8 C
Warszawa
środa 24 kwietnia • 2024
Strona głównaFILMFILMY MONOLITH FILMS NA NETIA OFF CAMERA

FILMY MONOLITH FILMS NA NETIA OFF CAMERA

10. edycja festiwalu Off Camera rozpocznie się w Krakowie już w najbliższy piątek. W jego ramach zostanie pokazanych m.in. pięć filmów Monolith Films. My podajemy informacje o nich wraz z datami i godzinami seansów.

Zaginione miasto Z

Po premierze na festiwalu w Berlinie nowy film Jamesa Graya określano mianem połączenia przygodowego charakteru Indiany Jonesa z filozoficznym zacięciem kina Terrence’a Malicka. Nie bez kozery, bo o losach brytyjskiego wojskowego oraz podróżnika Percy’ego Fawcetta z powodzeniem napisać mógłby sam Joseph Conrad. Na początku XX wieku Fawcett przewodził misji, której zadaniem było wytyczenie granicy pomiędzy Brazylią a Boliwią. Amazońska dżungla okazała się dla niego nie tylko szansą na szybki awans, ale i w obliczu odkrycia śladów starożytnej cywilizacji sposobnością na zapisanie się w historii. Każda obsesja, a taką w krótkim czasie stało się dla bohatera mityczne zaginione miasto, ma jednak swoją cenę. Z jednej strony Fawcett mierzyć się musiał z szyderstwem kolegów z brytyjskiego Royal Geographic Society, z drugiej na szali postawił życie rodzinne. Jedyną myślą, jaka zaprzątała mu głowę, była jednak chęć jak najszybszego powrotu do Ameryki Południowej. Zaginione miasto Z to kino przygodowe z prawdziwego zdarzenia, którego kwintesencją nie jest wcale cel, a sama podróż. W doborowej obsadzie, z Charlie’em Hunnamem, Robertem Pattinsonem i Sienną Miller na czele.

Reżyseria: James Gray

Scenariusz: James Gray

Zdjęcia: Darius Khondji

Obsada: Charlie Hunnam, Sienna Miller, Tom Holland, Robert Pattinson, Harry Melling

28.04, 21:30

3.05, 16:00

4.05, 13:30

6.05, 21:30

Jutro będziemy szczęśliwi

Samuel jest królem życia. Kolejne dni mijają mu na hucznych zabawach na Riwierze Francuskiej w towarzystwie pięknych turystek. Ostatnią rzeczą, o jakiej myśli, jest ustatkowanie się. Beztroskie życie bohatera staje na głowie, z chwilą gdy po jednej z szalonych imprez budzi go kobieta, która przedstawia się jako Kristin. Wręcza mu zawiniątko będące rzekomo owocem przelotnej znajomości i korzystając z zamieszania, znika. Tym sposobem zdezorientowany Samuel staje się samotnym ojcem na pełny etat. W poszukiwaniu Kristin wyrusza do Londynu, ale na miejscu zamiast niej spotyka niejakiego Berniego, który decyduje się pomóc mu w tej nietypowej sytuacji. Wszystko zaczyna się układać, choć metody wychowawcze Samuela są dosyć niekonwencjonalne, do czasu gdy o swojej „rodzinie” nieoczekiwanie przypomina sobie kobieta. Jutro będziemy szczęśliwi to zabawna, ale i wzruszająca opowieść o życiowych zaskoczeniach. O dorastaniu do odpowiedzialności, ale i o tym, że w każdym z nas, bez względu na wiek, drzemie jakiś dziecięcy pierwiastek. W roli głównej znany z jednego z większych francuskich przebojów ostatnich lat – filmu Nietykalni  – Omar Sy.

Reżyseria: Hugo Gélin

Scenariusz: Eugenio Derbez, Mathieu Oullion, Jean-André Yerles, Hugo Gélin

Zdjęcia: Nicolas Massart

Obsada: Omar Sy, Clémence Poésy, Antoine Bertrand, Gloria Colston, Clémentine Célarié

28.04, 15:15

30.04, 11:00

2.05, 17:45

7.05, 20:15

Monstrum

Nieuleczalna imprezowiczka Gloria po tym, jak rzuca ją chłopak, mający dość jej nieustannych wyskoków, zostaje zmuszona do powrotu do rodzinnego miasteczka. Tam odnawia licealną relację z obecnym właścicielem lokalnego baru Oscarem, z którym spędza praktycznie każdy wieczór na piciu i wygłupach. Niespodziewanie jednak bohaterka odkrywa ścisłą zależność między sobą a pojawiającym się znikąd, na drugim końcu świata – w Seulu – potworem. Siejący postrach i spustoszenie stwór to jednak nie tylko całkiem faktycznie istniejące zagrożenie, ale nośna metafora utajonych lęków kobiety. Kolejne sceny zamieniają się w zaskakującą i ostrą krytykę patriarchalnych norm, unieszczęśliwiających zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Ukazując przy tym w nowatorski, a przede wszystkim zabawny sposób zacierające się coraz bardziej granice między przerażającym monstrum a Glorią i jej towarzyszami. Hiszpański reżyser Nacho Vigalondo w bezkompromisowy i szalony sposób zderza ze sobą konwencje realistycznego dramatu obyczajowego z horrorem i kinem spod znaku science fiction. Feministyczny z ducha i przewrotny Colossal to rzadkie i niezwykle udane połączenie wywrotowych treści z pierwszorzędną filmową rozrywką.

Reżyseria: Nacho Vigalondo

Scenariusz: Nacho Vigalondo

Zdjęcia: Eric Kress

Obsada: Dan Stevens, Anne Hathaway, Jason Sudeikis, Austin Stowell, Tim Blake Nelson

30.04, 20:30

2.05, 15:15

3.05, 12:45

Młodzi i przebojowi

Dublin, połowa lat 80. Czasy kryzysu, wszyscy z nadzieją spoglądają w kierunku Londynu i decydują się na wyjazd przy pierwszej nadarzającej się okazji. Dla Conora pogorszenie sytuacji materialnej oznacza zmianę szkoły, a nastolatkom niełatwo odnaleźć się w zupełnie nowym środowisku. Zwłaszcza że nie ma on nawet pary czarnych butów, a takie obowiązują w nowej placówce. Gdy znalazł się na liście szkolnego gnębiciela i wydaje się, że najbliższy rok będzie prawdziwym piekłem na ziemi, pojawia się ona. Tajemnicza, niedostępna, niezwracająca specjalnej uwagi na młodszych od siebie chłopaków. A jak najłatwiej zaimponować kobiecie? Odpowiedź jest prosta – założyć zespół. Szczególnie że to czas nowego muzycznego rozdania, a symbolem wolności stał się teledysk Duran Duran. Znany doskonale z Once reżyser John Carney tworzy kolejną ciepłą i szalenie zabawną opowieść o wyzwalającej mocy muzyki oraz jej sile do tego, by łączyć, a nie dzielić. Młodzi i przebojowi serwują też najlepszą definicję rock’n’rolla i kilka życiowych mądrości, jak ta, że żadna kobieta nie pokocha faceta, który słucha Phila Collinsa.

Reżyseria: John Carney

Scenariusz: John Carney

Zdjęcia: Yaron Orbach

Obsada: Ferdia Walsh-Peelo, Kelly Thornton, Maria Doyle Kennedy, Jack Reynor, Aidan Gillen

1.05, 21:00

3.05, 21:00

6.05, 15:15

Przebudzeni

Drake Doremus, reżyser nagrodzonego na festiwalu Sundance przed kilku laty „Do szaleństwa”, tworzy w „Przebudzonych” obraz utopijnego społeczeństwa z przyszłości. Ludzie zostali tu całkowicie i genetycznie pozbawieni emocji, dzięki czemu możliwe stało się zupełne wyrugowanie przemocy i wszelkiego typu zbrodni. Jednak nielicznie jednostki, którym udało się zachować resztki uczuć, traktowanych jako rodzaj „ludzkiej zarazy”, zmuszone są do tego, by się ukrywać, i żyją na marginesach przedstawionego świata. Dwoje głównych bohaterów Nia i Silas prowadzi egzystencję zwyczajową dla zmechanizowanego życia, wyznaczaną głównie przez automatyczną pracę i zdawkowe rozmowy przy wspólnych posiłkach. Pewnego dnia mężczyzna odkrywa, że zaczynają się w nim budzić coraz gwałtowniejsze namiętności, zostaje w związku z tym rodzajem społecznego wyrzutka. Tymczasem Nia umiejętnie skrywa kiełkujące w niej uczucia. Para staje przed dylematem, czy zaryzykować i powalczyć o swoje szczęście. „Przebudzeni” to pokrętny futurystyczny melodramat, w którym wizja przyszłości łączy się z dehumanizacją i pozbawieniem ludzi podstawowych stanów, świadczących o ich wyjątkowości. Utrzymany w chłodnych, stonowanych barwach film zabiera widzów w alegoryczną, dystopijną podróż i rozpościera przed nimi pesymistyczną wersję nowego, „lepszego” świata.

Reżyseria: Drake Doremus

Scenariusz: Drake Doremus, Nathan Parker

Zdjęcia: John Guleserian

Obsada: Nicholas Hoult, Vernetta Lopez, Scott Lawrence, Kate Lyn Sheil, Kristen Stewart

1.05, 12:45

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze