Prezentujemy polski plakat filmu „Zimna wojna”, walczącego o główną nagrodę festiwalu w Cannes. Nowe dzieło laureata Oscara Pawła Pawlikowskiego, które podbiło serca uczestników oraz światowych krytyków, obecnych na najważniejszej imprezie filmowej świata, wejdzie na ekrany krajowych kin 8 czerwca 2018 roku.
Nie milkną echa światowej premiery filmu „Zimna wojna” na festiwalu w Cannes. Przypomnijmy, że pierwszy pokaz najnowszego dzieła laureata Oscara, Pawła Pawlikowskiego, wzbudził euforię publiczności, przynosząc łzy wzruszenia Julianne Moore, gratulacje od Benicio del Toro i dwudziestominutową owację na stojąco. Zaowocował też wysypem bardzo pozytywnych recenzji. „To film na Złotą Palmę” – napisał w swojej publikacji Tadeusz Sobolewski. „Czuję się jeńcem tego filmu. Taka sytuacja zdarza się dziś w kinie rzadko, tym bardziej w kinie polskim. Paweł Pawlikowski w Zimnej wojnie zastawia na widza pułapkę, łapie go w sieć reminiscencji, nie pozwala się oderwać, nabrać dystansu. Tak działały kiedyś wielkie melodramaty oraz piosenki o miłości niespełnionej, niemożliwej.
Ale polskie kino nie miało swojej Casablanki, Doktora Żywago ani Lecą żurawie” – dodał krytyk. „Gdyby festiwal kończył się dziś, Paweł Pawlikowski mógłby być pewien, że Złota Palma należy się jemu” – wtórował Sobolewskiemu, Janusz Wróblewski z „Polityki”. „Ta niezwykła opowieść o miłości niemożliwej, ale też o przeszłości, emigracji i polskości robi ogromne wrażenie” – napisała Barbara Hollender. „Zimna wojna sprawia wrażenie najbardziej osobistego dzieła Pawlikowskiego – także w tym sensie, że pozostaje świadomą deklaracją wiary w narracyjną potęgę kina (…) Wiktor i Zula – rewelacyjnie zagrani przez Tomasza Kota i Joannę Kulig – to zarazem postaci z krwi i kości oraz tragiczne figury rodem z kina noir: odurzony miłością artysta, który traci grunt pod nogami oraz femme fatale, która stawia wszystko na jedną kartę – podsumowywał Michał Walkiewicz z serwisu Filmweb. „Zimna wojna” trafi do polskich kin 8 czerwca. W oczekiwaniu na ten dzień prezentujemy jej oficjalny plakat.
„Zimna wojna” opowiada historię trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale równocześnie nie potrafią być razem. W ich role wcielają się Tomasz Kot i Joanna Kulig, którym na ekranie partnerują Agata Kulesza i Borys Szyc. Wydarzenia pokazane w „Zimnej wojnie” rozgrywają się w latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.
Paweł Pawlikowski jest reżyserem i autorem scenariusza „Zimnej wojny”. Napisał go wraz z nieżyjącym już Januszem Głowackim przy współpracy z Piotrem Borkowskim. Za scenografię do filmu odpowiadają Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński. Autorem zdjęć jest Łukasz Żal. Zdjęcia do filmu powstały między styczniem a sierpniem 2017 roku. Ekipa kręciła film w Polsce, we Francji i Chorwacji. Producentem filmu jest Ewa Puszczyńska ze studia Opus Film, a dystrybutorem firma Kino Świat.
„Zimna Wojna” Pawła Pawlikowskiego może być trzecim filmem polskiego reżysera, który sięgnie po główny laur najważniejszej imprezy filmowej świata. Dotychczas Złotą Palmę w Konkursie Głównym, za swój film, zdobył w 1981 r. Andrzej Wajda, który otrzymał go za „Człowieka z żelaza”. Natomiast w 2002 roku Roman Polański za polsko-francuską produkcję „Pianista”.