28.1 C
Warszawa
piątek 24 maja • 2024
Strona głównaROZRYWKABIBELOTY DO GABLOTY - ZNANE I MNIEJ ZNANE EKSPONATY Z KOLEKCJI MUZEUM...

BIBELOTY DO GABLOTY – ZNANE I MNIEJ ZNANE EKSPONATY Z KOLEKCJI MUZEUM LITERATURY

Muzea to nie tylko pachnące pastą do podłóg sale wypełnione arcydziełami, to również ogromna powierzchnia magazynowa, a co za tym idzie tajemne życie eksponatów; tych prezentowanych na wystawach, wypożyczanych, pożądanych przez publiczność, wysyłanych w świat, jako reprezentacja kultury polskiej, ale również tych ukrytych i zapomnianych, przesuwanych, odsuwanych, liczonych tylko podczas skontrum, wpisywanych i klasyfikowanych w księgach inwentarzowych. To specyficznie pojęte „muzealne bibeloty” – bohaterowie drugiego planu, na co dzień ukryte w pudłach konserwatorskich, stłoczone w magazynach, na wystawie „Bibeloty do gabloty” dostępują swoistej nobilitacji, zaproszone do gablot w muzealnym salonie – przestrzeni wystawienniczej.

W roku jubileuszowym, z okazji 65 lat działania placówki, Muzeum Literatury proponuje przegląd zasobów magazynowych instytucji – ekspozycję „z przymrużeniem oka”. Jakimi kredkami rysował Leopold Staff? W jakich spodniach chadzał Melchior Wańkowicz i jaki kostium na plażę zakładała Maria Dąbrowska? A kto w ogóle nie zakładał spodni i kostiumu, utrwalając te chwile beztroski na zdjęciach? Co w boskim Buenos wyciskał Gombrowicz? Jakie zdjęcia żonie Aurelii lubił robić Władysław Reymont? Szeroko rozumiane „muzealne bibeloty” – często dziwne i niejasnego przeznaczenia. Rękopisy i książki, dedykacje zabawne i bardzo poważne, ale również: przybory do pisania, fifki i papierosy, pukle włosów oraz części garderoby czołowych polskich pisarzy, poetów, literatów…

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza zaprasza na wernisaż wystawy, który odbędzie się 8 listopada (środa) o godz.18:00 przy Rynku Starego Miasta 20 w Warszawie.

Opracowanie i realizacja projektu: Zuzanna Rosińska-Waś, Joanna Pogorzelska
Aranżacja plastyczna: Joanna Dymmel
Czas prezentacji: listopad 2017-styczeń 2018

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze