-5.8 C
Warszawa
wtorek 5 grudnia • 2023
Strona głównaTECHNIKAKOMPUTERYWYBIERAMY NAJLEPSZY INTERNET STACJONARNY - NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

WYBIERAMY NAJLEPSZY INTERNET STACJONARNY – NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Poszukując najbardziej opłacalnej usługi dostępu do sieci internetowej, możemy brać pod uwagę rankingi internetu, ale przede wszystkim powinniśmy się skupić na poszczególnych parametrach usługi. Kolejna kwestia to znajomość dostępnych technologii i różnic pomiędzy nimi. Wskażmy wszystko, co należy wiedzieć, szukając odpowiedniej oferty internetu stacjonarnego.

W poszukiwaniu najlepszej oferty

Pierwszą możliwość skorzystania z łącza stałego w Polsce dawało SDI. Wtedy to mogliśmy używać zawrotnego jak na te czasy połączenia z prędkością 115 kbit/s. Miało to miejsce pod koniec lat 90. ubiegłego wieku. Dalej prędkość internetu już tylko rosła, by z roku na rok przekraczać kolejne granice. Obecnie korzystać możemy z różnych form dostępu do internetu. Według danych GUS-u za 2017 roku 82 proc. polskich gospodarstw domowych miało wtedy dostęp do sieci, z czego 76 proc. korzystało z łącza szerokopasmowego. Najszybszą i najnowocześniejszą ogólnie dostępną technologią dostępu do sieci są obecnie światłowody. Tylko w tym przypadku trudno mówić o ogólnodostępności, gdyż w 2017 roku zaledwie niecałe 4 proc. gospodarstw domowych w Polsce miało dostęp do takiej usługi. Pamiętajmy jednak, że światłowody są w Polsce dopiero rozwijane i jeszcze minie trochę czasu, zanim ta usługa stanie się powszechnie dostępna zarówno w mniejszych miejscowościach, jak i w większych miastach.

Zobacz również: 6 rzeczy, przez które twój komputer jest wolniejszy od ślimaka

Największe plusy światłowodów to przede wszystkim:

  • Nieosiągalne dotychczas prędkości – np. internet w UPC jeszcze w tym roku ma być dostępny z prędkością do 1 GB/s.
  • Stabilność i niezawodność – jest on odporny na zakłócenia elektromagnetyczne, ale również niezależny od warunków pogodowych.
  • Gwarantuje stałą prędkość transferu i doskonały sygnał optyczny.
  • Możliwość korzystania nie tylko z internetu, ale również innych usług, takich jak choćby telewizja HD.
  • Prosta instalacja – światłowód zostanie podłączony bez zbędnego zamieszania, a przede wszystkim bez robienia dziur w ścianach.

Nie ma co ukrywać – zdecydowanie najlepszym wyborem oferty do domu jest internet światłowodowy. Co więcej, wcale nie jest on drogi – można z niego skorzystać w ramach umowy z dostawcą sieci, ale również bez zobowiązań, w zależności od oferty danej firmy. Według prognoz w 2018 roku światowa sieć światłowodów powinna liczyć 325 mln kilometrów długości. Zanim jednak technologia FTTH będzie dostępna dla zdecydowanej większości Polaków, minie jeszcze trochę czasu. Jak zatem sprawdzić, czy jesteśmy w gronie szczęśliwców, którzy mogą korzystać u siebie z szybkiego internetu? Najłatwiej możemy to zrobić, korzystając ze stron dostawców tej usługi.

Internet światłowodowy – na co zwrócić uwagę?

W sieci możemy znaleźć rankingi internetu, ale ważne, abyśmy rozumieli parametry, które pokazują nam, z jaką usługą mamy w istocie do czynienia. W opisach znajdziemy następujące informacje:

  • Internet do 300 Mb/s – zwróćmy uwagę na określenie „do”. Dostawca internetu nie zapewnia nas, że będziemy mogli korzystać z tak szybkiej sieci. W umowie znajdziemy informacje o prędkościach minimalnych, choć nie zawsze muszą się one pojawić. Pamiętajmy, że wskazana jest tutaj prędkość pobierania, a oddzielnie prędkość uploadu plików. W przypadku oferty, którą analizujemy, wynosi ona do 20 Mb/s.
  • Liczba IP – zazwyczaj będzie to jeden adres IP. To jest informacja, która może być istotna dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Możemy korzystać z IP stałego i zmiennego, przy czym stałe IP może się wiązać z pewną opłatą i najczęściej przydaje się w firmach. Oczywiście jak najbardziej można zamówić kilka adresów IP, co wiąże się zazwyczaj z niewielkim abonamentem.
  • Limit pobierania danych – prawie na pewno go nie będzie, jednak mimo wszystko warto sprawdzić, czy umowa nie zawiera takiego ograniczenia.
  • Dodatkowe usługi: konta e-mail, konto na serwerze, pojemność kont e-mail – może to być dodatek do usługi. Sprawdźmy, czy wskazane parametry są dla nas zadowalające.

Wybór internetu – tylko światłowód?

Jeśli szukamy internetu stacjonarnego i mamy możliwość podłączenia go w swoim domu, to nie ma się nad czym zastanawiać – będzie to zdecydowanie najlepszy wybór. Technologia FTTH zapewni wszystkim domownikom możliwość korzystania bez zakłóceń z bardzo szybkiego internetu.

Zobacz więcej w kategorii: Komputery

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze