17.9 C
Warszawa
niedziela 1 października • 2023
Strona głównaROZRYWKAHISTORIE SZAMPANÓW - CIEKAWOSTKI BY MR. MATURE

HISTORIE SZAMPANÓW – CIEKAWOSTKI BY MR. MATURE

Poznajcie ciekawostki dotyczące wyjątkowych domów Szampana, które na swoim blogu Mrmature.pl opisuje Grzegorz Czepułkowski.

– Historie Szampanów – rozpoczynam cykl wpisów dotyczących historii wybranych domów szampana. Będę starał się przytaczać daty, ciekawostki oraz informacje o szczepach, cyklach i technikach produkcji tego wyjątkowego napoju. – pisze na swoim blogu Grzegorz Czepułkowski. – O szampanach już pisałem tu http://mrmature.pl/szampan-wyjatkowe-wino-musujace-mrmature. Dziś trochę więcej informacji o jednym z najstarszych domów szampana  – Perrier-Jouet. Jest to wyjątkowy szampan o wyjątkowej historii.

Historia tego domu szampana zaczyna się w roku 1811

– Założyło go małżeństwo Pierre-Nicholas Perrier i Adélaide Jouët, rok po ich ślubie. W 35 lat po powstaniu domu Pierre Jouet syn Pierre’a i Adelaidy jako pierwszy wprowadził na rynek szampana w wersji BRUT. W ciągu 15 lat stał się taką potęgą, że w 1864 roku został głównym dostawcą szampana na dwór brytyjski!!! Pierre-Jouet był dostawcą szamana również na rynek szwedzki, francuski czy monakijski. Jego wiernymi klientami byli Napoleon III, Oscar Wilde, czy Grace Kelly. Chcecie więcej smaczków? – dwa najstarsze na świecie szampany z rocznika 1825 znajdują się w piwnicy L’Eden Perrier-Jouet i są określane jako bezcenne.

P.J posiada 65 hektarów winnic, z których ponad 99% jest określane jako grand cru ( najlepsze z najlepszych). Od ponad 200-tu lat dom szampana Perrier-Jouet pielęgnuje więzi ze światem sztuki, czego owocem była stworzona przed ponad 100-u laty butelka Perrier Jouet Belle Epoque. Butelkę tę zaprojektowała Emile Galle – czołowa postać Art Nouveau. Butelka ta była zdobiona motywami florystycznymi i jest uznawana dziś za dzieło sztuki. Do dnia dzisiejszego butelki szampanów rocznikowych Perrier-Jouet są malowane ręcznie. Dziś Perrier-Jouet produkuje tylko szampana w wersji Brut. Miałem tę przyjemność i zostałem zaproszony na degustację Perrier-Jouet Belle Epoque Blanc de blancs 2004. – możemy przeczytać na blogu Mrmature.pl. – Zebrani goście mogli wiele dowiedzieć się od ambasadorki marki Pani Justyny Mitros, która wprowadziła nas w świat wyjątkowości tego szampana. Oczywiście mogliśmy skosztować głównego „bohatera” naszego spotkania i złamać jego smak przygotowanymi na tę okoliczność np. jabłkiem czy serem. Na półkach znalazłem też szampana, który może się wam spodobać ze względu na nazwę:

Grzegorz Czepułkowski blog
Fot. Mrmature.pl

Więcej możecie przeczytać na blogu Mrmature.pl.

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze