„ Myślę o wszystkich dzieciach, na które nikt nie czekał i które nie są tak ukochane jak moje przeze mnie , o dzieciach , które wołają o pomoc , a ich nie słychać „ – Magdalena Różczka, założycielka Fundacji „Ukochani”
58 tysięcy dzieci – to więcej niż liczba mieszkańców Bielska-Białej. Tyle dzieci obecnie przebywa w rodzinach zastępczych. To młodzi ludzie, którzy od pierwszych chwil życia stają przed trudnościami. Dzieci, które dopiero uczą się mówić „mama” i „tata”, już doświadczają braku stabilności i miłości. Dojrzewając, nie rozumieją, dlaczego ci, którzy powinni je chronić, zawodzą. Widząc, jak funkcjonują inne rodziny, nie potrafią pojąć, czemu są odrzucane przez swoich najbliższych. Wchodzą w świat rodzin zastępczych z głębokim poczuciem osamotnienia i braku miłości.
„Dla dzieci pozbawionych opieki rodziców biologicznych rodzina zastępcza oraz Rodzinny Dom Dziecka to obecnie najbardziej pożądane formy zastępczej opieki i wychowania” – Magdalena Różczka
Umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej to często jedyna szansa na normalne życie. To nowa perspektywa, wolna od patologii i ciągłego niepokoju. Choć rozstanie z biologicznymi rodzicami jest traumatyczne, zwłaszcza dla starszych dzieci, jest to krok w stronę lepszego życia. Dzieci nie zawsze rozumieją, że to dla ich dobra, a trauma związana z tym procesem ma ogromny wpływ na ich dalsze życie.
Dlatego kluczowe jest zapewnienie pełnego wsparcia psychologicznego i terapeutycznego. Rodzice zastępczy muszą być przygotowani na zrozumienie i przyjęcie emocji dziecka, znać jego sytuację i być gotowi, by zapewnić mu stabilność i miłość. Szkolenia dla przyszłych i obecnych rodzin zastępczych są tutaj niezwykle ważne.
Właśnie w tę potrzebę wpisuje się działalność fundacji „Ukochani”, której założycielką jest Magdalena Różczka wybitna aktorka i ambasadorka kampanii promującej rodzicielstwo zastępcze. Fundacja rozpoczęła działalność w styczniu bieżącego roku, a 22 czerwca 2024 roku, z jej inicjatywy, odbyło się wydarzenie pod hasłem „Wieczór z Lejdis i… gentlemanem” w Grano Hotel SolMarina w Wiślince koło Gdańska. Organizację tego wyjątkowego wieczoru podjęła firma Dekpol Deweloper, właściciel kompleksu Sol Marina, którego ambasadorem jest Mateusz Kusznierewicz. Mateusz Kusznierewicz nie tylko aktywnie uczestniczył w całym wydarzeniu, ale również poprowadził aukcję podczas uroczystej kolacji.
Wydarzenie uświetniły wybitne aktorki polskiego kina, Anna Dereszowska oraz Iza Kuna, której książka „Klara” była jedną z atrakcji licytacji. Cały dochód, wynoszący około 160 tysięcy złotych, został przekazany na rzecz Fundacji „Ukochani”. Zebrane środki zostaną przeznaczone na szkolenia dla rodziców zastępczych.
Szkolenia organizowane przez fundację są niezwykle ważne. Dzięki nim rodzice mogą skutecznie przywrócić dziecku prawidłowy kierunek wychowania, wiarę w drugiego człowieka i zaspokoić jego potrzeby fizyczne i psychiczne w atmosferze rodzinnego ciepła. Opiekunowie uczą się przekazywać dziecku wartości moralne, etyczne i duchowe, jednocześnie szanując jego autonomię.
Jak podkreśla Profesor Nauk Społecznych Andrzej Łuczyński, dzieci w rodzinach zastępczych zmagają się z głębokimi zranieniami wynikającymi z nieodpowiedzialności i przemocy ze strony biologicznych rodziców. Te bolesne doświadczenia pozostają w ich świadomości na całe życie, wpływając na relacje z innymi ludźmi i mogąc utrudniać w przyszłości podjęcie ról rodzicielskich.
Praca rodziców zastępczych jest kluczowa i niezwykle trudna. Ich zadaniem jest przywrócenie dziecku poczucia normalności oraz przezwyciężenie traumy i niechęci do ludzi, co jest niezbędne dla szczęśliwego życia.
„Cieszę się , że Firma Dobre Jachty miała zaszczyt uczestniczyć w tym szlachetnym wydarzeniu, organizowanym przez stałych partnerów – firmę Dekpol Deweloper oraz Grano Hotel Sol Marina. Mimo że pogoda nie do końca sprzyjała naszym planom, nasz wkład jako część licytacji w postaci rejsu wyjątkowym jachtem Virtue V10 po wodach Wisły Martwej i Śmiałej oraz nauki pływania na deskach AWAKE zostanie już zrealizowany przy pięknej, słonecznej aurze.
Jestem pewien, że osoba, która wylicytowała ten wyjątkowy rejs, przeżyje niezapomniane chwile na pokładzie Virtue V10. Mam świadomość, że to wyjątkowy i najszybszy jacht w swojej klasie, więc tym bardziej będę chciał osobiście nawigować tą jednostką podczas realizacji tego rejsu. Nauka pływania na deskach AWAKE to jeszcze inny, bardzo intensywny wymiar wrażeń i poczucia wolności. Nasi eksperci nauczą zwycięzcę licytacji jak unosić się nad wodą i to w dosłownym tego słowa znaczeniu. Niestety tu muszę pogodzić z faktem, że nauczycielem nie będę mógł być ja, a powodem bynajmniej nie jest fakt, że mocno stąpam po ziemi J a brak moich umiejętności (na obecną chwilę) w tym obszarze” – Maciej Dąbrowski, właściciel i prezes zarządu firmy Dobre Jachty.
Autor: Joanna Mossakowska