Poznajcie ciekawostki dotyczące wyjątkowych domów Szampana, które na swoim blogu Mrmature.pl opisuje Grzegorz Czepułkowski.

– Historie Szampanów – rozpoczynam cykl wpisów dotyczących historii wybranych domów szampana. Będę starał się przytaczać daty, ciekawostki oraz informacje o szczepach, cyklach i technikach produkcji tego wyjątkowego napoju. – pisze na swoim blogu Grzegorz Czepułkowski. – O szampanach już pisałem tu http://mrmature.pl/szampan-wyjatkowe-wino-musujace-mrmature. Dziś trochę więcej informacji o jednym z najstarszych domów szampana  – Perrier-Jouet. Jest to wyjątkowy szampan o wyjątkowej historii.

Historia tego domu szampana zaczyna się w roku 1811

– Założyło go małżeństwo Pierre-Nicholas Perrier i Adélaide Jouët, rok po ich ślubie. W 35 lat po powstaniu domu Pierre Jouet syn Pierre’a i Adelaidy jako pierwszy wprowadził na rynek szampana w wersji BRUT. W ciągu 15 lat stał się taką potęgą, że w 1864 roku został głównym dostawcą szampana na dwór brytyjski!!! Pierre-Jouet był dostawcą szamana również na rynek szwedzki, francuski czy monakijski. Jego wiernymi klientami byli Napoleon III, Oscar Wilde, czy Grace Kelly. Chcecie więcej smaczków? – dwa najstarsze na świecie szampany z rocznika 1825 znajdują się w piwnicy L’Eden Perrier-Jouet i są określane jako bezcenne.

P.J posiada 65 hektarów winnic, z których ponad 99% jest określane jako grand cru ( najlepsze z najlepszych). Od ponad 200-tu lat dom szampana Perrier-Jouet pielęgnuje więzi ze światem sztuki, czego owocem była stworzona przed ponad 100-u laty butelka Perrier Jouet Belle Epoque. Butelkę tę zaprojektowała Emile Galle – czołowa postać Art Nouveau. Butelka ta była zdobiona motywami florystycznymi i jest uznawana dziś za dzieło sztuki. Do dnia dzisiejszego butelki szampanów rocznikowych Perrier-Jouet są malowane ręcznie. Dziś Perrier-Jouet produkuje tylko szampana w wersji Brut. Miałem tę przyjemność i zostałem zaproszony na degustację Perrier-Jouet Belle Epoque Blanc de blancs 2004. – możemy przeczytać na blogu Mrmature.pl. – Zebrani goście mogli wiele dowiedzieć się od ambasadorki marki Pani Justyny Mitros, która wprowadziła nas w świat wyjątkowości tego szampana. Oczywiście mogliśmy skosztować głównego „bohatera” naszego spotkania i złamać jego smak przygotowanymi na tę okoliczność np. jabłkiem czy serem. Na półkach znalazłem też szampana, który może się wam spodobać ze względu na nazwę:

Grzegorz Czepułkowski blog
Fot. Mrmature.pl

Więcej możecie przeczytać na blogu Mrmature.pl.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

GWIAZDY NA GALI SAMOCHÓD ROKU PLAYBOYA 2018

Gala „Samochód Roku Playboya 2018” już za nami!