedsiębiorcom, wyzwaniom i ryzykom związanym
z ekspansją zagraniczną polskich spółek i możliwościom inwestycyjnym rodzimych firm. „Tutaj, w Polsce firmy skupiają się raczej na tym, by uniknąć bankructwa niż na tym, by osiągnąć sukces” – mówił Pierre Mellinger. Prezes PineBridge Investments mówił też o potrzebie zatrudnienia managera znającego lokalny rynek, a nie – jak to robią Francuzi – ufaniu tylko „swoim” ludziom. Wtórował mu Przemysław Gdański z mBanku twierdząc, że arogancja, czyli przekonanie, że wiem wszystko to najlepsza droga do porażki. Prelegenci byli zgodni – wiedza na temat rynku lokalnego, znajomość kultury i przepisów to podstawa udanej ekspansji zagranicznej. Mimo że „Made in Poland” jest coraz bardziej rozpoznawalne za granicą, wciąż jeszcze musimy edukować obcy rynek, postrzegający nas często przez pryzmat „polskiego hydraulika”, dlatego istotna jest odpowiednia komunikacja i ocena możliwości danej spółki za granicą. Polakom brakuje doświadczenia i wiedzy – zauważył Bartłomiej Dmitruk (Haitong Bank). Wyraził nadzieję, że nowy rząd pomoże przedsiębiorcom rozeznać się na obcych rynkach i pozyskać informacje biznesowe konieczne dla firm chcących rozwijać się za granicą.

Panel zamknęła prezentacja raportu KPMG „Rynek Private Equity w Polsce. Trendy i szanse rozwoju. Edycja 2016”, który przedstawił Rafał Wiza, Szef Zespołu Doradczego dla Sektora Private Equity KPMG w Polsce.

Kolejna dyskusja skupiła się wokół Nowej Ekonomii, przykładach krajowych i międzynarodowych liderów nowych technologii z portfolio funduszy PE i najmocniejszych sektorach polskiego biznesu. Magdalena Magnuszewska, Partner, Innova Capital zwróciła uwagę na mnogość zmian technologicznych, których efektem będzie rozwój tradycyjnego biznesu. Spółki w Polsce mają potencjał – mówiła – przykładem jest choćby znanylekarz.pl, której model został z sukcesem zduplikowany w wielu krajach. Zaznaczyła też konieczność dostępu do nowinek technologicznych także dla małych
i średnich spółek. Dla Tomasza Czechowicza, Partnera Zarządzającego i Prezesa Zarządu MCI Capital, nowe technologie są ściśle związane z digitalizacją, a oparte są na czterech wymiarach: cyfryzacji
i nowych mediach, digital transformation, digital adaptation i digital ekosystem – ponieważ rewolucja informacyjna wymusza zmianę modeli biznesowych na całych sektorach. Rafał Wiza podkreślił, że Polsce potrzebne są ulgi inwestycyjne na badania i rozwój i z optymizmem mówił o rozwoju
i finansowaniu małych firm technologicznych.

Polska ma ogromny potencjał, szczególnie w kontekście spółek technologicznych. Polskie gry komputerowe i wykwalifikowana kadra programistów podbijają świat, dlatego kwestią czasu jest, byśmy stworzyli giganta na miarę Skype’a. Moderator debaty, Michał Popiołek, Dyrektor Departamentu Finansowania Strukturalnego i Mezzanine w mBanku w podsumowaniu zaznaczył, że Nowa Ekonomia jest przedmiotem zainteresowania funduszy, a u jej podstaw leży nowe spojrzenie na modele biznesowe – dlatego w Polsce muszą zostać stworzone lepsze warunki dla rozwoju firm Nowej Ekonomii.

Ostatni panel dyskusyjny dotyczył transakcji fuzji i przejęć w Polsce oraz towarzyszącym im stereotypach. Prelegenci zgodzili się, że sytuacja polityczna, jak np. oczekiwanie na referendum w sprawie Brexit’u w Wielkiej Brytanii wpływa na decyzje inwestorów. Są jednak spokojni o sytuację przedsiębiorców w Polsce. Paweł Bajno (Norton Rose Fullbright Piotr Strawa i Wspólnicy) i Dieter Lobning (Bank Pekao SA) wyrazili przekonanie, że nowi gracze z Afryki Południowej czy Chin będą inwestować w Polsce.

Nie bójmy się przejęć – taki wniosek wybrzmiał podczas debaty. Tylko napływ świeżej krwi może zwiększyć innowacyjność; podstawą jest odpowiednia organizacja tego procesu i komunikacja. Rafał Błędowski (CIC Corporate) zaapelował o lepszą edukację i zapewnienie lepszego zaplecza dla mniejszych firm; zauważył też, że na polskim rynku jest coraz więcej doradców, a jakość ich usług poprawiła się.

Iwona Weiss (ABC Data) podkreślała potrzebę konstruktywnej rozmowy pomiędzy bankiem, kancelarią, a przedsiębiorcą i ocenę ryzyka, tak, aby uniknąć opóźnienia procesu przez niespodziewane trudności. Prelegenci zaznaczali też pozytywny wpływ lidera transakcji i specjalnie powołanych zespołów doradczych. Jak podsumowała moderator debaty, Małgorzata Badowska (Kancelaria GESSEL), transakcje M&A są barometrem gospodarki i wyraziła nadzieję, że stworzą nowe możliwości inwestycyjne.

Zwieńczeniem konferencji była gala „Diamentów Private Equity”. Uroczystość otworzył Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich.

Laureaci „Diamentów Private Equity”:

Firma Zarządzająca Roku: Innova Capital
Osobowość Rynku PE/VC: Paweł Gieryński (Abris Capital Partners), Jacek Siwicki (Enterprise Investors)
Spółka Portfelowa PE Roku: Wirtualna Polska (Innova Capital)
Spółka Portfelowa VC Roku: Polski Bank Komórek Macierzystych (Enterprise Investors)
Wyjście PE Roku: Home.pl (Value4Capital)
Wyjście VC Roku: rankomat.pl (3TS Capital Partners)
CEO Roku: Marcin Kuśmierz (home.pl)
Bank Roku: mBank
Kancelaria Prawna Roku: CMS Cameron McKenna Greszta i Sawicki
Doradca Corporate Finance Roku: PwC Polska
Specjalne Osiągnięcie: Valores

Main Partner: mBank
Patron: Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych
Premium Partner: DNB Bank Polska S.A.
Gold Partner: Innova Capital
Professional Partner: KPMG, Squire Patton Boggs
Supporting Partner: Martis Consulting
Partners: ABC Data S.A., Augere Venture, Bain & Company, Bank Pekao SA, Cigno Consulting, CMS, EmiTel, Kancelaria GESSEL, Private Equity Managers, PayU, Pika, PZU, A.P.N. Promise S.A.
Gala Partners: CIC, Dealdone, Haitong Bank, Hogan Lovells, Norton Rose Fullbright, Promedica24, Value4Capital, Złota 44
Networking Partner: J.A. Baczewski
Security Partner: Konsalnet
Media Patrons: Gazeta Giełdy Parkiet, Wirtualna Polska, PAP Biznes, Investing.com, Karierawfinansach.pl, Law Business Quality, Manager, Rynek Inwestycji, Warsaw Business Journal

Kontakt dla mediów:
Julia Domagała
Manager ds. komunikacji
tel. kom. 509 031 577
e-mail: juliadomagala@executive-club.com.pl

O Executive Club:
Executive Club jest organizacją zrzeszającą przedstawicieli top managementu, reprezentujących najważniejsze polskie i międzynarodowe przedsiębiorstwa. Począwszy od roku 2005 w Klubie skupieni są liderzy biznesu o ugruntowanej pozycji, którzy swoimi działaniami wyznaczają kierunki rozwoju polskiej gospodarki. Klub organizuje dla swoich członków spotkania cykliczne, by umożliwić im wymianę idei oraz nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych. Jest też liderem w organizacji konferencji branżowych, dedykowanych różnym gałęziom gospodarki. Więcej informacji na stronie: www.executive-club.com.pl

Zapraszamy do obejrzenia relacji z wydarzenia.

WIDEORELACJA – PLAYLISTA – YOUTUBE

[youtube youtubeurl=”i4u5BqpHGWk” ][/youtube]

[youtube youtubeurl=”xTf7yQgA6V0″ ][/youtube]

[youtube youtubeurl=”KHgDWylxwO8″ ][/youtube]

[youtube youtubeurl=”-SMUdOyWK-8″ ][/youtube]

FOTORELACJA

[Best_Wordpress_Gallery id=”44″ gal_title=”20160606000000″]

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze