21.1 C
Warszawa
czwartek 18 lipca • 2024
Strona głównaROZRYWKAOd czego zależy cena obrazu?

Od czego zależy cena obrazu?

Jak to się dzieje, że niektóre obrazy w domach aukcyjnych i w galeriach osiągają cenę kilkuset tysięcy złotych i więcej, a inne sprzedawane są za co najwyżej kilka tysięcy złotych? Wszystko zależy od tego, jaka jest rzeczywista wartość dzieła, a tę określają zwykle eksperci. Od czego jest ona uzależniona?

Autentyczność dzieła

W renomowanych domach aukcyjnych i w galeriach sztuki w wysokiej cenie są sprzedawane wyłącznie autentyczne obrazy, nieprzerabiane czy kopiowane w żadnych fragmentach. Podkreśla to również pieknagallery.pl. Ważne jest, aby właściciel obrazu, który dostaje się do oferty galerii, dostarczył niezbędne dokumenty potwierdzające autentyczność dzieła. Praca nieoryginalna – falsyfikat czy kopia nie może podlegać wycenie ani sprzedaży, a świadome wprowadzanie w obieg falsyfikatów jest niezgodne z obowiązującym prawem. Żadna szanująca się galeria takiego obrazu bez wątpienia nie przyjmie.

Zobacz również: XVI Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

Dom aukcyjny czy galeria przed przyjęciem obrazu od indywidualnego sprzedającego sprawdzi, kto jest autorem dzieła i czy są dokumenty, które mogłyby to potwierdzić. Zwykle powoływana jest do tego celu komisja, która ocenia obraz. Podpis artysty umieszczony na nim jest bardzo ważny – jest niczym luksusowa marka. Bez problemu w Polsce sprzedają się obrazy opatrzone autografem Jacka Malczewskiego czy Stanisława Wyspiańskiego. Kolekcjonerzy poszukują takich perełek i są skłonni zapłacić za nie naprawdę wysoką cenę.

Pozostałe czynniki wpływające na cenę obrazu

Nie tylko autentyczność i autor obrazu liczą się przy wycenie. Galerie biorą pod uwagę pochodzenie i wiek dzieła. Fakt, że obraz wisiał niegdyś w salonie ważnej osobistości, od razu zwiększa jego wartość na rynku aukcyjnym. Umiejscowienie obrazu w etapie twórczości danego artysty również jest bardzo ważne. Niższe ceny osiągają prace studenckie, a wyższe z późniejszych okresów.

Istotną kwestią są cechy fizyczne obrazu – rozmiar, technika wykonania, a zwłaszcza stan, w jakim został zachowany. Wszelkie uszczerbki, typu rozdarcia, dziury, przebarwienia wpływają negatywnie na ostateczną cenę dzieła sztuki. Jakość podłoża malarskiego jest także brana pod uwagę przy ustalaniu ceny. Mniejsze znaczenie ma temat dzieła i moda na danego artystę, choć i to może zwielokrotnić cenę, jaka zostanie zaproponowana na aukcji.

Więcej na: https://pieknagallery.pl.

Zobacz więcej w kategorii: Rozrywka

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze