Poszukując najbardziej opłacalnej usługi dostępu do sieci internetowej, możemy brać pod uwagę rankingi internetu, ale przede wszystkim powinniśmy się skupić na poszczególnych parametrach usługi. Kolejna kwestia to znajomość dostępnych technologii i różnic pomiędzy nimi. Wskażmy wszystko, co należy wiedzieć, szukając odpowiedniej oferty internetu stacjonarnego.

W poszukiwaniu najlepszej oferty

Pierwszą możliwość skorzystania z łącza stałego w Polsce dawało SDI. Wtedy to mogliśmy używać zawrotnego jak na te czasy połączenia z prędkością 115 kbit/s. Miało to miejsce pod koniec lat 90. ubiegłego wieku. Dalej prędkość internetu już tylko rosła, by z roku na rok przekraczać kolejne granice. Obecnie korzystać możemy z różnych form dostępu do internetu. Według danych GUS-u za 2017 roku 82 proc. polskich gospodarstw domowych miało wtedy dostęp do sieci, z czego 76 proc. korzystało z łącza szerokopasmowego. Najszybszą i najnowocześniejszą ogólnie dostępną technologią dostępu do sieci są obecnie światłowody. Tylko w tym przypadku trudno mówić o ogólnodostępności, gdyż w 2017 roku zaledwie niecałe 4 proc. gospodarstw domowych w Polsce miało dostęp do takiej usługi. Pamiętajmy jednak, że światłowody są w Polsce dopiero rozwijane i jeszcze minie trochę czasu, zanim ta usługa stanie się powszechnie dostępna zarówno w mniejszych miejscowościach, jak i w większych miastach.

Zobacz również: 6 rzeczy, przez które twój komputer jest wolniejszy od ślimaka

Największe plusy światłowodów to przede wszystkim:

  • Nieosiągalne dotychczas prędkości – np. internet w UPC jeszcze w tym roku ma być dostępny z prędkością do 1 GB/s.
  • Stabilność i niezawodność – jest on odporny na zakłócenia elektromagnetyczne, ale również niezależny od warunków pogodowych.
  • Gwarantuje stałą prędkość transferu i doskonały sygnał optyczny.
  • Możliwość korzystania nie tylko z internetu, ale również innych usług, takich jak choćby telewizja HD.
  • Prosta instalacja – światłowód zostanie podłączony bez zbędnego zamieszania, a przede wszystkim bez robienia dziur w ścianach.

Nie ma co ukrywać – zdecydowanie najlepszym wyborem oferty do domu jest internet światłowodowy. Co więcej, wcale nie jest on drogi – można z niego skorzystać w ramach umowy z dostawcą sieci, ale również bez zobowiązań, w zależności od oferty danej firmy. Według prognoz w 2018 roku światowa sieć światłowodów powinna liczyć 325 mln kilometrów długości. Zanim jednak technologia FTTH będzie dostępna dla zdecydowanej większości Polaków, minie jeszcze trochę czasu. Jak zatem sprawdzić, czy jesteśmy w gronie szczęśliwców, którzy mogą korzystać u siebie z szybkiego internetu? Najłatwiej możemy to zrobić, korzystając ze stron dostawców tej usługi.

Internet światłowodowy – na co zwrócić uwagę?

W sieci możemy znaleźć rankingi internetu, ale ważne, abyśmy rozumieli parametry, które pokazują nam, z jaką usługą mamy w istocie do czynienia. W opisach znajdziemy następujące informacje:

  • Internet do 300 Mb/s – zwróćmy uwagę na określenie „do”. Dostawca internetu nie zapewnia nas, że będziemy mogli korzystać z tak szybkiej sieci. W umowie znajdziemy informacje o prędkościach minimalnych, choć nie zawsze muszą się one pojawić. Pamiętajmy, że wskazana jest tutaj prędkość pobierania, a oddzielnie prędkość uploadu plików. W przypadku oferty, którą analizujemy, wynosi ona do 20 Mb/s.
  • Liczba IP – zazwyczaj będzie to jeden adres IP. To jest informacja, która może być istotna dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Możemy korzystać z IP stałego i zmiennego, przy czym stałe IP może się wiązać z pewną opłatą i najczęściej przydaje się w firmach. Oczywiście jak najbardziej można zamówić kilka adresów IP, co wiąże się zazwyczaj z niewielkim abonamentem.
  • Limit pobierania danych – prawie na pewno go nie będzie, jednak mimo wszystko warto sprawdzić, czy umowa nie zawiera takiego ograniczenia.
  • Dodatkowe usługi: konta e-mail, konto na serwerze, pojemność kont e-mail – może to być dodatek do usługi. Sprawdźmy, czy wskazane parametry są dla nas zadowalające.

Wybór internetu – tylko światłowód?

Jeśli szukamy internetu stacjonarnego i mamy możliwość podłączenia go w swoim domu, to nie ma się nad czym zastanawiać – będzie to zdecydowanie najlepszy wybór. Technologia FTTH zapewni wszystkim domownikom możliwość korzystania bez zakłóceń z bardzo szybkiego internetu.

Zobacz więcej w kategorii: Komputery

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZOBACZ RÓWNIEŻ

ATAKI DDoS i DoS – CZYM SĄ, JAK PRZEBIEGAJĄ I JAK IM ZAPOBIEGAĆ

Zarówno atak DoS (Denial of Service, odmowa usługi),