22.5 C
Warszawa
wtorek 23 lipca • 2024
Strona głównaBIZNES25 edycja Banking Forum & 21 edycja Insurance Forum za nami !...

25 edycja Banking Forum & 21 edycja Insurance Forum za nami ! Statuetki dla Liderów Świata Bankowości i Ubezpieczeń rozdane !

W dniach 20-21 kwietnia 2023 roku w Warszawskim hotelu Westin Warsaw Hotel odbyła się 25 edycja Banking Forum i 21 edycja Insurance Forum. Podczas dwudniowej konferencji

W konferencji i wieczornej gali zwieńczającej to to wydarzenie wzięli udział liderzy ze świata finansów, którzy omawiali wyzwania sektora bankowego i ubezpieczeniowego w Polsce.

Podczas debaty inauguracyjnej eksperci rozmawiali o roli instytucji finansowych w odbudowie Ukrainy. Omówili m.in. scenariusze dotyczące zaangażowania polskich przedsiębiorstw i instytucji finansowych w odbudowę Ukrainy, kierunki wykorzystania dotychczasowych doświadczeń i nawiązanych relacji oraz możliwości wsparcia administracji rządowej i realnych przewag Polski w kontekście nawiązania współpracy z Ukrainą na tle innych państw.

Kolejna dyskusja oparta została o najważniejsze elementy w procesie zielonej transformacji sektora finansowego m.in. priorytety dla banków i zakładów ubezpieczeń w zakresie ESG, finansowanie projektów związanych z transformacją energetyczną, europejskie standardy sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju, wpływ ESG na działalność ubezpieczeniową towarzystw ubezpieczeniowych. Ważnym tematem był również nowoczesny klient i jego potrzeby, przyszłość usług BNPL, kształcenie i podnoszenie umiejętności cyfrowych klientów banków i firm ubezpieczeniowych oraz potrzeby klientów Generacji Z i pokolenia Silver.

Na finał pierwszego dnia konferencji odbyła się Gala Liderów Świata Bankowości i Ubezpieczeń podczas której statuetki przyznano statuetki w 13 kategoriach.

Najciekawsza Innowacja dla Sektora Finansowego – Nagrodę otrzymała Grupa BIK

Najlepsza Firma Ubezpieczeniowa – KUKE Grupa PFR

Najbardziej Przyjazny Ubezpieczyciel – Wiener – Vienna Insurance Group

Najlepszy Cyfrowy Ubezpieczyciel – PZU

Dostawca Rozwiązań dla Ubezpieczeń – Comadso

Najlepszy Bank – mBank

Najbardziej Przyjazny Bank – ING

Najbardziej Innowacyjny Bank – Alior Bank

Dostawca Rozwiązań dla Banku – Ui Path

Lider ESG – Ergo Hestia

Nagroda Specjalna „Solidarni z Ukrainą” – KUKE Grupa PFR

Wizjoner Finansów – Igor Rusinowiski – Prezes Zarządu Unilink

Nagroda Specjalna –  Krzysztof Pietraszkiewicz – Prezes Związku Banków Polskich w latach 2003 – 2023

Drugi dzień wydarzenia został podzielony na dwie ścieżki tematyczne: bankową i ubezpieczeniową. Kluczowymi tematami części bankowej była ocena stanu polskiego sektora bankowego na tle europejskim w zakresie m.in. potencjału sektora i zwiększania zdolności do finansowania gospodarki, zwrotu z zainwestowanego kapitału, krajowych i regionalnych programów rozwojowych oraz cyfryzacji bankowości. Prelegenci analizowali m.in. rolę gotówki w obecnych czasach, nowe metody płatności, trendy w bankowości centralnej, waluty cyfrowe banków centralnych oraz zagrożenia płynące z wejścia cyfrowych walut na rynek bankowości. W ramach ostatniej debaty przedstawiony został stan rynku kredytowego, jego perspektywy w kontekście obecnej oraz przyszłej sytuacji makroekonomicznej i regulacyjnej.

Część dedykowana ubezpieczeniom rozpocznie się od dyskusji na temat ryzyk i priorytetów sektora na 2023 r. Pojawiły się takie zagadnienia jak m.in. działalność ubezpieczeniowa w niestabilnym otoczeniu makroekonomicznym i geopolitycznym, odbudowanie rynku w czasach wysokich stóp procentowych i możliwości zwiększenia sprzedaży ubezpieczeń w okresie recesji i inflacji, redukcja luk ubezpieczeniowych, konsolidacja na rynku ubezpieczeniowym. Prelegenci odpowiedzieli na pytania dotyczące tego jaką rolę odgrywają firmy ubezpieczeniowe w budowaniu zaufania i edukacji klientów. Kolejne panele poświęcone były tematom dotyczącym inwestowania w nowy technologie, Bancassurance, Affinity i Embedded Insurance. Podniesione zostały m.in. kwestie związane z rekomendacją U i jej wpływem na rynek, współpracy między bankami a ubezpieczycielami, słabnącymi wynikami współpracy z bankami w kontekście bancassurance.

 

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze