7.9 C
Warszawa
środa 24 kwietnia • 2024
Strona głównaBIZNESZastosowanie technologii blockchain w "Projekcie Horum Bank"

Zastosowanie technologii blockchain w „Projekcie Horum Bank”

W rozmowie z prezesem Horum S.A. Robertem Łasek dowiedzieliśmy się o bardzo zaawansowanym etapie realizacji projektu Horum Bank. Projekt w obecnej chwili nie tylko pozyskał kilku dużych inwestorów ale też finalizuje negocjacje ze strategicznym inwestorem, który zobowiązuje się do podpisania umowy inwestycyjnej oraz zagwarantowania środków na realizację projektu bankowego.

Czym jest projekt Horum Bank i jakie znajdzie zastosowanie w technologii blockchain?

Postęp technologiczny wywarł silny wpływ na funkcjonowanie sektora finansowego, który stale poszukuje sposobów obniżenia kosztów operacyjnych, osiągania przewagi konkurencyjnej. Technologia blockchain cieszy się dużym zainteresowaniem na światowych rynkach. Powszechna konsolidacja i liberalizacja sektora bankowego oraz silna konkurencja wraz ze wzrostem wymogów klientów zmusiły banki do poszukiwania efektywnej strategii, która zapewni realizację zysków. Santander obliczył, iż rejestr rozproszony może przynieść instytucjom finansowym oszczędności w obszarach przelewów międzynarodowych, obrotu papierami wartościowymi oraz dostosowanie do wymogów regulacyjnych na poziomie 15-20 mld USD.

Zobacz również: Jak zostać miliarderem? Rafael Badziag w ekskluzywnej rozmowie z flesz.news

Celem tego artykułu jest częściowe przybliżenie technologii blockchain wykorzystanej w Projekcie Horum do minimalizacji ryzyka i maksymalizacji efektywności oraz zysku. Efektywność jest rozumiana w sensie operacyjnym i strategicznym. Operacyjnie to lepsze wykorzystanie pracy przy pomocy najnowszej technologii w przetwarzaniu dokumentów cyfrowych i zminimalizowanie ilości dokumentów w wersji papierowej. Efektywność w sensie strategicznym jest opracowaniem nowych rozwiązań, które dadzą przewagę konkurencyjną w przyszłości poprzez wytwarzanie zupełnie nowych produktów finansowych.

Podstawowymi korzyściami operacyjnymi w Horum będzie szybkość opracowania danych, większa przejrzystość i bezpieczeństwo. Zaletą tego rozwiązania jest publiczny dostęp do rejestru, brak możliwości wykasowania dokonanej operacji, co pozwoli na identyfikowanie i blokowanie niepożądanych interwencji oraz zdecentralizowany system, który zmniejszy ryzyko błędu danych. Pełne wykorzystanie potencjału blockchain będzie zależało od analizy ryzyka i zaadresowania istniejących barier, takich jak:

– kontrola nad rejestrem,
– rachunek ekonomiczny,
– standardy,
– regulacje,
– ograniczenia technologiczne
– adaptacja rozwiązania.

Pomimo iż techniczne komponenty istnieją od dawna, sam koncept blockchain prezentuje nowe podejście do gromadzenia, analizowania, przetwarzania danych oraz dystrybucji ich w sieci. Korzyści wynikające z zastosowania blockchain: redukcja kosztów, uwolnienie kapitału, zwiększone zaufanie społeczne, tworzenie nowych modeli biznesowych, znacznie przewyższają bariery, co stanowiło motywację dla Horum do poszukiwania rozwiązań eliminujących przeszkody w jego rozwoju i wdrożeniu. Niezwykle istotna jest edukacja i wymiana wiedzy w tym zakresie na poziomie całego ekosystemu. Niezbędne jest dalsze monitorowanie zagadnienia blockchain na płaszczyźnie globalnej i lokalnej oraz synteza informacji.

robertlasek_2019
Fot. mat. prasowy

Zobacz więcej w kategorii: Biznes

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze