16.6 C
Warszawa
piątek 12 kwietnia • 2024
Strona głównaFILM15 MAJA W CANNES ŚWIATOWA PREMIERA FUGI AGNIESZKI SMOCZYŃSKIEJ

15 MAJA W CANNES ŚWIATOWA PREMIERA FUGI AGNIESZKI SMOCZYŃSKIEJ

Agnieszka Smoczyńska idzie w ślady Guillermo del Toro i Alejandro Gonzáleza Iñárritu! Już 15 maja odbędzie się światowa premiera nowego filmu reżyserki w ramach 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes! „Fuga” została wybrana do prestiżowej sekcji Tygodnia Krytyki Filmowej (Semaine de la Critique).

Już 15 maja, w trakcie 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, swoją światową premierę będzie mieć film „Fuga” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej. Nowe dzieło autorki głośnych i docenionych „Córek dancingu”, zostanie zaprezentowane w ramach Tygodnia Krytyki Filmowej (Semaine de la Critique). Jest to prestiżowa sekcja imprezy, równoległa do Konkursu Głównego festiwalu w Cannes.

Prezentowane są w niej krótkometrażowe oraz długometrażowe filmy młodych, zdolnych twórców. W sekcji tej odkrywa się nowe talenty i nagradza pierwszy lub drugi film w karierze danego reżysera. Do tej pory za sprawą Tygodnia Krytyki świat poznał takich wybitnych reżyserów, zdobywców Oscarów, Złotych Globów i Cezarów, jak: Guillermo del Toro („Kształt wody”, Labirynt Fauna”), Alejandro González Iñárritu („Birdman”, „Zjawa”), François Ozon („Frantz”, „Podwójny kochanek”) czy Bernardo Bertolucci („Marzyciele”, „Ostatnie tango w Paryżu”). W zeszłym roku w tej sekcji, w części poświęconej krótkim filmom, pokazywany był film Aleksandry Terpińskiej „Najpiękniejsze fajerwerki ever”, który otrzymał w Cannes nagrody Canal+ oraz Rail d’Or.

Zobacz także: Michael Sucsy, twórca „I że cię nie opuszczę” znów w akcji!

„Fuga” to obraz z gatunku mystery (charakterystycznego dla twórczości Davida Lyncha), który dotyka problemu „fugi dysocjacyjnej” – zaburzenia wywoływanego długotrwałym stresem i uczuciem braku szczęścia. Człowiek poddany tym emocjom może stracić pamięć, a jego mózg może stworzyć nową osobowość biegunowo odmienną od dotychczasowej. W rolach głównych wystąpili nagrodzeni na Festiwalu Filmowym w Gdyni: Gabriela Muskała („Moje córki krowy”), Łukasz Simlat („Konwój”) i Zbigniew Waleryś („Papusza”). „Fuga” to drugi film fabularny Agnieszki Smoczyńskiej, reżyserki wielokrotnie nagradzanych „Córek dancingu” – (m.in. : Nagrodą Specjalną Jury za „unikalną wizję i design” na prestiżowym amerykańskim festiwalu filmowym Sundance, wyróżnieniem dla Najlepszego Debiutu Reżyserskiego na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz Polską Nagrodą Filmową Orła 2016 w kategorii „Odkrycie roku”).

Wszystkie pokazy „Fugi” w ramach 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes:

– Wtorek 15 maja o 11:30 (Miramar) – Oficjalny pokaz z angielskimi i francuskimi napisami (wraz z prezentacją reżyserki i obsady)
– Wtorek 15 maja o 17:15 (Miramar) – Oficjalny pokaz z angielskimi i francuskimi napisami (wraz z prezentacją reżyserki i obsady)
– Wtorek 15 maja o 22:30 (Miramar) – pokaz z angielskimi i francuskimi napisami
– Środa 16 maja o 8:30 (Miramar) – pokaz z angielskimi i francuskimi napisami
– Środa 16 maja o 19:00 (Alexandre III) – pokaz z francuskimi napisami
– Czwartek 17 maja o 16:30 (La Licorne) – pokaz z francuskimi napisami

Zobacz więcej w kategorii: Inne gatunki filmu

Zobacz również

1 KOMENTARZ

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze