7.2 C
Warszawa
wtorek 23 kwietnia • 2024
Strona głównaPODRÓŻEZnamy plany wyjazdowe Polaków na sezon zimowy 2023/2024 !

Znamy plany wyjazdowe Polaków na sezon zimowy 2023/2024 !

W sezonie zimowym 2023/2024 wyjazdy w celach turystycznych z co najmniej jednym noclegiem planuje 53% Polaków w wieku 18 – 65 lat. Większość z nich (57%) chce wyjechać jeden lub kilka razy w kraju, 19% ma w planie wyjazd lub wyjazdy wyłącznie zagraniczne, a 11% wyjedzie zarówno w kraju jak i za granicę. 13% spośród tych, którzy planują gdzieś wyjechać, nie podjęło jeszcze decyzji dokąd i ile razy wyjadą.

Zimowy wypoczynek w kraju…

Dla 65% wyjeżdżających główny (najdłuższy lub najważniejszy) wyjazd zimowy to wyjazd krajowy. Najpopularniejszym kierunkiem zimowych wyjazdów krajowych są niezmiennie góry – wybiera się tam niemal sześć na dziesięć osób, które planują swój główny wypoczynek w kraju. Zdecydowanie mniej popularne są wyjazdy w inne rejony Polski: nad morze (22%) i do miast (13%). Głównym celem wyjazdów jest po prostu wypoczynek i relaks (51% wskazań wśród wyjeżdżających w kraju), a w dalszej kolejności: zwiedzanie atrakcji turystycznych (14%), uprawianie sportów zimowych (11%) oraz odwiedziny u krewnych i znajomych (10%). Podczas zimowych wyjazdów w kraju, polscy turyści najczęściej korzystać będą z wykupionych pakietów pobytowych (noclegi, wyżywienie i/lub inne usługi) w hotelu lub pensjonacie (36%) lub z noclegów w hotelu lub pensjonacie bez wyżywienia (27%). Z innych płatnych miejsc noclegowych (bez wyżywienia) skorzystać planuje 18% osób, a 13% zatrzyma się u rodziny lub znajomych.

…i za granicą

Również w przypadku zimowych wyjazdów zagranicznych najczęściej wskazywanym celem jest wypoczynek i relaks (39%) oraz zwiedzanie atrakcji turystycznych (19%), natomiast uprawianie sportów zimowych i – zyskujące w ostatnim czasie na popularności – wyjazdy „po słońce” uzyskały po kilkanaście procent wskazań. Podczas zimowych wyjazdów zagranicznych niemal połowa polskich turystów zamierza wykupić pakiety pobytowe w hotelu lub pensjonacie, natomiast z samych noclegów w hotelu lub pensjonacie skorzysta 17%, a z innych płatnych miejsc noclegowych – 14% wyjeżdżających.

Na ferie czy na Święta?

Najbardziej popularnym terminem wyjazdu są ferie szkolne (35% wskazań). Niemal co piąty respondent na swój główny wyjazd zimowy planował wyjechać w okresie świąteczno–sylwestrowym, a 31% – w innym terminie zimowym.

– Wysoki odsetek Polaków, dla których okres zimowy jest momentem wypoczynku i złapania oddechu, doskonale pokazuje świadomość naszego społeczeństwa na temat tego, jak istotna jest rola relaksu oraz zdrowego balansu w codziennym życiu pełnym wyzwań. Rodzima oferta turystyczna prezentuje szeroki wachlarz możliwości spędzenia czasu wolnego w atrakcyjny sposób, co z pewnością miało wpływ na to, że w porównaniu z poprzednim sezonem niższa liczba urlopowiczów postawiła wyłącznie na wyjazdy zagraniczne, a to z kolei powinno zaowocować przyzwoitymi wynikami dla polskiej branży – przyznał prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke

Na tydzień lub krócej…

Niemal połowa planujących zimowy wypoczynek wyjedzie na 4-7 dni. Mniej więcej co dziesiąty wyjeżdżający spędzi poza domem tylko 2-3 dni. Tyle samo jest osób, które wyjadą na 8-10 dni oraz tych, którzy deklarują, że wyjadą na dłużej niż dwa tygodnie. Wyjazdy krajowe będą przeciętnie nieco krótsze od wyjazdów zagranicznych.

Z dużym wyprzedzeniem czy w ostatniej chwili?

Niemal trzech na dziesięciu wyjeżdzających planuje swój zimowy urlop zazwyczaj na około miesiąc przed wyjazdem, natomiast 31% – dwa – trzy miesiące przed lub jeszcze wcześniej. Z niewielkim – dwu – trzytygodniowym wyprzedzeniem – decyzje odnośnie wyjazdu podejmuje 16%, natomiast w ostatniej chwili, czyli w ciągu ostatniego tygodnia przed podróżą – co dziesiąty wyjeżdżający. Tzw. „okienko rezerwacyjne” jest krótsze w przypadku wyjazdów krajowych niż zagranicznych.

Mężczyźni, młodsi, lepiej wykształceni… Kto najczęściej wyjeżdża w zimie?

Skłonność do wyjazdów w sezonie zimowym jest wyższa wśród młodszych respondentów (maksymalnie 62% w grupie wiekowej 25-34 lata) i osób lepiej wykształconych (plany wyjazdowe na sezon zimowy posiada niemal siedmiu na dziesięciu respondentów z wykształceniem wyższym i tylko co trzeci respondent z wykształceniem podstawowym). Ponadto częściej niż kobiety planują wyjechać na zimowy wypoczynek mężczyźni (56% wobec 49%).

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 29 listopada – 5 grudnia 2023 metodą CAWI na reprezentatywnej pod względem płci, wieku, wykształcenia, wielkości zamieszkiwanej miejscowości oraz regionu GUS próbie Polaków w wieku 18-65 lat, N=1020. Badanie, na zlecenie POT, zrealizowano na panelu badawczym epanel.pl, należącym do ARC Rynek i Opinia.

Materiał prasowy: Polska Organizacja Turystyczna

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze