18.5 C
Warszawa
sobota 18 maja • 2024
Strona głównaBIZNESZełenski, Blinken i Błaszczak z nagrodą Człowieka Roku „Wprost”. Małysz, Santor, Religa...

Zełenski, Blinken i Błaszczak z nagrodą Człowieka Roku „Wprost”. Małysz, Santor, Religa z nagrodami 40-lecia

31 stycznia 2023 roku „Wprost” po raz kolejny przyznał nagrodę Człowieka Roku. Tym razem wyróżnienie trafiło nie do jednej, a kilku osób mających największy wpływ na naszą rzeczywistość. Przy okazji gali rozdania nagród, „Wprost” obchodził również swoje 40-lecie. Na uroczystej gali przyznano więc specjalne wyróżnienia dla Ludzi 40-lecia. Polaków, którzy mieli największy wpływ na nasze życie w ostatnich dekadach.

Nagrodę Człowieka Roku „Wprost” 2022 otrzymał Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej.

fot Piotr Woźniakiewicz ArsLumen.pl

– To dzięki jego staraniom polska armia awansowała do ścisłej dwudziestki prestiżowego rankingu Global Firepower, największych potęg militarnych na świecie. Holenderska prasa pisze o Polsce jako nowym supermocarstwie militarnym Europy, a niemiecki „Die Welt” mówi o polskiej armii jako tej najsilniejszej na całym kontynencie. Dzisiaj właśnie silne polskie wojsko i pozycja lidera na wschodniej flance NATO jest najlepszą gwarancją naszego bezpieczeństwa i najskuteczniejszym sposobem, żeby odstraszyć Rosję i pomóc Ukrainie – brzmiał fragment laudacji.

Podczas tegorocznej gali, „Wprost” po raz pierwszy przyznał również dwie specjalne nagrody Człowieka Roku. Honorowym tytułem Człowieka Roku „Wprost” został wyróżniony Wołodymyr Zełenski oraz Antony Blinken.

Nagrodą dla prezydenta Ukrainy „Wprost” postanowił symbolicznie podkreślić bohaterstwo i wytrwałość narodu ukraińskiego. „Za walkę w imieniu cywilizowanego świata o wolną Europę. Za wielką wiarę, kiedy inni jej nie mieli. Za niezłomność, kiedy wieszczyli przegraną. Za nadzieję, kiedy wątpili. I przede wszystkim za wygraną Ukrainy, która nadejść po prostu musi” – brzmiały słowa laudacji.

Sekretarz stanu USA, Antony Blinken, został wyróżniony honorowym tytułem Człowieka Roku „Wprost” w uznaniu wagi relacji polsko-amerykańskich w obliczu wojny za naszą wschodnią granicą. „Stany Zjednoczone pokazują, że przemoc ze strony autorytarnych reżimów zawsze spotka się z oporem, a ich zbrodnie zostaną ukarane i że skutkiem takiej agresji może być tylko poszerzenie sfery wolności i demokracji” – argumentowała redakcja swój wybór.

Oprócz nagród Człowieka Roku, „Wprost” zdecydował się przyznać również pięć nagród specjalnych dla Ludzi 40-lecia. Ma to związek z jubileuszem samego tytułu, ponieważ w grudniu 2022 roku „Wprost” skończył 40 lat.

Nagrody 40-lecia zostały przyznane w pięciu kategoriach: sport, kultura, nauka, działalność społeczna i media. Tytuł Człowieka 40-lecia w kategorii sport otrzymał Adam Małysz. – 198 razy lądował w pierwszej dziesiątce zawodów Pucharu Świata. 92 razy stawał na podium. 39 razy na jego najwyższym stopniu. Swoimi sukcesami zabrał cały naród na zbiorową terapię leczenia z narodowych kompleksów. I wielu z nich wyleczył – pisała redakcja w laudacji.

Nagrodę 40-lecia w kategorii kultura otrzymała Irena Santor. Artystka zdobyła wyróżnienie nie tylko ze względu na wybitne zasługi dla polskiej kultury i potęgę głosu, ale również ze względu na jej troskę o piękno języka polskiego i niebywałą kulturę sceniczną.

W kategorii Nauka nagrodę 40-lecia otrzymał śp. prof. Zbigniew Religa. – Nie tylko przeprowadził pierwszy udany przeszczep serca, a potem kolejne, ale też potrafił przekonywać do wykonywania przeszczepów serca – w czasach, gdy nawet większość środowiska medycznego była przeciwna takim operacjom. Dzięki niemu tysiące osób w Polsce zyskało szansę na życie. – argumentowała wybór redakcja. W jego imieniu wyróżnienie odebrał syn prof. Religi, również wybitny kardiochirurg, dr Grzegorz Religa.

Człowiekiem 40-lecia w kategorii działalność społeczna została Ewa Błaszczyk, aktorka, artystka, założycielka fundacji Akogo oraz kliniki „Budzik”, która zajmuje się opieką i wybudzeniami dzieci i dorosłych ze śpiączki.

Z kolei nagrodę w kategorii media otrzymał dziennikarz i komentator sportowy Dariusz Szpakowski. – Przez te ostatnie cztery dekady był dla nas jak bliski krewny. Jak członek rodziny, z którym pod jednym dachem przeżywało się wygrane i porażki Polaków. Jego głos na zawsze pozostanie nam w głowach. – brzmiał fragment laudacji.

Uroczysta gala rozdania nagród odbyła się 31 stycznia 2023 roku w warszawskim hotelu Renaissance.

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze